Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horal klame tělem, uvnitř nabízí luxus, hájí hrůzu Krkonoš šéf hotelu

  18:28aktualizováno  18:28
Když hotel Horal ve Špindlerově Mlýně vyhrál anketu iDNES.cz o nejhrůznější stavbu Krkonoš, jeho šéf samozřejmě radost neměl. Uznává, že pohled na budovu zvenčí je horší, než pohled z budovy ven. Uvnitř ale nabízí luxus, který si oblíbila politická elita.

Hotel Horal v Krkonoších | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Monstrózní normalizační hotel klame tělem: ze sedla Výrovky při pohledu na něj vstávají vlasy hrůzou. Ale uvnitř se skrývají skvěle vybavené pokoje s nádherným výhledem.

"Já sám bych také zřejmě hlasoval pro Horal, protože i pro mě je to jedna z nejkontroverznějších staveb, která kdy v Krkonoších vznikla. Určitě je to horší stavba než Horizont nebo Labská," uvedl krajinný ekolog a znalec historie a architektury Krkonoš Pavel Klimeš.

Kompletní výsledky ankety najdete zde

Ředitel hotelu Rudolf Hamrle ale kontroverzní stavbu, ve které působí od jejího otevření v roce 1988, hájí. I když na její podobu žádný vliv neměl.

"Tato nelichotivá nálepka mi radost nedělá, nicméně doporučuji všem, kteří nám v anketě dali hlas, aby se přijeli přesvědčit, že pro někoho negativní dojem ze vzhledu hotelu dokážeme smazat kvalitou poskytovaných služeb," tvrdí Hamerle.

A jestli se mu líbí? "Tím, že na Horalu působím od jeho otevření v roce 1988, tak je asi pochopitelné, že jeho vzhled nedokážu úplně objektivně posoudit. Už jsem si na něj prostě zvykl. Když v Paříži postavil svoji věž Eiffel, tak z toho také měli všichni kopřivku a dnes se na ni jezdí dívat celý svět," poznamenal ředitel.

Typický představitel normalizace a mizerné architektury

Podle krajinného ekologa Klimeše politicky prosazený hotel Horal zcela zničil oblast špindlerovského Svatého Petra, která měla jako perla středních Krkonoš zůstat ušetřena předimenzované zástavbě.

"O aroganci tehdejší moci svědčí i původní název. Odborářský hotel se měl jmenovat Rudý prapor. Zabránilo tomu jen prodloužení výstavby a opožděné otevření až v době perestrojky v roce 1988," řekl Klimeš.

Hotel Horal

Stavbu nové odborářské zotavovny navrhl v roce 1979 architekt Zdeněk Kuna, z jehož ateliéru pochází například také administrativní budova Strojimportu v Praze na Vinohradech, nebo mrakodrap Motokovu na Pankráci.
Jednotraktové řešení budovy zajišťuje, že okna téměř všech pokojů směřují na jih a na severní straně jsou převážně jen chodby.
Hotel Horal dnes patří do největšího českého hotelového řetězce Orea Hotels. Ten v letech 2001 až 2006 investoval přes 100 milionů korun do modernizace, která rekreačnímu zařízení zajistila čtvrtou hvězdičku kvality.
Díky tomu byl hotel letos už potřetí "hlavním stanem" aktérů špindlerovského závodu Světového poháru žen v alpském lyžování. "Své pokoje u nás měly i závodní tým USA, v čele s olympijskou vítězkou Lindsey Vonnovou a tým Německa s vítězkou letošního ročníku Světového poháru Mariou Rieschovou. A všichni si služby náramně pochvalovali," tvrdí spokojeně ředitel.

Kvůli Horalu se dokonce musel vykácet i kus lesa na úbočí Kozích hřbetů. "Je to typický představitel normalizační stavby s mizernou architekturou a bezohledným přístupem k okolí. Nemá žádný architektonický výraz a je hrubým zásahem do krajinného rázu," zdůraznil Klimeš.

Nejhorší dojem prý hotel Horal vyvolává při pohledu ze sedla Výrovky. "To je jako rána do hlavy. Kdo ten pohled podstoupil, ten na něj už nikdy nezapomene. Vedle neúměrného objemu několika domů je Svatý Petr v souvislosti s Horalem poškozován i přílišným zahušťováním výstavby a neregulovanou nekvalitní zelení," uvedl Klimeš. Stejně rušivým jevem jsou podle krajinného ekologa také široké svážnice vybudované na svazích Kozích hřbetů nad Horalem při likvidaci imisní kalamity v 80. letech minulého století.

"Všechny tyto jevy tehdy přivedly Krkonošský národní park na seznam deseti nejohroženějších parků světa," upozornil Klimeš.

"Budova trochu klame. Ta hmota při pohledu zepředu vypadá ohromně, ale lidé si neuvědomují, že vzadu už nejsou pokoje, ale jen přístupy k nim. Horal s 340 lůžky tedy rozhodně není největším hotelem ve Špindlerově Mlýně," upozornil ředitel hotelu Rudolf Hamrle.

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz