Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně. | foto: ChrochtCreative Commons

O klášter kraj nemá zájem, Opočnu chybí peníze. Získat ho může soukromník

  • 7
Hejtmanství ve středu převezme klášter v Opočně. Kraj však budovu ze 17. století nechce, a tak jedná s městem o jejím využití. Opočno si koupi nejspíš nemůže dovolit. Někdejší ústav pro ženy tak možná padne do soukromých rukou.

Klášter v hodnotě kolem 8,5 milionu korun dostane Královéhradecký kraj zpět od státu z rozhodnutí Nejvyššího soudu ve středu (více o sporu čtěte zde).

Zatímco hejtmanství se netají, že objekt někdejšího kostela ze 17. století a později i ústavu pro ženy je pro něj zcela nepotřebný, velký zájem má naopak Opočno. Kraj se s městem pokusí dohodnout na oboustranně výhodném obchodu, o dalším postupu rozhodnou krajská rada a zastupitelstvo, ale až po očekávaném potvrzení zpětvzetí žaloby o určení vlastnického práva od Provincie kapucínů.

Ta si na klášter rovněž dělala nároky, přestože avizovala, že pokud jej skutečně získá, bezúplatně ho převede na město. Kapucíni nakonec boj o klášter vzdali, když na doporučení biskupů 12. července stáhli žalobu na Královéhradecký kraj (psali jsme zde). O klášter v Opočně na Rychnovsku usiloval Řád kapucínů od roku 2013.

Cena je neakceptovatelná

„Po předchozích rozhodnutích okresního a krajského soudu přešel klášter z majetku kraje do vlastnictví státu. Po našem dovolání a rozhodnutí Nejvyššího soudu si jej ale přebíráme po roce zpět. Už jsme vyvolali první předběžné setkání se zástupci Opočna, které má o klášter zájem. Necháme si vypracovat nový znalecký posudek na hodnotu celého areálu a společně budeme hledat smysluplné využití bývalého kláštera do budoucna,“ říká krajský radní pro oblast majetku a investic Josef Dvořák.

Opočno má sice o klášter zájem, ale zároveň upozorňuje, že několik let stará odhadní cena 8,5 milionu korun je pro něj neakceptovatelná.

„Rozpočet města je necelých 60 milionů korun, současně máme dluh přes 20 milionů. Daří se nám jej výrazně umořovat, ale stále máme problémy s většími úvěry. Zároveň chceme získat dotaci na obnovu někdejšího soudu, kde by byla spoluúčast města kolem 20 milionů a jednáme i o areálu bývalé nemocnice, kde bychom chtěli zajistit centrum sociálních služeb pro seniory,“ vypočítává místostarosta Opočna Marian Slodičák.

A protože z městského rozpočtu by byla obtížně zvládnutelná i renovace a správa kláštera, patrně jedinou možností pro Opočno je nalezení vhodné dotace. Město chce nejprve prozkoumat možnosti, které mu dává nedávná studie, zjistí i aktuální možnosti potenciálních investorů.

Z kláštera hotel či kulturní centrum?

„Klášter bude muset každopádně zůstat kulturní památkou. Musí se zrevitalizovat, odstranit ekologická zátěž, dát do pořádku neudržované plochy zeleně a část znehodnocujících přístaveb a až pak přijde na řadu samotná budova. Musely by se najít dotační tituly, případně provozovatel,“ pokračuje místostarosta.

Podle něj by někdejšímu klášteru nejvíce slušela proměna na kulturní centrum, špatná by prý nebyla ani změna na lepší hotel či sídlo společnosti: „Je to velmi lukrativní místo, dovedu si představit i středisko sociálních služeb.“

Když je klášter, ze kterého poslední řádová sestra odešla v roce 1983 a v roce 2007 přestal sloužit i coby ústav pro ženy, pro hejtmanství nepotřebným majetkem a Opočno si koupi a správu nemůže dovolit, možný je jeho odkup soukromým vlastníkem. „Myslím, že nakonec ke vstupu nějakého soukromého investora dojde, ale bych bych rád, kdyby jej ve spolupráci s krajem vybralo Opočno,“ nechce Slodičák nechat volbu jen na kraji.