Kuks bude reprezentovat oceněný snímek Ladislava Rennera

Kuks bude reprezentovat oceněný snímek Ladislava Rennera | foto: Archiv CzechTourism

Smrt po 250 letech zatančí v Kuksu, magický hospital opět vítězí

  • 0
Barokní skvost Kuks boduje v soutěži o nejmagičtější místo v Česku. Už teď výjimečný genius loci se ještě znásobí odkrytím více než padesáti výjevů Tance smrti z 18. století. Obří rekonstrukce chátrající památky je v plném proudu.

Sice léta chátral a nemá takový věhlas jako Karlštejn nebo Hluboká, přesto stále nepřestává fascinovat turisty z celé země.

Jen pět měsíců poté, co se barokní komplex Kuks probojoval mezi top devět tváří Česka (více najdete zde), které budou reprezentovat zemi v zahraničních médiích, míří k dalšímu cennému skalpu: vede prestižní hlasovací soutěž Destinace 2013 v kategorii o nejmagičtější místo v Česku.

Kuks vede před Olomoucí i Třebíčí

V soutěži, kterou vyhlašuje agentura CzechTourism, bojuje ještě spolu s nedalekým Braunovým Betlémem. Zatím zaujaly šest tisíc lidí a s náskokem 1 500 hlasů vedou před atmosférou adventní Olomouce.

"Ač se památka nachází ve fázi oprav, řadí se mezi význačná díla českého baroka. Odehrál se zde nosný příběh naší historie. Magičnost místa vidíme i v krajině a v jedinečnosti stavebního stylu," vysvětlil, proč Kuks do soutěže nominovali, mluvčí CzechTourism Pavel Klicpera.

Soupeřem jsou mu ještě lázně v Litomyšli, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově a židovská čtvrť a hřbitov v Třebíči. Vedoucí správy Kuksu Libor Švec si úspěch vysvětluje hlavně tím, že zde na turisty dýchne výjimečná atmosféra přelomu 17. a 18. století i nevšední přístup hraběte Šporka ke krajině a k celému regionu.

"Všechno tu mělo svůj smysl. Na jedné straně se léčilo tělo, přes hrobku se člověk dostává na druhou stranu, kde se léčila duše. To vše dotváří onu magičnost místa," uvažuje.

Hlasující volí i celkového vítěze ankety Destinace 2013. Kuks je zatím třetí, víc hlasů mají pouze Rychlebské stezky a vinařská oblast na jižní Moravě.

Poklad se skrývá pod bílou vrstvou

Po horších časech Kuksu svítá na mnohem lepší časy. Ještě na jaře to vypadalo, že chátrající památka nedostane zásadní dotaci 266 milionů korun na celkovou rekonstrukci, a někteří znalci dokonce věštili, že bez oprav začne brzy padat lidem na hlavu.

Vše ale dobře dopadlo a příchozí se tak už brzy mohou těšit třeba na zbrusu nové lákadlo.

"Jde o malby z cyklu Tance smrti v centrální chodbě severního křídla hospitalu, které začali odkrývat restaurátoři. Pro budoucnost hospitalu je to výborná věc. Je to důvod, kvůli kterému budou turisté navštěvovat interiéry," slibuje si kastelán Švec.

Památkáři předpokládají, že pod omítkou je ukryto 52 maleb, které pocházejí z roku 1729. Znázorňují smrt, kterak si přichází pro příslušníky různých stavů. Výjevy později umělci doplnili verši zdejšího převora Patricia Wasserburgera.

Avšak později zmizel celý soubor pod bílou přemalbou. "Zakryli je z hygienických důvodů. Hospital byl několikrát využit jako lazaret pro zraněné vojáky. V polovině 18. století zde vypukla epidemie tyfu a pravděpodobně proto se vše dezinfikovalo vápnem," vyzrazuje Švec a dodává, že restaurátoři jsou zhruba ve čtvrtině.

"Postupně budeme výjevy odkrývat až do konce roku 2014. K tomu ještě přibude výmalba hospitalní kaple svatého Kříže a nástropní výjev Krista coby lékárníka z oficíny známé kukské lékárny," pokračuje správce kukského depozitáře Jindřich Kolda.

Na Kuksu teď začali pracovat také kameníci, dělníci dokončují zemní práce na kanalizacích, v interiérech pracují topenáři, zedníci, vodoinstalatéři a ještě letos by se mělo začít s velkou obnovou zahrady.

"Přes zimu budou hotovy hrubé práce a na jaře se pustíme do restaurování dalších částí hospitalu. K aktuálnímu dění kolem restaurátorských prací podáme speciální výklad," láká k návštěvě kastelán.