Polotmavé pivo ve spílací kádi

Polotmavé pivo ve spílací kádi - Mladší sládek minipivovaru ve Vimperku Josef Troup měří obsah cukrů v mladém polotmavém pivu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Horký červenec spasil regionální pivovary, mokrý srpen zamrzel

  • 3
Odbyt pivovarů v Královéhradeckém kraji se letos podobá počasí, na kterém hodně závisí. Zatímco první polovina roku jim moc nepřála, zejména v červenci se díky horku situace výrazně zlepšila. Pak ale přišel deštivý srpen. Některé firmy jsou na tom však celkově lépe než loni.

I největší pivovar v kraji, náchodský Primátor, zaznamenal v červenci největší prodej.

"Srpen byl ale horší než červenec. Průměrná teplota šla hodně dolů a navíc propršely všechny víkendy. A právě víkendy jsou v létě pro prodej piva nejdůležitější. Může být celý týden pěkně, ale když je deštivý víkend, spotřeba piva i nealkoholických nápojů jde hodně dolů," uvedl ředitel Primátoru Josef Hlavatý.

Dodal, že letošní léto bude zřejmě v číslech prodeje piva stejné jako to loňské. Pivovaru Primátor pomáhá hodně jeho jedenáctka, ale v létě se hodně prodávají i nealko pivo a desítka. Lidé totiž v parnech pijí více nízkostupňová piva.

"Výborný prodej měly limonády, které dodáváme v sudech na čep, zejména malinová. V prodeji limonád budeme určitě lepší než loni, v červenci jsme dokonce zaznamenali historický rekord. Vsadili jsme na tradiční chutě, které mají někteří z nás zažité z mládí, a vyplatilo se," řekl Hlavatý. Dodal, že Primátor letos zvýšil vývoz do Polska a do Ruska.

S fotbalisty postoupilo výše i pivo Votrok

Velmi dobrým krokem se ukázal nápad bývalých pracovníků zaniklého pivovaru v Hradci Králové přemluvit havlíčkobrodský Měšťanský pivovar, aby začal znovu vyrábět pro Hradec Králové pivo značky Votrok.

V některých hospodách v Hradci se tato značka objevila vloni v září a dnes už jedenáctistupňové pivo točí ve sto padesáti podnicích ve městě.

Preferujete při nákupech piva z vašeho regionu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 29. září 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 121
Ne
Ne 49

"Někde pivo Votrok točíme společně s naší vlajkovou značkou Rebel jako hlavní pivo. Vesměs v těch podnicích, kde je doma fan klub královéhradeckých fotbalistů," uvedl ředitel Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod Jiří Hušek a dodal: "Za ten rok se pivo Votrok v Hradci usadilo a myslíme si, že ho Hradečáci přijali za vlastní. To nás moc těší."

Votrok se prý už objevuje i v hostincích kolem Hradce Králové. "Ale my ho zatím cílíme jen na Hradec a nejbližší okolí, takže s žádnými expanzemi do okolí moc nepočítáme. Uvidíme, jak se mu povede dál," uvedl Hušek.

Potvrdil, že pivo Votrok v některých podnicích poráží u hostů i piva velkých známých pivovarů. Těší ho ale především to, že si tam pivo Votrok žádají samotní zákazníci.

"V takovém podniku se pak naše pivo objeví i přesto, že velké pivovary mají často větší možnosti připoutat si hostinské ke své značce," líčí Hušek.

Právě velký zájem o pivo Votrok letos jeho pivovaru pomohl zvýšit výrobu o šest procent oproti loňskému roku, což je o dva a půl tisíce hektolitrů prodaného piva víc než za stejné období loňského roku. A to přesto, že pokles spotřeby piva v České republice za první pololetí činil jedenáct procent proti srovnatelnému období loňska.

Tambor zvyšuje výrobu neuvěřitelným tempem

Doslova boom zažívá vloni otevřený pivovar Tambor ve Dvoře Králové nad Labem. Ten vtrhl na trh s několika druhy piv a letos k nim přidal desítku. V červenci zaznamenal třistaprocentní nárůst proti loňskému roku.

Pivo Tambor dnes už hostinští točí v mnoha podnicích ve Dvoře Králové, ale vlastní restauraci Ambrozia otevřel pivovar i v Praze blízko fotbalového stadionu v Edenu.

KAŽDÉ TŘETÍ PIVO POD MÍRU

Přečtěte si také velký test hospodských zahrádek

Jako jedno ze šesti piv v Česku má tato značka osvědčení košer pivo a v těchto dnech jeho jedenáctka Tambor obhajuje prvenství na soutěži piv v Žatci, kde vloni zvítězila před jedenáctkou pivovaru Svijany.

"Začali jsme dodávat pivo v lahvích, ale nestíháme. Jenom jsme to zkoušeli, jestli to půjde. A teď už to musíme řešit, takže příští rok se rozšíříme o novou lahvovnu," uvedl ředitel pivovaru Nasik Kiriakovský a dodal, že nová desítka vznikla na přání štamgastů.

"Měli jsme dvanáctku, třináctku, čtrnáctku, ale hodně lidí chtělo desítku. My piva nešidíme, takže chtěli něco lehčího. Navíc nám desítka pomohla překonat období asi dvou týdnů, kdy nám lidi v hospodách doslova vypili jedenáctku a než dozrála další, nabídli jsme jim desítku. Bylo to pro nás hektické léto," řekl Kiriakovský.

Opat láká také na muzeum pivovarnictví

Ostatní pivovary hlásí, že na tom jsou podobně jako vloni. Pivovar Broumov, který část piva dodává do Polska, začal letos exportovat i na Slovensko do oblasti Banské Bystrice. Pomohlo mu také červnové otevření muzea pivovarnictví, které je jediné v kraji.

"Od té doby k nám jezdí víc lidí, kteří si tu kupují třeba naše speciály," vysvětluje ředitel a spolumajitel pivovaru Opat Jaroslav Nosek.

Letošní sezonu si pochvalují také v pivovaru v Nové Pace. Podle Pavlíny Krejčové z jeho marketingu zaznamenali také úspěchy v exportu a při získávání nových pozic v České republice.

"V kraji, tedy v pivovarské hantýrce kolem komína, už je trh rozdělen, ale naše pivo se dobře ujímá ve vzdálenějších regionech, například na Moravě. Ze zahraničí nám dělá radost rozšíření exportu na Slovensku. Hodně se nám zvedl i export do Španělska," řekla Krejčová.

Dodala, že řada lidí přestává pít pivo z velkých pivovarů: "Vracejí se k poctivým českým pivům z malých pivovarů, i proto se nám letos daří."

Ředitel trutnovského pivovaru Krakonoš Karel Janko ale připustil, že letos se prodej jejich piva zatím nepatrně snížil: "Jsme na tom přibližně stejně jako vloni. Jeden měsíc prodáme piva méně, jiný více. Jinak jedeme řádově na devadesát osm procent loňska."