Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třetí největší výstava vrtulníků na světě se stěhuje z Hradce do Prahy

  8:37aktualizováno  8:37
Hradci hrozí, že přijde o další velkou akci na letišti. Nejdřív svým odchodem pohrozil hudební festival Rock for People, teď to vypadá, že v krajském městě nebude ani výstava vrtulníků, která se konala spolu s leteckou Helicopter show.

Přehlídka nazvaná Helicopter show nabídla návštěvníkům hradeckého letiště desítky strojů na obloze. Nechyběla letadla, ultralighty, veteráni, vírníky ani soukromé tryskáče. Program letových ukázek měl téměř 30 bodů. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Třetí největší výstavu vrtulníků na světě po USA a Dubaji, která se pravidelně koná společně s leteckým dnem, každoročně navštěvuje kolem 20 tisíc diváků a kromě nich řada odborníků. Ti jen v loňském roce na akci uzavřeli kontrakty za 25 milionů amerických dolarů a smlouvy na stejnou částku připravili na podepsání.

O stěhování akce na pražské letiště Kbely informovali v pondělí britští spolupořadatelé z European Helicopter Show World Aviation Events.

„Tým EHS zajistil letiště Praha Kbely jako nový domov European Helicopter Show v termínu 11. až 13. června 2015,“ stojí v prohlášení britských spolupořadatelů.

Letecký den v Hradci prý zůstane

Fotogalerie

Podle české strany ale Hradečáci o letecký den nepřijdou.

„Pokud by se výstava přesunula do Kbel, což bude jisté do konce týdne, Helicopter show se v Hradci Králové konat bude,“ slibuje Daniel Tuček z firmy DSA. Když se z Hradce odstěhuje výstava, město přijde o spoustu návštěvníků, kteří přijeli jen kvůli ní.

Podle oficiální facebookové stránky to nyní vypadá, že hradecká Helicopter show 2015 už nejspíš nebude mít s European Helicopter Show, kterou spolupořádají Britové, pranic společného. Úplně se změnilo logo i název akce. Konání show spolu s výstavou hradeckým divákům nabízelo i řadu ukázek v hangárech, podle Tučka ale diváci v případě odchodu výstavy do Kbel nebudou ochuzeni.

„Letový program bude minimálně stejný jako v minulých letech, ne-li bohatší. Chystáme se připravit i víc odborných ukázek,“ slibuje organizátor. Příznivější by měla být i cena vstupenky, vejít by se mohla do sta korun.

Minulé ročníky publiku představily například helikoptéru, která létá u Mount Everest, vrtulníku, jenž shazoval z dvaceti metrů Škodu Rapid, na které si technici ověřovali, jak by dopadla po pádu ze srázu.

Loni motocyklový závodník Karel Abraham závodil s helikoptérou a s akrobatickým letounem Martina Šonky. Už téměř tradicí jsou velké „nehody“, při nichž ukazují svoji práci všechny složky záchranného systému.

Zatímco velká výstava a letecká show na kbelském letišti by se měla konat od 11. do 13. června, hradecká Helicopter show se uskuteční už o měsíc dříve. „S městem máme už pevně dohodnutý termín, a to 15. až 16. května 2015,“ říká Tuček.

Informace britských pořadatelů překvapila i hradeckého primátora Zdeňka Finka. „Je to škoda, pokud tomu tak je. Ale Praha je větší a dostupnější ze zahraničí, a tak se privátnímu pořadateli nedivím. Je to ale částečně i obraz toho, jak naše zastupitelstvo zachází s firmami, dlouhodobě a dobře prosperujícími a zaměstnávajícími místní obyvatele. Doufám, že se nám pro příští léta podaří tuhle velmi zdařilou akci přivést do našeho města zpět,“ říká Fink.

To, co primátor naznačuje, Tuček nepřímo potvrzuje. „Výstava by se měla přesunout do Prahy, protože se doposud nepodařilo vyřešit majetkové poměry v hangárech. Jednali jsme o odkoupení, případně dlouhodobém pronájmu, abychom mohli hangáry zrekonstruovat, a byly tak reprezentativní, nepodařilo se,“ potvrzuje Tuček.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Najdete na iDNES.cz