Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hořická nemocnice odmítá smír s lékařem, který ji žaluje za bossing

  13:54aktualizováno  13:54
Právní bitva bývalého zástupce ředitele hořické nemocnice Petera Hrnčiara u hradeckého krajského soudu pokračuje. Slovenský lékař svého bývalého zaměstnavatele žaluje kvůli diskriminaci na pracovišti a vadí mu i způsob, jakým dostal výpověď. Přesto nyní navrhl smír. Jenže i ten nemocnice odmítla.
Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové. | foto: Martin VeselýMF DNES

Advokát žalobce mluví o takzvaném bossingu, což je psychická šikana a diskriminační jednání v zaměstnání ze strany nadřízeného.

Lékař, který se na Jičínsko přestěhoval kvůli místu vedoucího laboratoří oddělení klinické biochemie a hematologie v hořickém špitálu, se opět ostře vyhradil proti stanovisku Městské nemocnice v Hořicích. Hrnčiar chtěl původně po nemocnici i náhradu nemajetkové újmy ve výši 900 tisíc korun, ale před začátkem řízení u krajského soudu tento návrh stáhl (více o případu čtěte zde)

„Byli jsme v konfliktu. Záměrem bylo dostat mě z nemocnice,“ řekl soudu Hrnčiar v narážce na hlavní téma, které dopoledne u soudu znělo. Projednávání případu se točilo kolem jeho odchodu z nemocnice. Hrnčiar v letech 2006 až 2009 pracoval na pozicích vedoucího laboratoří a náměstka ředitele pro řízení jakosti.

„Konflikty, které měl žalobce s ředitelem nemocnice, vyústily do té situace, že nemocnice hledala způsob, jak se nepohodlného manažera zbavit. Protože neměla vytvořeny podmínky k tomu, aby mu dala výpověď pro nesplňování požadavků nutných pro výkon práce, použila jednodušší cestu. Udělala organizační změnu a dala mu výpověď pro nadbytečnost,“ uvedl právní zástupce Roman Rožnovský.

Podle něho to byl však už jen důsledek několikaletého sporu s tehdejším ředitelem nemocnice (o výpovědi ředitele u soudu čtěte zde).

Šance na smír vzala rázem za své

„Žalobce se cítil být šikanován a diskriminován proto, že si dovolil stěžovat na tehdejšího ředitele nemocnice v Hořicích u jeho zřizovatele. Vznikl mezi nimi konflikt. Městský úřad v Hořicích poté donutil ředitele abdikovat a od té doby se datuje bossing a tlak na mého klienta,“ uvedl Rožnovský.

Hrnčiar včera nečekaně udělal vůči nemocnici vstřícné gesto, když navrhl, že v případě smíru se špitál nebude muset omluvit na svém webu.

„Chápeme, že současné vedení nemocnice nemá nic společného s kroky její bývalého ředitele, nechceme tím nemocnici škodit. Kdyby se na webu objevilo, že nemocnice někoho diskriminovala a že se za to omlouvá, tak to moc dobrý dojem neudělá. Proto jsme to navrhli. Stále však trváme na tom, aby se nemocnice omluvila písemně k rukám žalobce,“ uvedl Rožnovský.

Nemocnice vzápětí návrh odmítla a šance na smír vzala rázem za své. „Návrh vítáme, ale nemůžeme ho akceptovat,“ začala diplomaticky právní zástupkyně hořické nemocnice Hana Desenská. „Nemocnice se totiž nemá za co omlouvat. Nedošlo z její strany k žádné šikaně, či něčemu podobnému, tedy k žádnému jednání tvrzeném v obžalobě,“ dodala.

Podle soudce Jana Fifky lze spor Petera Hrnčiara s nemocnicí označit za právní unikát. „Diskriminační žaloby nejsou časté, zvláště pak, když žalobcem je manažér. Byl v podstatě druhým mužem v hierarchii nemocnice. V tomto ohledu se jedná o unikátní případ,“ dodal Fifka.

Soudy se už dříve zabývaly lékařovou žalobou na neplatnost výpovědi z pracovního poměru. Jičínský soud ji zamítl, což potvrdil po odvolání i krajský soud. Nejvyšší soud v Brně následně zamítl Hrnčiarovo dovolání. Neúspěšná byla Hrnčiarova i ústavní stížnost. Krajský soud kauzu odročil.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz