Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O klášter kraj nemá zájem, Opočnu chybí peníze. Získat ho může soukromník

  14:57aktualizováno  14:57
Hejtmanství ve středu převezme klášter v Opočně. Kraj však budovu ze 17. století nechce, a tak jedná s městem o jejím využití. Opočno si koupi nejspíš nemůže dovolit. Někdejší ústav pro ženy tak možná padne do soukromých rukou.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně. | foto: Chrocht CC-BY-SACreative Commons

Klášter v hodnotě kolem 8,5 milionu korun dostane Královéhradecký kraj zpět od státu z rozhodnutí Nejvyššího soudu ve středu (více o sporu čtěte zde).

Zatímco hejtmanství se netají, že objekt někdejšího kostela ze 17. století a později i ústavu pro ženy je pro něj zcela nepotřebný, velký zájem má naopak Opočno. Kraj se s městem pokusí dohodnout na oboustranně výhodném obchodu, o dalším postupu rozhodnou krajská rada a zastupitelstvo, ale až po očekávaném potvrzení zpětvzetí žaloby o určení vlastnického práva od Provincie kapucínů.

Ta si na klášter rovněž dělala nároky, přestože avizovala, že pokud jej skutečně získá, bezúplatně ho převede na město. Kapucíni nakonec boj o klášter vzdali, když na doporučení biskupů 12. července stáhli žalobu na Královéhradecký kraj (psali jsme zde). O klášter v Opočně na Rychnovsku usiloval Řád kapucínů od roku 2013.

Cena je neakceptovatelná

„Po předchozích rozhodnutích okresního a krajského soudu přešel klášter z majetku kraje do vlastnictví státu. Po našem dovolání a rozhodnutí Nejvyššího soudu si jej ale přebíráme po roce zpět. Už jsme vyvolali první předběžné setkání se zástupci Opočna, které má o klášter zájem. Necháme si vypracovat nový znalecký posudek na hodnotu celého areálu a společně budeme hledat smysluplné využití bývalého kláštera do budoucna,“ říká krajský radní pro oblast majetku a investic Josef Dvořák.

Opočno má sice o klášter zájem, ale zároveň upozorňuje, že několik let stará odhadní cena 8,5 milionu korun je pro něj neakceptovatelná.

„Rozpočet města je necelých 60 milionů korun, současně máme dluh přes 20 milionů. Daří se nám jej výrazně umořovat, ale stále máme problémy s většími úvěry. Zároveň chceme získat dotaci na obnovu někdejšího soudu, kde by byla spoluúčast města kolem 20 milionů a jednáme i o areálu bývalé nemocnice, kde bychom chtěli zajistit centrum sociálních služeb pro seniory,“ vypočítává místostarosta Opočna Marian Slodičák.

A protože z městského rozpočtu by byla obtížně zvládnutelná i renovace a správa kláštera, patrně jedinou možností pro Opočno je nalezení vhodné dotace. Město chce nejprve prozkoumat možnosti, které mu dává nedávná studie, zjistí i aktuální možnosti potenciálních investorů.

Z kláštera hotel či kulturní centrum?

„Klášter bude muset každopádně zůstat kulturní památkou. Musí se zrevitalizovat, odstranit ekologická zátěž, dát do pořádku neudržované plochy zeleně a část znehodnocujících přístaveb a až pak přijde na řadu samotná budova. Musely by se najít dotační tituly, případně provozovatel,“ pokračuje místostarosta.

Podle něj by někdejšímu klášteru nejvíce slušela proměna na kulturní centrum, špatná by prý nebyla ani změna na lepší hotel či sídlo společnosti: „Je to velmi lukrativní místo, dovedu si představit i středisko sociálních služeb.“

Když je klášter, ze kterého poslední řádová sestra odešla v roce 1983 a v roce 2007 přestal sloužit i coby ústav pro ženy, pro hejtmanství nepotřebným majetkem a Opočno si koupi a správu nemůže dovolit, možný je jeho odkup soukromým vlastníkem. „Myslím, že nakonec ke vstupu nějakého soukromého investora dojde, ale bych bych rád, kdyby jej ve spolupráci s krajem vybralo Opočno,“ nechce Slodičák nechat volbu jen na kraji.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz