Proti těžbě břidlicového plynu demonstrovaly před hotelem Beránek v Náchodě

Proti těžbě břidlicového plynu demonstrovaly před hotelem Beránek v Náchodě více než dvě stovky lidí. (6. března 2012) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hejtmani podpořili zákaz těžby plynu z břidlic, chtějí zákon

  • 23
Obce bojující proti záměru těžit plyn z břidlic metodou hydraulického štěpení mají další zastánce. K odpůrcům projektu na Náchodsku, Trutnovsku nebo ve středních Čechách se přidali hejtmani. Šéf Asociace krajů Michal Hašek chce osobně předložit zákon, který by takovou těžbu zakázal v celém Česku.

Petici proti těžbě břidličného plynu už podepsalo zhruba 50 tisíc lidí, kteří se obávají devastace životního prostředí.

Šéf Asociace krajů Michal Hašek

"Asociace doporučila krajským samosprávám, aby vydávaly negativní stanoviska k takovému způsobu těžby břidličného plynu. Chápeme obavy obyvatel," uvedl jihomoravský hejtman Hašek. Domnívá se, že zákon podpoří poslanci napříč politickým spektrem.

Asociace bude získávat poslance

"Chceme pro návrh získat poslance za všech dotčených regionů. Pokusíme se získat podporu ve všech poslaneckých klubech. V Evropě již takové zákony mají například ve Francii nebo v Bulharsku," řekl Hašek.

Podle jeho odhadu se návrh dostane do Sněmovny v září. Starostka středočeského Berouna Šárka Endrlová prohlásila, že do boje proti těžbě plynu z břidlice se zapojilo už 77 obcí. "Hrozba sdružuje občany a samosprávy. Nyní se nám podařilo problém posunout na úroveň krajů," uvedla Endrlová.

I v Podkrkonoší teď obce čekají, jak ministerstvo životního prostředí znovu rozhodne o záměru těžařů. "Nejsme si jisti, jak nové rozhodnutí může dopadnout. Jediný způsob, který může zaručit, že se nebude těžit u nás, je zákaz tohoto způsobu těžby," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Firma tvrdí, že těžba je bezpečná a počká na rozhodnutí vlády

David Messina, výkonný ředitel těžařské firmy, reagoval na rozhodnutí předsedy Asociace krajů slovy: "Budeme respektovat případné rozhodnutí Poslanecké sněmovny, žádáme však představitele Vlády České republiky, aby v otázce hydraulického štěpení učinili informované, racionální rozhodnutí."

Podle něj je hydraulické štěpení bezpečné a nepředstavuje ohrožení pro životní prostředí ani místní vodní zdroje. Naopak vyjmenoval výhody, které by těžba břidlicového plynu přinesla, například nová pracovní místa a energetickou nezávislost.

,