Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzduchem létalo listí a stříkala voda, Helicopter show ukázala 50 strojů

  18:51aktualizováno  18:51
Neobvyklá podívaná při letošním ročníku Helicopter Show čekala na diváky nejen na hradeckém letišti, ale také přímo v centru města. Záchranáři v pátek trénovali u Hučáku vytažení tonoucích z řeky, hlavní program na letišti následoval v sobotu.

Diváci postávají za červenobílými páskami, téměř všichni mají v rukou foťáky nebo mobily. U zátaras hlídají hasiči a o kousek dál stojí několik desítek záchranářů z celé republiky. Jsme poblíž jezu Hučák v centru Hradce Králové.

Z odborného semináře, který byl součástí prvního dne Helicopter Show, se do centra města přesunuly dva vrtulníky, jejichž posádky budou za několik okamžiků trénovat záchranu tonoucích z řeky.

Fotogalerie

Cvičení záchranářů na řece je poměrně neobvyklé, piloti si navíc musí dávat pozor na okolí. Labe je v Hradci celkem úzké a na obou březích jsou vzrostlé stromy. Zachráněného navíc budou vytahovat jen na břeh, takže musí dávat velký pozor, aby vrtule nezavadila o větve.

„V letecké záchranné službě se stává, že se musíme do takovýchto prostorů napasovat. Své stroje známe, potřebujeme prostor na dvě délky vrtulníku. Tady je to paradoxně velice jednoduché, protože máme vizuální kontakt s břehem. Akorát si musíme hlídat stromy, abychom nebyli moc blízko,“ říká pilot Vratislav Eliáš.

Hluk rotoru začíná sílit. Posádka vrtulníku je na svých místech a prudký náraz větru je jasným znamením, že se stroj zvedá ze země. Na palubě jsou kromě dvojice pilotů dva záchranáři. Jeden hlídá situaci a předává pokyny pilotovi, který přímo dolů nevidí, druhý je s lanem připravený na sestup.

V rámci Helicopter show cvičili záchranáři v centru Hradce vytažení tonoucího z...

V rámci Helicopter show cvičili záchranáři v centru Hradce vytažení tonoucího z řeky.

Vrtulník přelétá hradbu stromů a klesá k vodní hladině před historickou elektrárnou. Ve vodě již čeká figurant. Vrtulník se zanořuje hluboko mezi stromy a na přihlížející létá listí i drobné větvičky ze země. Od vrtule jde tak silný vichr, že voda z řeky stříká všude okolo. Někteří si tak užijí i malou sprchu.

„Jsou opravdu dobří. Už jsem to viděl na letišti, tam to dělali na rybníku,“ chválí přesnost pilotů pan Vítězslav, který bydlí jen kousek od soutoku, a přišel se proto na cvičení podívat.

„Já to ještě nikdy neviděla. Šla jsem náhodou okolo se psem. Bydlím kousek odsud a najednou vidím vrtulník. Myslela jsem, že se tu něco stalo,“ líčí paní Irena.

Do vody míří nejprve lano, vzápětí se po něm spouští lékař. Dostat zraněného do záchranného popruhu však ve vodě není snadné. Chvíli se zdá, že má problémy spíše zachraňující, kterému voda několikrát omyla celý obličej. Vzápětí se však objevuje domluvené gesto a vrtulník i s dvěma lidmi na laně stoupá, aby je mohl o kousek dál vyložit na břehu. Přitom se stroj k větvím stromů vrtulí přiblíží jen na desítky centimetrů.

„Byli jsme trošičku nízko. Dělal jsem to poprvé takto ve vodě, takže práce s karabinami byla trochu jiná, ale zvládli jsme to myslím dobře. Nejtěžší bylo dostat pacienta do pásu. Už vím, jak na to, a napodruhé už budu přesně vědět, co a jak,“ říká Ondřej Novák z Ostravy.

Postup si vyzkoušelo několik záchranářů i pilotů, kteří se do Hradce Králové sjeli z posádek po celé republice. Cvičení navíc jistili jejich kolegové na člunech, kteří byli připraveni dále po proudu řeky. Kdyby byli přímo na místě, vrtulník by jim mohl čluny převrátit.

Létající SUV i zásah u hromadné nehody

Páteční program Helicopter Show nabídl také branné dopoledne pro děti z hradeckých škol. Na letišti viděly hašení požáru z vrtulníku, slaňování záchranářů i vyzvednutí pacientů na laně. Prohlédly si techniku hasičů a zdravotníků a zkusili mířit hasičskou hadicí na cíl nebo resuscitovat pacienta.

Hlavní program zažilo letiště v sobotu. Nejprve nad hlavami návštěvníků prolétl vrtulník Mi-17 a Gripeny české armády. Poté následovalo 21 letových ukázek.

Kromě vrtulníků se nad hradeckým letištěm představily také letadla Cessna Grand Caravan, kterým se přezdívá létající SUV, nebo slavný MIG 15. Lidé viděli také akrobacii nebo ukázku práškování.

Na Helicopter show závodil vrtulník se sportovními vozy.

Na Helicopter show závodil vrtulník se sportovními vozy.

Největší lákadlo, akrobatický vrtulník Red Bull BÖ105, však kvůli špatnému počasí v Rakousku nepřiletělo. Unikátní podívanou však byl zásah při hromadné nehodě, do kterého se zapojilo hned pět vrtulníků.

Souběžně s děním na letištní ploše se na sousedním Czech Ringu konala také Rally Show, kde mohli návštěvníci obdivovat historické i moderní speciály. K vidění byly kromě rally jízd také drifty nebo okruhové vozy. Do většiny aut si mohli lidé sednout nebo se v nich i svézt. Některé mohli dokonce sami řídit. Mezi oběma areály vozil návštěvníky turistický vláček.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Najdete na iDNES.cz