Ve státní svátek věnovaný studentům budou hořičtí gymnazisté pochodovat městem. Ilustrační foto

Ve státní svátek věnovaný studentům budou hořičtí gymnazisté pochodovat městem. Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

Hořicemi půjdou 17. listopadu gymnazisté proti kraji, ředitel rezignoval

  • 0
Hořicemi v Podkrkonoší budou 17. listopadu opět pochodovat studenti. Tentokrát ne proto, aby podpořili pád vládnoucího režimu, ale pro gymnázium. Kraj chce totiž ve zdejším ústavu zrušit z úsporných důvodů čtyřleté studium. Ředitel kvůli tomu rezignoval.

Královéhradecký kraj chtěl původně zrušit některé střední školy, své rozhodnutí ale nedávno změnil a omezí pouze omezit počet prvních ročníků.

PROBLÉMY JSOU I JINDE

Podobné problémy jako hořické gymnázium bude mít i dalších deset škol v kraji.

Jiráskovu gymnáziu v Náchodě se zatím hrozbu zrušení jedné třídy podařilo odvrátit. "Máme příslib, že budeme z optimalizace vyjmuti. Vyhráno ale ještě nemáme," řekl ředitel školy Pavel Škoda. Rozhodnutí kraje by jeho gymnázium poškodilo, protože má každoročně mnoho uchazečů. "Znamenalo by to zrušení třetiny školy. Máme po dvou třídách čtyřletého a osmiletého gymnázia, chtěli nám zrušit jeden ročník osmiletého," dodal Škoda.

Příslib vyjmutí z optimalizace dostal ředitel od hejtmana Lubomíra France. "Snažím se argumentovat. Jediný vstřícný krok byl zatím dohodnut s hejtmanem za přítomnosti našeho starosty. Odklad umožní záležitost ještě projednat," řekl Škoda.

"Střední školy v kraji tak budou připraveny zvládnout i případný nárazový nápor uchazečů, ke kterému by v příštích letech mohlo dojít. Podle prognóz ale bude v nadcházejících osmi letech studentů ubývat," řekl krajský radní Jiří Nosek.

Rozhodnutí kraje pobouřilo studenty i učitele Gymnázia v Hořicích, kde kraj chce zrušit čtyřleté studium.

"Poté, co se nám podařilo oddálit snahu kraje zlikvidovat studium osmileté a sloučit gymnázium s obchodní akademií, zpráva o rušení studia čtyřletého přišla opravdu dost nečekaně," řekl pedagog Evžen Müller.

Ředitel školy Josef Lindauer dal kvůli nechuti komunikovat s krajem výpověď.

"Když se na názoru o budoucnosti školy neshodnu se zřizovatelem, tak ať to jde řídit někdo jiný. Nikdo se mnou nejednal a o mé názory nestál. Poslali mi to jen po nějakém úředníkovi," tvrdí Lindauer.

Přijeďte s razítkem, napsali z kraje

Řediteli prý z kraje poslali vyrozumění, kdy má přijet s razítkem. Až teprve na místě se dozvěděl, co radní vymysleli. Nepodepsal a rezignoval. Ve škole prý nezůstane ani do konce školního roku, výpověď dal ke konci pololetí.

"My studenty máme a je o nás zájem. Jsou tady i školy, o které takový zájem není, a těm tohle pomůže. Naši školu to totálně rozvrátí. Máme dvě paralelní třídy, pro které je připravena výuka a najednou jednu seberou a do různých seminářů k maturitě nebo jazykových skupin se bude muset drobit jedna třída," uvedl ředitel.

Studenti gymnázia spolu s učiteli už poslali stížnost krajskému zastupitelstvu a ministerstvu školství. Na středeční Mezinárodní den studentstva plánují protest.

"Rozhodnutí je nesmyslné, protože škola je naplněná dost. My studenti tím navíc ztratíme možnost volitelných předmětů, nemluvě o tom, že ředitel bude muset propustit kvalitní kantory," míní organizátorka protestu studentka Aneta Najmanová.