Klára Dostálová kandidovala do krajských voleb v Královéhradeckém kraji za...

Klára Dostálová kandidovala do krajských voleb v Královéhradeckém kraji za hnutí ANO. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Klára Dostálová je dál zastupitelkou, kolegové nechtěli být za soudce

  • 14
Náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová z hnutí ANO zatím zůstává zastupitelkou Královéhradeckého kraje. Zastupitelé odmítli zrušit její mandát kvůli rozporu volebního a služebního zákona. Podle prvního výkladu zákona nesmí vykonávat obě funkce současně, druhý to umožňuje.

Pro zrušení mandátu Kláry Dostálové byli pouze dva zastupitelé - hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) a opoziční Martin Hanousek (zelení). Proti hlasovalo 28 přítomných a 9 se jich zdrželo.

Dostálová před volbou upozornila na to, že situace vznikla kvůli rozporu volebního a služebního zákona.

„Šla jsem do voleb podle zákona o státní službě, který mi to umožňoval. Pokud by byly zákony České republiky v souladu, vůbec bych neměla jako řádná občanka o čem váhat. Mám tu právní analýzy a jsem přesvědčena, že ten soulad tam není. O těchto věcech může rozhodnout až soud,“ řekla Dostálová, která předeslala, že v případě jejího pozdějšího odvolání se na soud s nejvyšší pravděpodobností obrátí.

Zastupitelstvo o Dostálové hlasovalo na základě žádosti ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který hejtmanu Štěpánovi zaslal dopis, v němž mu sdělil, že podle zákona o volbách do zastupitelstev krajů je funkce krajské zastupitelky Kláry Dostálové neslučitelná s její funkcí náměstkyně ministryně pro místní rozvoj.

Hejtman nyní musí ministra oficiálně informovat o tom, jak se zastupitelé k jeho žádosti postavili. Ministr vnitra poté bude moci mandát Dostálové zrušit sám.

Dlouhá diskuze plná kritiky zákonodárců

Samotnému hlasování předcházela dlouhá rozprava. Většina zastupitelů v ní upozornila na to, že rozhodnutí o nadřazenosti jednoho ze dvou nekompatibilních zákonů jim nepřísluší.

„Pokud je legislativní nesoulad, já odmítám být tím, kdo bude rozhodovat, jaký zákon je nadřezený. Této hry se odmítám účastnit,“ uvedl opoziční zastupitel Miroslav Matějka (SPO).

„Jestli je někdo ve střetu zájmů, nechť rozhodne soud. Asi by nebylo moudré tady dělat kata nebo soudce,“ řekl Jan Birke (ČSSD), který však upozornil na to, že kraji by mohla vzniknout v případě setrvání Dostálové ve funkci škoda.

„Pokud by hlasovala v majetkoprávních záležitostech a později by byl její mandát zrušen, mohli bychom se vystavit riziku, že toto hlasování někdo zpochybní,“ prohlásil.

Za zrušení mandátu se jasně postavil opoziční zastupitel Martin Hanousek (zelení), podle něhož je to nejsnazší cesta k tomu, aby se případem zabývaly soudy.

„Tím, že ten mandát zrušíme, dostává postižený zastupitel právo požádat soud o předběžné opatření. Tak by se to vyjasnilo. Proto se domnívám, že bychom takto měli hlasovat,“ zdůvodnil Hanousek.

V podobné situaci je Dana Drábová

Klára Dostálová vedla loni na podzim kandidátku hnutí ANO ve volbách v Královéhradeckém kraji. Strana zvítězila, získala 13 mandátů a Dostálová aspirovala na funkci královéhradecké hejtmanky. Koalici však sestavily ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. ANO tak skončilo v opozici (více zde).

U Kláry Dostálové jde o stejný případ jako u středočeské zastupitelky a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, za kterou se však středočeské krajské zastupitelstvo postavilo a bod o zrušení jejího mandátu vůbec neprojednávalo (psali jsme zde).

Podle ministerstva vnitra vykonávají obě ženy funkci krajských zastupitelek v rozporu se zákonem. Vysokým státním úředníkům to podle výkladu ministerstva zakazuje služební i volební zákon. Potvrdily to i dva nezávislé posudky, které si resort nechal zpracovat u ústavního právníka Aleše Gerlocha a odborníka na správní právo Josefa Staši.

Dana Drábová už dříve řekla, že bude funkci na středočeském hejtmanství vykonávat, „dokud jí to bude umožněno“. Hnutí STAN chce, aby o sporu rozhodl soud.