Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třetí největší výstava vrtulníků na světě se stěhuje z Hradce do Prahy

  8:37aktualizováno  8:37
Hradci hrozí, že přijde o další velkou akci na letišti. Nejdřív svým odchodem pohrozil hudební festival Rock for People, teď to vypadá, že v krajském městě nebude ani výstava vrtulníků, která se konala spolu s leteckou Helicopter show.

Přehlídka nazvaná Helicopter show nabídla návštěvníkům hradeckého letiště desítky strojů na obloze. Nechyběla letadla, ultralighty, veteráni, vírníky ani soukromé tryskáče. Program letových ukázek měl téměř 30 bodů. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Třetí největší výstavu vrtulníků na světě po USA a Dubaji, která se pravidelně koná společně s leteckým dnem, každoročně navštěvuje kolem 20 tisíc diváků a kromě nich řada odborníků. Ti jen v loňském roce na akci uzavřeli kontrakty za 25 milionů amerických dolarů a smlouvy na stejnou částku připravili na podepsání.

O stěhování akce na pražské letiště Kbely informovali v pondělí britští spolupořadatelé z European Helicopter Show World Aviation Events.

„Tým EHS zajistil letiště Praha Kbely jako nový domov European Helicopter Show v termínu 11. až 13. června 2015,“ stojí v prohlášení britských spolupořadatelů.

Letecký den v Hradci prý zůstane

Fotogalerie

Podle české strany ale Hradečáci o letecký den nepřijdou.

„Pokud by se výstava přesunula do Kbel, což bude jisté do konce týdne, Helicopter show se v Hradci Králové konat bude,“ slibuje Daniel Tuček z firmy DSA. Když se z Hradce odstěhuje výstava, město přijde o spoustu návštěvníků, kteří přijeli jen kvůli ní.

Podle oficiální facebookové stránky to nyní vypadá, že hradecká Helicopter show 2015 už nejspíš nebude mít s European Helicopter Show, kterou spolupořádají Britové, pranic společného. Úplně se změnilo logo i název akce. Konání show spolu s výstavou hradeckým divákům nabízelo i řadu ukázek v hangárech, podle Tučka ale diváci v případě odchodu výstavy do Kbel nebudou ochuzeni.

„Letový program bude minimálně stejný jako v minulých letech, ne-li bohatší. Chystáme se připravit i víc odborných ukázek,“ slibuje organizátor. Příznivější by měla být i cena vstupenky, vejít by se mohla do sta korun.

Minulé ročníky publiku představily například helikoptéru, která létá u Mount Everest, vrtulníku, jenž shazoval z dvaceti metrů Škodu Rapid, na které si technici ověřovali, jak by dopadla po pádu ze srázu.

Loni motocyklový závodník Karel Abraham závodil s helikoptérou a s akrobatickým letounem Martina Šonky. Už téměř tradicí jsou velké „nehody“, při nichž ukazují svoji práci všechny složky záchranného systému.

Zatímco velká výstava a letecká show na kbelském letišti by se měla konat od 11. do 13. června, hradecká Helicopter show se uskuteční už o měsíc dříve. „S městem máme už pevně dohodnutý termín, a to 15. až 16. května 2015,“ říká Tuček.

Informace britských pořadatelů překvapila i hradeckého primátora Zdeňka Finka. „Je to škoda, pokud tomu tak je. Ale Praha je větší a dostupnější ze zahraničí, a tak se privátnímu pořadateli nedivím. Je to ale částečně i obraz toho, jak naše zastupitelstvo zachází s firmami, dlouhodobě a dobře prosperujícími a zaměstnávajícími místní obyvatele. Doufám, že se nám pro příští léta podaří tuhle velmi zdařilou akci přivést do našeho města zpět,“ říká Fink.

To, co primátor naznačuje, Tuček nepřímo potvrzuje. „Výstava by se měla přesunout do Prahy, protože se doposud nepodařilo vyřešit majetkové poměry v hangárech. Jednali jsme o odkoupení, případně dlouhodobém pronájmu, abychom mohli hangáry zrekonstruovat, a byly tak reprezentativní, nepodařilo se,“ potvrzuje Tuček.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz