Hasičský ples ve Vrchlabí podle Miloše Formana

Hasičský ples ve Vrchlabí podle Miloše Formana | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Hasiči ve Vrchlabí tančili na plese podle filmu Hoří, má panenko

  • 5
Před čtyřiačtyřiceti lety se ve Vrchlabí točil slavný Formanův film Hoří, má panenko. Místní hasiči se nyní rozhodli uspořádat podle filmu ples, ve kterém si zvolili svou "soudružku miss". V sále se stoly prohýbaly cenami do tomboly s tlačenkou a v programu nechyběly ani další připomínky scén.

"Některé momenty z filmu jsme si připomněli už před čtyřmi lety, kdy uběhlo rovných čtyřicet let od jeho natočení. Tehdy jsme o půlnoci zhasli a zopakovali si scénu s rozkradenou tombolou. Miss plesu jsme však nevolili. K tomu dochází teprve dnes," líčila ředitelka kulturního domu Střelnice Lenka Vričanová.

Potom už pořadatel v hasičské uniformě začal svolávat uchazečky o korunku královny krásy. "Soudružky kandidátky, pojďte k nám pod pódium," vyzýval slovy filmového konferenciéra jedenáctku žen přihlášených do soutěže.

Následnou promenádu v plesových róbách sledoval pozorně i jeden z účastníků natáčení před čtyřiačtyřiceti lety, dvaašedesátiletý Vladimír Mário Márinka.

Hasičský ples ve Vrchlabí podle Miloše Formana

Hasičský ples ve Vrchlabí podle Miloše Formana

Hasičský ples ve Vrchlabí podle Miloše Formana

"Když se ve Vrchlabí na začátku roku 1967 objevili filmaři, učil jsem se automechanikem a současně chodil na brigádu do Tesly za tři koruny na hodinu. Za jediný natáčecí den na Střelnici jsme dostávali na ruku osmdesát korun. Tomu se nedalo odolat." V paměti mu utkvěly především zážitky z tance bez hudby.

"Dali nám na nohy takové látkové návleky jako v nemocnici, abychom nebyli slyšet. Začala hrát hudba, my jsme se roztancovali do rytmu, kapela přestal hrát a my tancovali dál v naprostém tichu, aby byly slyšet dialogy, které potom znějí ve filmu," popisoval Márinka.

Film byl posledním českým dílem režiséra Formana

Filmaři pracovali ve Vrchlabí naprosto ojedinělým způsobem i v dalších věcech - většinu rolí například svěřili nehercům, kterým ani nedali přečíst scénář. "Scéna s volbou královny krásy se natáčela stejně jako ostatní bez přípravy. Prostě mě vystrčili na pódium a musel jsem si nějak poradit," vzpomínal před lety na způsob práce Formanova týmu tehdejší šéf vrchlabských hasičů Josef Řehořek, který ve filmu dostal právě roli konferenciéra.

Režisér ho viděl na jednom z plesů vrchlabských hasičů, který čirou náhodou se svými přáteli navštívil. Řehořek na něm jako vždy vyhlašoval výherce tomboly a Formana při tom tak zaujal, že mu dal podobnou roli i ve filmu.

"Josef Řehořek se stejně jako většina ostatních představitelů větších rolí našeho dnešního plesu bohužel nedožil," uvedla Vričanová.

Hasičský ples ve Vrchlabí podle Miloše Formana

Natáčení posledního českého filmu režiséra Miloše Formana, který se po odchodu do Spojených států proslavil zejména oscarovými snímky Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus, přibližovaly v průběhu sobotního hasičského plesu ukázky promítané na plátno na pódiu i interiér vyzdobený fotografiemi nejznámějších scén.

"Hasičské bály v duchu filmu Hoří, má panenko chceme pořádat každoročně. Věříme, že do budoucna se k nám připojí i dobrovolní hasiči z okolí a na ples se budou sjíždět lidé z celého Vrchlabska," dodala Vričanová.