Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzduchem létalo listí a stříkala voda, Helicopter show ukázala 50 strojů

  18:51aktualizováno  18:51
Neobvyklá podívaná při letošním ročníku Helicopter Show čekala na diváky nejen na hradeckém letišti, ale také přímo v centru města. Záchranáři v pátek trénovali u Hučáku vytažení tonoucích z řeky, hlavní program na letišti následoval v sobotu.

Diváci postávají za červenobílými páskami, téměř všichni mají v rukou foťáky nebo mobily. U zátaras hlídají hasiči a o kousek dál stojí několik desítek záchranářů z celé republiky. Jsme poblíž jezu Hučák v centru Hradce Králové.

Z odborného semináře, který byl součástí prvního dne Helicopter Show, se do centra města přesunuly dva vrtulníky, jejichž posádky budou za několik okamžiků trénovat záchranu tonoucích z řeky.

Fotogalerie

Cvičení záchranářů na řece je poměrně neobvyklé, piloti si navíc musí dávat pozor na okolí. Labe je v Hradci celkem úzké a na obou březích jsou vzrostlé stromy. Zachráněného navíc budou vytahovat jen na břeh, takže musí dávat velký pozor, aby vrtule nezavadila o větve.

„V letecké záchranné službě se stává, že se musíme do takovýchto prostorů napasovat. Své stroje známe, potřebujeme prostor na dvě délky vrtulníku. Tady je to paradoxně velice jednoduché, protože máme vizuální kontakt s břehem. Akorát si musíme hlídat stromy, abychom nebyli moc blízko,“ říká pilot Vratislav Eliáš.

Hluk rotoru začíná sílit. Posádka vrtulníku je na svých místech a prudký náraz větru je jasným znamením, že se stroj zvedá ze země. Na palubě jsou kromě dvojice pilotů dva záchranáři. Jeden hlídá situaci a předává pokyny pilotovi, který přímo dolů nevidí, druhý je s lanem připravený na sestup.

V rámci Helicopter show cvičili záchranáři v centru Hradce vytažení tonoucího z...

V rámci Helicopter show cvičili záchranáři v centru Hradce vytažení tonoucího z řeky.

Vrtulník přelétá hradbu stromů a klesá k vodní hladině před historickou elektrárnou. Ve vodě již čeká figurant. Vrtulník se zanořuje hluboko mezi stromy a na přihlížející létá listí i drobné větvičky ze země. Od vrtule jde tak silný vichr, že voda z řeky stříká všude okolo. Někteří si tak užijí i malou sprchu.

„Jsou opravdu dobří. Už jsem to viděl na letišti, tam to dělali na rybníku,“ chválí přesnost pilotů pan Vítězslav, který bydlí jen kousek od soutoku, a přišel se proto na cvičení podívat.

„Já to ještě nikdy neviděla. Šla jsem náhodou okolo se psem. Bydlím kousek odsud a najednou vidím vrtulník. Myslela jsem, že se tu něco stalo,“ líčí paní Irena.

Do vody míří nejprve lano, vzápětí se po něm spouští lékař. Dostat zraněného do záchranného popruhu však ve vodě není snadné. Chvíli se zdá, že má problémy spíše zachraňující, kterému voda několikrát omyla celý obličej. Vzápětí se však objevuje domluvené gesto a vrtulník i s dvěma lidmi na laně stoupá, aby je mohl o kousek dál vyložit na břehu. Přitom se stroj k větvím stromů vrtulí přiblíží jen na desítky centimetrů.

„Byli jsme trošičku nízko. Dělal jsem to poprvé takto ve vodě, takže práce s karabinami byla trochu jiná, ale zvládli jsme to myslím dobře. Nejtěžší bylo dostat pacienta do pásu. Už vím, jak na to, a napodruhé už budu přesně vědět, co a jak,“ říká Ondřej Novák z Ostravy.

Postup si vyzkoušelo několik záchranářů i pilotů, kteří se do Hradce Králové sjeli z posádek po celé republice. Cvičení navíc jistili jejich kolegové na člunech, kteří byli připraveni dále po proudu řeky. Kdyby byli přímo na místě, vrtulník by jim mohl čluny převrátit.

Létající SUV i zásah u hromadné nehody

Páteční program Helicopter Show nabídl také branné dopoledne pro děti z hradeckých škol. Na letišti viděly hašení požáru z vrtulníku, slaňování záchranářů i vyzvednutí pacientů na laně. Prohlédly si techniku hasičů a zdravotníků a zkusili mířit hasičskou hadicí na cíl nebo resuscitovat pacienta.

Hlavní program zažilo letiště v sobotu. Nejprve nad hlavami návštěvníků prolétl vrtulník Mi-17 a Gripeny české armády. Poté následovalo 21 letových ukázek.

Kromě vrtulníků se nad hradeckým letištěm představily také letadla Cessna Grand Caravan, kterým se přezdívá létající SUV, nebo slavný MIG 15. Lidé viděli také akrobacii nebo ukázku práškování.

Na Helicopter show závodil vrtulník se sportovními vozy.

Na Helicopter show závodil vrtulník se sportovními vozy.

Největší lákadlo, akrobatický vrtulník Red Bull BÖ105, však kvůli špatnému počasí v Rakousku nepřiletělo. Unikátní podívanou však byl zásah při hromadné nehodě, do kterého se zapojilo hned pět vrtulníků.

Souběžně s děním na letištní ploše se na sousedním Czech Ringu konala také Rally Show, kde mohli návštěvníci obdivovat historické i moderní speciály. K vidění byly kromě rally jízd také drifty nebo okruhové vozy. Do většiny aut si mohli lidé sednout nebo se v nich i svézt. Některé mohli dokonce sami řídit. Mezi oběma areály vozil návštěvníky turistický vláček.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Najdete na iDNES.cz