Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hotel Černigov je na prodej, šíří se Hradcem. Firma to nekomentuje

  12:40aktualizováno  12:40
Jedna z dominant Hradce Králové, hotel Černigov u hlavního nádraží, je údajně na prodej. Takové „zaručené“ zprávy kolují na Facebooku. Vlastník nemovitosti, společnost CPI, to nekomentuje.

Hotel Černigov v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera

Zatímco rozhodnutí a řízení o demolici Černigova leží na krajském úřadě už déle než rok, developerská skupina CPI podle zvěstí údajně mění plány kvůli zrušeným námluvám s potenciálním nájemcem velkých administrativních prostor - bankou ČSOB.

Společnost CPI tyto zvěsti nepotvrdila ani nevyvrátila. Mluvčí Jan Burian, který dříve na dotazy novinářů odpovídal bez zaváhání, k tomu mlčí, na písemné otázky celý týden nereagoval ani ředitel hotelu Štěpán Kadeřábek.

Vizualizace Rieger Plaza

„Máme podobnou zkušenost. Chtěli jsme managementu CPI předat otevřený dopis architektů včetně Davida Vávry, že mají projekt přehodnotit anebo pokud možno vytvořit něco smysluplnějšího než mají v plánu. Nejprve jsme si naplánovali schůzku na prázdniny, CPI to odsunula nejprve na září, pak na říjen a nyní je to v nedohlednu,“ říká Aleš Dohnal ze sdružení Kruh pro občanskou společnost (KOS).

Informaci o údajné snaze prodat hotel nebo rovnou celý projekt začal jako jeden z prvních na Facebooku sdílet architekt Karel Schmied, mimo jiné spoluautor návrhu hradeckého digitálního planetária. Zpráva se velmi rychle rozšířila a ví se o ní i na hradeckém magistrátu.

„Nabídka se zcela určitě neobjeví na nějakém realitním serveru, ale o několik pater výš. Není to potvrzené od žádného důvěryhodného zdroje, ale nedivil bych se tomu. Zvlášť ne po kroku banky ČSOB,“ zmiňuje pod podmínkou anonymity jeden z městských zastupitelů zájem investora o banku, jež nakonec dala před administrativními prostorami u hlavního nádraží přednost stavbě sídla u kongresového centra Aldis.

Co má nahradit hotel Černigov?

Pohled z ulice S.K.Neumanna nový objekt, který bude stát na místě dnešního...

Podle stále platných plánů by nová dominanta měla mít 11 pater, kanceláře by měly mít plochu 14,5 tisíce metrů čtverečních, čtyřhvězdičkový hotel se 150 pokoji ještě o téměř dva tisíce metrů víc a obchodní zóna 1 700 metrů čtverečních.

Zvěsti o prodeji se donesly rovněž k architektu Jiřímu Zídkovi, jenž jako syn autora projektu proti bourání vystupuje (jeho kritiku čtěte zde). Zaslechl je i Rudolf Bernart, vlastník parkovací věže pro kola, která stále stojí v těsné blízkosti hotelu.

„Nyní s CPI pracujeme na prodloužení smlouvy do konce letošního roku. Budoucnost věže je závislá na hotelu. Ve chvíli, kdy se začne bourat, bude muset jít dolů i parkovací věž,“ přibližuje situaci Bernart.

Ani nepotvrzené náznaky prodeje však nemusí znamenat, že hotel Černigov unikne připravované demolici. Vždyť body týkající se lokality, vznosně nazvané Rieger Plaza, i v létě projednávalo zastupitelstvo, a také CPI rovněž nedávno požádala o studii vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA).

„Pokud by informace o prodeji byly pravdivé, zřejmě by projekt byl k mání i s povolením, a tedy by byl i dražší. Bohužel nikde není dáno, že by přišel nějaký kulturnější vlastník, který by se stavbu pokusil zrevitalizovat v její stávající podobě. Obávám se, že by byl úplně stejný,“ míní zastupitel Adam Záruba (Změna pro Hradec), jenž podporuje nápad na vyhlášení památkové zóny, které by mohlo bourání zastavit (více čtěte zde).

Není vyloučeno, že za spekulace o záměru CPI celý projekt prodat může odvolací řízení. To se totiž na krajském úřadě s přestávkami vleče už rok a půl, nyní je až do konce října pozastavené.

„Naposledy se to stalo minulý týden na žádost CPI. Skutečně nevíme, co mají za lubem,“ upozorňuje Záruba.

„Potvrzuje se pověst, kterou Hradec má, že po stránce investorské je to nejhorší investorské prostředí ve statutárních městech v republice,“ pronesl pro ČT Pavel Tušl, architekt a zástupce investora. A protože krajský úřad nemůže aktuální řízení komentovat, oběma stranám nezbývá nic jiného než čekat na konečné rozhodnutí.

„Pokud se má Černigov zbourat, měl by se nahradit novou kvalitou a ne současným projektem. Podle mě to ale vypadá, že se to investor snaží uhrát do ztracena,“ domnívá se Dohnal.

„Jestliže se do hry dostane nový vlastník, měl by si spočítat, zda je v Hradci zapotřebí tolik administrativní plochy, když jí je ve městě spousta volná,“ dodává Záruba.

Ještě letos na jaře CPI odhadovala, že demolice a výstavba komplexu Rieger Plaza začne v roce 2017. „Je pravda, že v oblasti developmentu jsme trochu šlápli na brzdu a jednotlivým projektům se budeme věnovat velmi selektivně, ale s realizací Rieger Plaza dál počítáme, třebaže se může změnit její načasování,“ řekl před půlrokem mluvčí developera Jan Burian.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Najdete na iDNES.cz