Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hospice pomáhají důstojně zemřít, ale narážejí na neochotu pojišťoven

  20:02aktualizováno  20:02
Není to ani měsíc, kdy rodině Sedláčkových z Jaroměře navždy odešla maminka. Díky pomoci domácího hospice mohla zemřít doma. Potřebná služba pro nejtěžší chvíle však naráží na neochotu pojišťoven. Některé pojízdné hospice v Královéhradeckém kraji totiž nedostaly smlouvy.
Jen malá část hospiců od pojišťoven v minulosti získala smlouvu, a ty, které vznikly v posledních čtyřech letech, nemají šanci.

Jen malá část hospiců od pojišťoven v minulosti získala smlouvu, a ty, které vznikly v posledních čtyřech letech, nemají šanci. | foto: Profimedia.cz

"Měli jsme štěstí v neštěstí," říkají pozůstalí po Haně Sedláčkové z Jaroměře. I přes velký smutek se měsíc po její smrti radují, že ji mohli doprovodit až do konce uprostřed rodiny a přitom v domácím prostředí.

Pomohl jim k tomu takzvaný pojízdný hospic z Červeného Kostelce. Byli jedni z mála, kdo takové pomoci mohl využít. Přestože by tyto služby ulehčily nejtěžší chvíle života mnoha lidem, provozovatelé hospiců narážejí na velké bariéry.

"Je víc lidí, kteří chtějí mít nemocného doma, ale lékaři o této možnosti nemluví. Mobilní hospic jsem objevila jen v Červeném Kostelci a pak v Praze. Vlastně jsme měli štěstí v neštěstí," říká dcera zemřelé Monika Sedláčková.

O domácí hospicovou péči se začala zajímat, když lékaři na jaře oznámili, že její matce nemocné rakovinou zbývá poslední půlrok života.

Co je mobilní hospic

  • Pomáhá nevyléčitelně nemocným prožít konec života domácím prostředí
  • Zdravotníci navštěvují pacienta i několikrát denně, neléčí jej, ale pomáhají zvládnout příznaky nemocí a bolesti
  • Rodina musí o svého člena pečovat 24 hodin denně.
  • Hospic Anežky České v Červeném Kostelci provozuje službu dva roky
  • Hospicové občanské sdružení Duha v Hořicích se zaměřuje tři roky výhradně na domácí hospicovou péči

Právě hospice i jejich pojízdná služba se často starají o onkologické pacienty. Z 18 hospicových zařízení v zemi však nabízí jen jedenáct svou pojízdnou variantu. V Královéhradeckém kraji jsou takové možnosti dvě, někde služba neexistuje vůbec.

Pojišťovny se k domácím hospicům nechovají zrovna vstřícně

Jen malá část hospiců od pojišťoven v minulosti získala smlouvu a ty, které vznikly v posledních čtyřech letech, nemají šanci. "My poskytujeme péči umírajícím pacientům, ale smlouvu jsme nezískali, i když jsme se účastnili výběrových řízení. Řekli nám, že v regionu je tato péče pokryta dostatečně," říká lékař Pavel Sieber z Hospicového občanského sdružení Duha, které provozuje mobilní hospic v Hořicích.

Hořické sdružení nedávno dostalo za svou práci cenu Makropulos přímo od ministra zdravotnictví Leoše Hegera. "Z mého pohledu to dělají skutečně vzorově, ale smlouvu za tři roky nedostali. Pojišťovna je přesvědčena, že je o jejich klienty umírající v domácím prostředí postaráno dostatečně prostřednictvím nasmlouvaných agentur domácí péče. Realita je však úplně jiná," tvrdí zakladatelka tuzemského hospicového hnutí i prvního červenokosteleckého zařízení lékařka Marie Svatošová.

Zdravotní pojišťovny o změnu nestojí. "Pokud je síť smluvních poskytovatelů dostatečná, není důvod pro vstup nových smluvních partnerů. V případě, kdy by v péči o takové pacienty nestačili praktičtí lékaři a agentury domácí péče, je samozřejmě možné poskytnout specializovanější péči na lůžkách," reaguje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Spor mezi sebou vedou hospice a agentury domácí péče

Hospicová péče je někde na pomezí zdravotní a sociální oblasti a jen těžko se prosazuje v zaběhlém systému. Zastáncům hospiců se po deseti letech podařilo, aby se takzvaná paliativní péče o umírající v domácích podmínkách dostala do zákona o zdravotních službách.

Navíc se v sazebníku výkonů objevily dva nové kódy určené pro činnost mobilního hospice. Pokud má hospic smlouvu s pojišťovnou, zaplatí mu zdravotnické úkony. Sociální či psychologickou pomoc už však musí provozovatel hradit třeba z dotací či darů.

Největší spor se nyní vede mezi příznivci hospicové péče a agenturami domácí péče, kterých je hodně a mají i podporu pojišťoven. Agentury posílají zdravotní sestru k pacientům jen přes den a jinak k nim musí záchranka.

Zastánci hospicové péče namítají, že jejich služba je nepřetržitá, levnější i více specializovaná, protože mobilní hospice mívají v týmu odborně zaměřeného lékaře, sestru, sociálního pracovníka i psychologa.

Když domácí hospic nemá smlouvu s pojišťovnou, pacienti víc doplácejí. V Hořicích je to 200 korun na den a další příplatky jsou za noc i práci o volných dnech. V Červeném Kostelci, který smlouvu má, se platí stovka. Pacienti však musí počítat i s příspěvky na dopravu a doma musí platit podávané opiáty, denně kolem sta korun.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Najdete na iDNES.cz