Nemocnice v kraji s sebou táhnou staré dluhy 313 milionů korun, péči však neomezují (ilustrační foto).

Nemocnice v kraji s sebou táhnou staré dluhy 313 milionů korun, péči však neomezují (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Krajské špitály zvýšily ztrátu, dluží 313 milionů. Péči však neomezily

  • 1
Nebýt zdravotnického holdingu, některé z nemocnic Královéhradeckého kraje by už krachovaly. V nejhorší situaci se nachází opakovaně špitál v Rychnově nad Kněžnou, velké dluhy tíží i Náchod. Kraji nezbude než do nich nalít další miliony. K omezování péče pro pacienty však zatím nedošlo.

Stát s pojišťovnami přiškrtily peníze pro nemocnice tak, že mají za pololetí oproti loňsku už dvojnásobnou ztrátu. Špitály sice šetří a snaží se vyrovnat s nižšími platbami od pojišťoven, přesto dluhy krajského zdravotnictví narůstají dál.

Ale i přes ztrátové hospodaření se kraj raduje, že nemocnice dostály krizovému plánu a že situace tak není ještě horší.

"Podle ředitele holdingu je předpoklad, že zadaný plán na úsporu 50 milionů korun nemocnice splní. Ztrátu jsme očekávali za celý rok 150 milionů. Pokud nenastanou nepředvídané okolnosti, výsledek se čeká spíš o maličko lepší," řekla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

Pojišťovny během půl roku poslaly o 52 milionů méně

Za první půlrok dostaly nemocnice od pojišťoven kvůli nové úhradové vyhlášce o 52 milionů korun méně než za stejné období loňského roku. Navíc je tíží i vyšší DPH.

Dozorčí rada holdingu proto už začátkem roku uložila ředitelům nemocnic, že musí uspořit 50 milionů.

Hospodaření v krajských nemocnicích

Ztráta
(v mil. Kč v pololetí 2013/ pololetí 2012)
Náchod          -27,209/-11,840
Dvůr Králové      -0,953/-0,068
Jičín                    -1,651/-5,431
Trutnov               -8,076/-4,595
Rychnov n. K. -16,407/-16,992
Celkem           -54,296/-38,926

Propad ve výnosech v pololetí 2013 vůči pololetí 2012
(jde o tržby za zdravotní služby v mil. Kč)
Náchod                -29,375
Dvůr Králové         -1,307
Jičín                       -7,302
Trutnov                  -9,840
Rychnov n. K.        -4,217
Celkem                 -52,041

Kolik nemocnice dluží dodavatelům v pololetí 2013
(závazky z obchodního styku v mil. Kč, celkem/po splatnosti)
Náchod           140,208/73,392
Dvůr Králové                 7,535/0
Jičín                   68,807/36,155
Trutnov              41,714/17,840
Rychnov n. K.    54,990/37,985
Celkem           313,254/165,282

Kolik nemocnice ušetřily v pololetí 2013
(úspora celkových nákladů oproti loňskému pololetí v mil. Kč)
Náchod                   11,899
Dvůr Králové             0,687
Jičín                        12,334
Trutnov                     4,319
Rychnov n. K.            5,030
Celkem                    34,269

Zdroj: Královéhradecký kraj

Kvůli tomu i s ohledem na novou ministerskou personální vyhlášku ředitelé propustili kolem 50 zaměstnanců, z toho asi polovinu v Náchodě.

Snižovaly se úvazky, omezovaly přesčasy, zaměstnanci přišli o některé benefity, špitály hledaly úspory v nákupech léků a materiálu.

Náchodská interna posílá pacienty na doléčení jinam

I když se ředitelé dušují, že se šetření nedotýká pacientů, v Náchodě na interním oddělení, kde se propouštělo vůbec nejvíc, se situace o něco zhoršila.

Oddělení mělo totiž podle vyhlášky nadbytek personálu, a proto muselo odejít kolem dvaceti zdravotních sester i ošetřovatelů, zbylí musí zvládnout provoz v menším počtu.

Leží tam přitom často těžcí pacienti. "Vracíme se třicet let zpátky," komentovala to v květnu jedna ze zbylých sester.

"V počtu lidí se držíme vyhlášky, vyžaduje to velké nasazení od zbývajícího personálu," řekl nový primář náchodské interny a současně i krajský zastupitel Jiří Veselý (KDU-ČSL).

"Snažíme se o větší provázanost s následnými lůžky v Broumově a Jaroměři, nabízíme tam pacientům doléčení, ale přijímáme je i zpět," dodal primář.

