Hledá se nový vlastník hradeckého fotbalového klubu, banka nemá zájem

  17:48aktualizováno  17:48
Jestliže se fotbalisté Hradce Králové vrátí do 1. ligy, asi ji budou moci hrát doma. Horší je, že se pro klub navzdory snaze nedaří získat majoritního vlastníka nebo aspoň silného sponzora. Otazníky se vznášejí i nad dotacemi na stavbu nové arény.

Nová vizualizace fotbalové arény podle architekta Vymetálka. Zázemí v západní tribuně, hlavní vjezd přes současné dopravní hřiště, přemístění lízátek, amfiteátr i park (24. 2. 2015). | foto: Tomáš Vymetálek Architects

Už je to deset let, co se v Hradci „zavřela voda“ po fotbalovém mecenáši Janu Vodovi a klub spadl do klína městu. Od té doby se Hradec snaží svých sta procent zbavit, ale dosud marně.

Fotogalerie

Úsilí města se letos stupňuje, v otázce příchodu nového významného partnera je však dál nejasno, a to navzdory tomu, že mezi fandy koluje fáma o údajném zájmu ČSOB, která má u kongresového centra Aldis stavět nové regionální sídlo až pro tisíc zaměstnanců (více o projektu čtěte zde).

Pro příznivce fotbalu sice vydala platební kartu Votrok v černo-bílém designu s několika firemními výhodami, avšak o vstupu do klubu neuvažuje.

„ČSOB Pojišťovna je dlouholetým sponzorem pardubického hokejového klubu. Banka v současné době s hradeckou radnicí nevyjednává a o sponzoringu hradeckého fotbalového klubu neuvažuje,“ říká mluvčí společnosti Pavla Hávová.

Rozhozené sítě

O tom, že město o své stoprocentní vlastnictví opravdu nestojí, svědčí jeho „rozhozené sítě“.

„Vedení klubu a stejně tak primátor města vedou v poslední době několik jednání ohledně vstupu majoritního vlastníka, případně i sponzora. Bylo osloveno několik silných společností, zatím je však předčasné mluvit konkrétně,“ říká náměstek primátora a člen představenstva klubu Jindřich Vedlich.

Movitý partner by se určitě hledal snáz, kdyby Hradec po sezonním intermezzu postoupil zpět mezi elitu. Přestože odpověď bude známá až za půl roku, už teď je papírově hotový aspoň projekt, díky kterému by Hradec v případě postupu mohl dál hrát doma - na dávno nevyhovujícím stadionu v Malšovicích. Přitom provizorní vestavba na východní tribuně má vyřešit podmínku samostatných vstupů pro novináře a VIP hosty.

A protože jen jednobodová ztráta na druhý Sokolov znamená dobrý náboj i do jarních odvet, nový „sektor“ by měl být hotový příští léto.

„Jsme samozřejmě velice potěšeni, že klub po podzimní části figuruje na pozici, která je dobrým příslibem postupu do první ligy. Projekt vestavby východní tribuny, která splňuje požadavky FAČR (fotbalová asociace) pro účast v Synot lize, je hotov. Nyní se čeká na zahájení prací na projektu celkové rekonstrukce malšovického stadionu, aby oba tyto projekty bylo možné provázat, neboť spolu úzce souvisí,“ pokračuje Vedlich.

Pelta: Deklaruji, že Hradec dostane podporu

Vzhledem ke stavu současného sportoviště je to s podivem, ale veškeré legislativní postupové starosti vestavba vyřeší. „Jiné parametry stadion s přivřením oka má, přestože moc nefunguje vytápění a také světla jsou vyžilá,“ připomíná Radovan Novotný, člen komise pro hrací plochy a stadiony, který s klubem vyjednával o podmínkách návratu do nejvyšší soutěže.

Postup je však jen jedním z plánů. Pro většinu příznivců je podstatně důležitější stavba zcela nové arény.

Projektem stavby nového stadionu zhruba za 400 milionů korun se už zabývá zlínská společnost Centroprojekt Group, která za 4,7 milionu korun zpracuje veškerou dokumentaci pro územní řízení, stavební povolení a provedení. Jestliže vše půjde hladce, práce začnou v roce 2017 a potrvají přinejmenším rok a půl (více čtěte zde).

Ulevit radnici od obrovské finanční zátěže by mohla Evropská unie, která údajně může poslat desítky milionů aspoň na stavbu parkoviště. Ještě větší naděje při své nedávné návštěvě vzbudil šéf FAČR Miroslav Pelta. „FAČR má každý rok nárok na určité prostředky z rozpočtu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) na investice. Deklaruji, že Hradec dostane podporu,“ slíbil někdejší brankář a nynější funkcionář s mnoha kontakty.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

Další z rubriky

Za útok na partnerku a spolubydlícího dostal cizinec 4,5 roku vězení

Vazební věznice Hradec Králové

Za zbití krajana kovovou tyčí a napadení partnerky si Polák Pavel G. u Krajského soudu v Hradci Králové vyslechl trest...

Chov jižních nosorožců má ve Dvoře nastartovat nová samice z Francie

Do safari parku ve Dvoře Králové dorazila nová samice nosorožce bílého jižního...

Hned dva nosorožci během tří dnů přibyli do safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. V neděli se narodilo historicky...

V Krkonoších už čtvrtý den sněží, hrozí takzvané klouzavé laviny

Velká Úpa na záběru kamery (11. 12. 2018)

Horská služba vyhlásila v Krkonoších první stupeň lavinového nebezpečí. Důvodem je vydatnější chumelení, které...

Najdete na iDNES.cz