Ovocnáři zahájili stavbu nového výzkumného institutu v Holovousích. | foto: Ing. Jiří Slánský a Ing.Arch. Pavel Kramář

Ovocnáři z Jičínska staví svůj sen, institut přijde na půl miliardy

  • 2
V Holovousích na Jičínsku vyroste ovocnářský výzkumný institut za více než půl miliardy korun. Obec s pěti sty obyvateli se teď stala i krajskou Vesnicí roku.

Vědci a další experti Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích trávili padesát let v nedůstojných podmínkách pronajatých kanceláří nebo montovaných buněk.

Provizorium však do dvou let skončí a oni se konečně budou moci nastěhovat do zbrusu nového areálu výzkumného institutu, který bude patřit k nejmoderněji zařízeným pracovištím v Evropě.

Výstavba vědeckého centra začala v sobotu položením základního kamene. Hektarový komplex za necelých 400 milionů korun plus DPH bude stát do konce roku 2015.

"Půjde o unikátní centrum v rámci celé České republiky a zařadí se i mezi prestižní pracoviště v celé Evropě," říká koordinátor projektu Petr Kubát.

Vědci vymění kanceláře v zámku i v buňkách

Dominantní částí projektu bude třípodlažní budova, která svým vybavením bude odpovídat nejmodernějším standardům.

O nich si výzkumníci mohli zatím jen nechat zdát. "Část zaměstnanců sedí na holovouském zámku, kde jsme v pronájmu, a druhá část v unimo buňkách, které byly pospojovány někdy v 60. letech," popisuje Kubát současný stav.

Holovousy vyhrály půl milionu na další rozvoj

Holovousy v sobotu převzaly titul Vesnice roku, o který se utkaly s dalšími 30 obcemi. Porota ocenila zachování původního rázu Holovous, udržování a obnovování místních tradic i bohatý společenský život.

Za vítězství v krajském kole má vesnice půl milionu korun na svůj další rozvoj. 

Modrou stuhu za společenský život dostaly Havlovice na Trutnovsku, Bílou stuhu za činnost mládeže dostaly Dobřany na Rychnovsku a zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí mají Velichovky na Náchodsku.

O výstavbu nového objektu ústav usiloval už od roku 2006. Nyní začnou v areálu růst i pokusný skleník, sklady či garáže.

Součástí projektu je i profesionální vybavení laboratoří, které dosud nebylo možné do provizorních podmínek nainstalovat.

Cena šplhá přes půl miliardy

S pořízením vybavení a financováním několika dalších výzkumných projektů se celková cena vyšplhá na 567 milionů korun, celou částku pokryjí dotace.

Pětaosmdesát procent finančních prostředků pošle na institut přes ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Evropská unie, zbytek ústav získal ze státního rozpočtu. Dotaci ministerstvo přikleplo loni v lednu.

Až výzkumný institut vyroste, bude chtít přilákat mladé mozky. "Počítáme s tím, že přijmeme asi 30 lidí, zejména mladých vědců, výzkumníků nebo doktorandů," plánuje Kubát.

"Přijetím nových výzkumných pracovníků významně rozšíříme svůj výzkumný potenciál. Realizací projektu tak získáme jistotu a perspektivu pro naši činnost a budoucí rozvoj ústavu," vykládá ředitel ovocnářského ústavu Jaroslav Vácha.

"Samozřejmostí bude moderní zázemí a větší příležitosti pro spolupráci se zahraničními partnery," dodává ředitel.

V sadech jsou odrůdy pro zachování genofondu

Význam nového centra oceňuje i starostka Holovous s pěti sty obyvateli Martina Berdychová.

"Pro obec je vybudování nového výzkumného ovocnářského pracoviště velmi významnou investicí, která vedle zachování a rozvoje ovocnářství v regionu přinese nové pracovní příležitosti a bezesporu přispěje k rozvoji naší obce," míní starostka.

Holovouský ústav kromě šlechtění nových odrůd ovoce také mimo jiné monitoruje výskyt škůdců a chorob nebo řeší výživu stromů.

Jeho posláním je i zachování genofondů různých ovocných plodin. "V něm máme všechny odrůdy, které kdy rostly v České republice," říká Kubát.

Kdo by ale čekal, že výzkumníci uchovávají pouze semínka v pečlivě evidovaných krabičkách, mýlil by se.

"Všechny odrůdy jsou vysazené v terénu, a to dva až tři stromy od každé," vysvětluje Kubát a dodává, že nejrůznější sady čítají tisíce stromů.