Podle něj se může oddělení dostat do potíží v době chřipkových epidemií, pak by muselo získat posily.

Lékaři si nestěžují na omezování péče

Ani v době úspor si lékaři nestěžují. "Nepociťuji zřetelný dopad, pokud jde o léčbu, i když jsou tlaky na dodržování rozpočtu, i léky," míní primář neurologie v trutnovské nemocnici Richard Plný.

Nemocnice se však potýkají i s dalšími omezeními od pojišťoven. Musí třeba dodržet přísný limit na předepisování léků, takže i kdyby chtěly pacientům vyhovět, nemohou.

"Máme předepsat o šest procent léků méně než v roce 2011, ač v některých ambulancích až o třetinu pacientů přibylo," řekla ředitelka jičínské oblastní nemocnice Dana Kracíková.

"Jsme v neřešitelné situaci, protože když předepíšeme léky všem, pojišťovna nemocnici potrestá sankcí za nedodržení limitu," dodala ředitelka. Proto lékaři posílají některé pacienty pro lék k praktikům.

Nemocnice v Jičíně se letos snažila ušetřit na všech nákladech a opustilo ji asi dvacet zaměstnanců, kterým většinou končily smlouvy nebo šli do důchodu.

"Nesahali jsme na platové tarify ani osobní příplatky, ale snažili se snížit počet zaměstnanců a počet odpracovaných přesčasových hodin," uvedla ředitelka Kracíková.

Kraj posílil špitály 75 miliony korun

Hospodaření jičínského špitálu vypadá v pololetí příznivěji i proto, že sem už v červnu přišla krajská dotace 10 milionů korun. Zastupitelé poslali 15 milionů také do Rychnova a pět milionů do Trutnova.

Dalších schválených 45 milionů rozdělí kraj v září. O jiné uvažované dotaci 75 milionů budou zastupitelé teprve rozhodovat.

Přitom už zkraje roku šly do nemocnic vyrovnávací platby 176 milionů korun na urgentní péči a pohotovost.

Podle vedení kraje stačí již schválené miliony na to, aby nemocnice normálně fungovaly dál. "Těchto 75 milionů korun přispívá k tomu, že žádná nemocnice není ohrožena insolvencí," uvedla radní Třešňáková.

Dotace jen lepí ztráty, říká člen opozice

Podle opozice se však insolvence dotýká nejen Rychnova, ale i Náchoda.

"Vůbec se nemluví o tom, že druhotná zadluženost nemocnic už přesahuje 300 milionů korun," prohlásil krajský zastupitel a člen dozorčí rady zdravotnického holdingu Miloslav Plass (ODS).

"Od insolvence drží rychnovskou nemocnici jedině holding i prostřednictvím centrální Královéhradecké lékárny. Jinak by Rychnov na sebe musel vyhlásit konkurz už zítra. Insolvence se dotýká i Náchoda," podotkl Plass.

Podle něj stačí krajské miliony jen na zalepení ztrát a záchranu před insolvencí, ale příčina propadu nemocnic zůstává.

Pomohlo by, kdyby se spravedlivě srovnala hodnota bodů za zdravotnické výkony, která se doposud počítá různě pro různá zařízení.

"Je to historická záležitost a naše lajdáctví, že jsme nedokázali vybojovat dřív lepší vstupní podmínky pro naše zařízení. Nyní je náchodská nemocnice vybrána mezi dvanáct referenčních nemocnic v zemi a hledá se standardizovaný způsob k ocenění zdravotnických činností," řekl Plass.

Zlevnění chodu nemocnic by se podle Plasse dalo docílit i tím, pokud by se drahé výkony prováděly jen centrálně na specializovaných pracovištích. Holding s tím počítá v dlouhodobé strategii, jenže politicky je to nepopulární.

Kraj už spojil dvě nemocnice

Vedení kraje nechce dál v nemocnicích propouštět. Kraj se pustil už do postupného slučování nemocnic. Letos v červnu schválil fúzi rychnovské a náchodské (více o sloučení čtěte zde), které už předtím měly jednoho ředitele.

Rychnovská nemocnice má pomoci překlenout období, kdy se v náchodské budou stavět čtyři nové budovy s operačními sály. Kraj odhadoval jejich cenu na necelých 1,2 miliardy korun.

Původně kraj usiloval o evropskou dotaci, ale v poslední chvíli zrušil tendr na dodavatele (více čtěte zde). Už letos se v areálu dolní nemocnice začnou rekonstruovat sítě a vzniknou nemocniční komunikace.

Kraj však musí zaplatit stavbu ze svého a doufá, že se cenou vejde pod miliardu.