Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči z Orlických hor vymysleli hydrant, který nikdy nezamrzne

  13:12aktualizováno  13:12
Dobrovolní hasiči z Olešnice v Orlických horách vymysleli hydrant, který nezamrzá. Starý hydrant před zbrojnicí totiž museli v zimě před naplněním cisterny vždy půl hodiny opatrně rozmrazovat plynovým hořákem.

Hydrant hasičů v Olešnici v Orlických horách, který nezamrzá. | foto: Pavel Bednář, MF DNES

"Byla s tím spousta problémů," říká zástupce velitele jednotky sboru Vít Klouček. Při úpravách garáží hasiče napadlo, že by šlo současně vyřešit i zásobování vodou na zimu. Vodovodní přípojku protáhli pod základy stavby až do zbrojnice, kde je tepleji.

Hned za vraty jsou teď trubky s kohouty, které stačí povolit a voda už proudí do hydrantu umístěného na vnější zdi zbrojnice. Kdyby bylo nejhůř, voda nezamrzne ani v potrubí ve zdi, protože ji lze vypustit.

"Široko daleko máme jedno z mála míst, kde lze v zimě nabírat vodu okamžitě," poznamenal Klouček. Díky vymyšlenému systému zvládne napuštění cisterny jeden člověk.

Hasiči se ohřejí díky tepelnému čerpadlu

Kromě nezamrzajícího hydrantu mají hasiči i jiná vylepšení. Nedávno pořídili tepelné čerpadlo a za vytápění zbrojnice ušetří přes 40 procent nákladů. Dřív museli za topení platit 50 tisíc korun ročně. Navíc jim už není zima, protože i při úsporách hasičárnu vytopí na víc stupňů.

Původní kotelnu hasiči přebudovali na dílnu chemickotechnické služby. "Můžeme tady omývat a udržovat dýchací přístroje," přibližuje Klouček.

O zbrojnici a vybavení se hasiči starají dobrovolně ve volném čase. Protože je sbor neziskovou organizací, peníze na provoz vydělávají prací v lese či sběrem železného šrotu.

Nevede je k tomu pouhé nadšení. Cesta do Olešnice profesionálům z Dobrušky či Nového Města nad Metují trvá dlouho, a tak dobrovolníci z Olešnice bývají často první, kdo lidem v okolí pomáhá. Kvůli tomu dělají vše pro to, aby se na dobré zázemí a techniku mohli spolehnout. S vypětím sil například drží v provozu svá stará auta, ročník 1974 a 1984.

Dobrovolní hasiči jsou v Olešnici v Orlických horách nezbytní, protože profesionálové z Dobrušky a Nového Města nad Metují mají toto místo z ruky.

Dobrovolní hasiči jsou v Olešnici v Orlických horách nezbytní, protože profesionálové z Dobrušky a Nového Města nad Metují mají toto místo z ruky.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz