Bývalý sportovec Augustin Bubník vyprávěl o svém osudu na gymnáziu v Jaroměři. | foto: Michal Fanta, MF DNES

Vězněný hokejista Bubník vyprávěl o mučení i uranových dolech

  • 13
Legendární čtyřiaosmdesátiletý Augustin Bubník vybojoval se svým týmem světové hokejové mistrovství. V padesátých letech ale všechny hokejisty mučila Státní bezpečnost. Bubník skončil i v uranových dolech v Jáchymově. O zničené hokejové reprezentaci vyprávěl studentům Gymnázia v Jaroměři v cyklu Příběhů bezpráví.

"Neučte se o Karlu IV. a Ladislavu Pohrobkovi, ať vám učitelé řeknou, kdo byl Hitler a co byl nacismus. To je potřeba vědět! A ať vám někdo vysvětlí, co byl komunismus, ten se nám blíží," varoval Bubník. Pád hokejových mistrů světa byl velmi strmý. Zatímco davy fanoušků je hýčkaly a přišla jim pozvánka od uznalých Kanaďanů, hokejisté místo toho museli učit hrát sbornou v Moskvě.

Augustin Bubník

  • narodil se roku 1928 v Praze
  • hokejista, trenér, mistr světa a Evropy z roku 1947, na olympiádě roku 1948 ve Svatém Mořici získal stříbro, roku 1949 se stal znovu mistrem světa, roku 1950 nejlepší střelec ligy, po r. 1989 byl i poslanec za ODS
  • ve vykonstruovaném tajném procesu přišel o slibnou kariéru, dostal trest 14 let, byl vězněn pět let až do omilostnění

V únoru 1948 tam z malého rádia vyslechli pověstný Gottwaldův projev a báli se, zda se vůbec z Ruska vrátí. Navíc národní tým přišel v roce 1948 o šest hráčů, když se jejich letadlo ztratilo kdesi nad kanálem La Manche při cestě do Londýna. Dobová propaganda pak neštěstí překroutila, že prý šlo o emigraci a z několika hokejistů-vojáků udělala zběhy.

Klec spadla v březnu 1950, když hokejisté nemohli odletět do Londýna obhajovat titul mistrů světa. Odmítli podepsat, že se šampionátu vzdávají. Rozhodli se aspoň v hospodě zapít potomka jednoho ze spoluhráčů. "Bylo nám dvacet, napili jsme se pořádně, zazpívali si. Když jsme byli v nejlepším, začali jsme nadávat. Vtrhla tam bezpečnost a už jsme byli v kriminálu. Jako mistři světa jsme si mysleli, že nám se nic nemůže stát," vzpomínal hokejista na den, kdy zatkli první hráče.

Tajný proces udělal z hokejistů během dvou dní zrádce

Akce pokračovala i v dalších dnech, sportovce čekalo sedmitýdenní kruté vyšetřování. Bubník vzpomínal, jak nejhorší chvíle života prožil při mučení v nechvalně proslulém Domečku na Hradě. Z jeho cely, která vypadala jen jako černá díra, je dnes toaleta.

Proces s hokejovou "protistátní skupinou"

  • 11. března 1950 reprezentace nesměla vycestovat na mistrovství světa do Londýna, záminkou byla údajně neudělená víza pro reportéry rozhlasu
  • 13. března se hokejisté sešli v pražské hospodě U Herclíků, nadávali na poměry, poprali se tam s estébáky a začlo zatýkání
  • komunistická justice uzavřela případ neveřejným procesem 7. října, dvanáct hráčů dostalo tresty v celkové délce 77 let a 8 měsíců

"Neměl jsem se k čemu přiznat a protože jsem nebyl plnoletý, vůdce skupiny udělali z brankáře Bohumila Modrého, jenže ten se do Londýna vůbec nechystal jet. Vinili nás ze špionáže, velezrady, hanobení státního zřízení a na všechno byl trest oběšením. Byli jsme rádi, že jsme unikli trestu smrti," řekl Bubník.

Justice zvládla tajný proces během dvou dní a z hokejistů se rázem stali zrádci a zaprodanci, aniž věděli proč. Augustin Bubník prošel věznicemi na Pankráci a na Borech, ve společnosti generálů, poslanců a dalších vězněných osobností to prý byla jeho univerzita.

Od léta 1951 však už byl na uranu v Jáchymově a znovu jej tam vyšetřovali z podílu na útěcích, snad aby dostal ještě přísnější trest. Poměry se začaly měnit až s Gottwaldovou a Stalinovou smrtí.

Beseda s hokejovou legendou se konala během Měsíce filmu na školách 2012, který pořádá Člověk v tísni. Jaroměřské gymnázium se připojilo poosmé. Studenti viděli film o Bubníkově procesu Postavení mimo hru. Mnozí si vystáli frontu na jeho podpis. "Jsou to naše dějiny, takže bychom o nich měli vědět a vracet se k nim, ne je přejít," reagovala jedna ze septimánek.