Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejisté hrají o finále extraligy, zastupitelé ale váhají nad dotací

  9:35aktualizováno  9:35
Zastupitelé Hradce Králové se v dubnu vysloví k prodloužení šestileté smlouvy města s hokejovým klubem. Už teď se o tom v zákulisí vede bitva. Město je generálním partnerem hokejistů, jde o miliony a zastupitelé jsou značně nejednotní.

Radek Smoleňák (vpravo) a jeho spoluhráči z Hradce Králové se radují z výhry nad Libercem a postupu do semifinále extraligy. | foto: ČTK

Když se fandové hradeckých hokejistů loni v dubnu vyrovnali s vyřazením v semifinále play off, společnost Mountfield jim připravila náplast. Už tehdy generální partner a poloviční akcionář oslovil město s návrhem prodloužení smlouvy o dalších šest let, tedy do roku 2025.

Zastupitelé města místo prodloužení smlouvy odsouhlasili, že o dva miliony korun zvednou městskou podporu hokeji. I v úterý prošel návrh na zvýšení dotace pro současnou sezonu o 2,3 milionu.

Byla to však jen předehra před dubnovým návrhem další šestiletky v Hradci Králové. Podle komentářů některých zastupitelů se schyluje k velké bitvě - nejprve na ledě, protože Hradečtí budou od čtvrtka zápolit s Třincem o extraligové finále - a poté i v kuloárech. Jestliže vše půjde podle plánu, 24. dubna bude zastupitelstvo rozhodovat o budoucnosti extraligového hokeje ve městě.

Nyní hradecká radnice posílá hokejovému klubu čtrnáct milionů korun, dalších 21 milionů dává Mountfield. „Současnou podporu chceme v nové smlouvě navýšit na 21 milionů korun, která by měla pokrýt sportovní činnost klubu,“ říká zastupitel Martin Soukup (ODS), současný místopředseda představenstva klubu Mountfield HK.

Další navýšení dotace pro extraligový hokej vyvolává mezi zastupiteli protichůdné názory: od jednoznačné podpory až po zcela kategorický nesouhlas.

Každá legrace něco stojí. Část zastupitelů ale chce víc informací

Rozpolcené jsou i jednotlivé zastupitelské kluby. Například v komunistickém táboře „ano“ představují hlasy mužů, naopak ženy jsou spíš proti.

„Hokej se stal novým hradeckým fenoménem, všude se o něm mluví a je to velká reprezentace města. Každá taková legrace něco stojí a pokud chceme dál udržovat dobré partnerství se společností Mountfield, město se musí chovat recipročně,“ navrhuje dorovnat příspěvek města až na úroveň hlavního partnera Lubomír Štěpán. Právě on je zároveň členem dozorčí rady klubu, jeho hospodaření je údajně v naprostém pořádku.

Jiný názor, který však viní město, nabízí Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Strana zelených). Opoziční zastupitel upozorňuje, že podpora města je v rozporu s evropskou legislativou. Opírá se při tom třeba o stanovisko organizace Amnesty International.

„Jednoznačně jde o nepovolenou veřejnou podporu. Město cpe už nyní do profesionálního hokeje naprosto nehorázné finance. Město mělo a má v souvislosti s touto podporou možnost požádat o notifikaci evropskou komisi, jenže to nikdy neudělalo, protože se bojí, že by došlo k zamítnutí poskytovat takhle vysoké částky,“ upozorňuje Hanousek.

Problém s dalšími miliony pro hokej - či spíše s poněkud stručnou důvodovou zprávou - má i Anna Maclová (Koalice pro Hradec).

„Je uvedeno, že dotace slouží na eliminaci ztráty, ale já dosud nevím, z čeho vznikla a jaká jsou opatření, aby dál nevznikala. Chybí mi tam přesnější čísla i v porovnání s tím, jak podrobné dostáváme informace ke kulturním nebo sociálním projektům,“ míní náměstkyně primátora.

Podrobnější informace má předseda finančního výboru Milan Sommmer (TOP 09). „Mountfield má neustále kumulovanou ekonomickou ztrátu, která vznikla již prvním rokem (2013 - pozn. aut.), kdy musel platit nejen extraligové hráče, ale i ty druholigové,“ vysvětluje zastupitel, jenž je pro zvýšení podpory.

Poukazuje také na velký zájem diváků a z toho plynoucí reklamu pro celý Hradec Králové. Ze stejných důvodů je pro zvýšení podpory také Milan Jaroš (ČSSD), náměstek primátora pro sport: „Je dobře že tu máme úspěšný hokejový klub, vždyť se všichni pamatujeme, jak jsme se zmítali v nižší soutěži. Klub je i po počátečních pochybách úspěšný, což dokládá i letošní sezona.“

Zato klub hnutí ANO neskrývá rozpaky, nejde mu „jen“ o navýšení podpory o další miliony korun. „Za prvé chceme přesně vědět, na co se peníze použijí. A za druhé bychom byli rádi, aby pozice města byla rovnoprávná s pozicí Mountfieldu. Někdy to tak totiž nevypadá. Mám pocit, že druhá strana má poněkud větší rozhodovací sílu,“ upozorňuje předsedkyně zastupitelského klubu ANO Monika Štayrová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Najdete na iDNES.cz