Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradci hrozí, že bude platit stavitelům za rezervaci Na Plachtě

  18:13aktualizováno  18:13
Snaha aktivistů a části vedení Hradce Králové o zachování lokality Na Plachtě 3 jako přírodní památky může stát městskou pokladnu nemalé peníze. Pokud město změní územní plán, bude muset platit kompenzace developerům, jimž pozemky v navrhovaném chráněném území patří.

Odpadky v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Změna územního plánu pozemky pro developery znehodnotí, protože se na nich nebude moci stavět.

Město by se kompenzacím vyhnulo v případě, že by územní plán změnilo do konce roku. Novela stavebního zákona začne platit prvního ledna 2012. Nikdo se zatím neodvažuje odhadnout, kolik by případné vyrovnání s majiteli pozemků stálo.

Zastupitelé Změny pro Hradec na úterním zasedání změnu územního plánu navrhli, poté ji ale odložili na květen.

"Chceme dát prostor doplňujícím informacím a projednání ve výborech pro životní prostředí a územní plánování. Výbor pro životní prostředí bude mít 18. května na Plachtě výjezdní zasedání. Tam zazní řada odborných argumentů a členové si rovněž prohlédnou celou lokalitu," odůvodnil stažení bodu zastupitel za Změnu pro Hradec Adam Záruba.

Lokalita Na Plachtě

V 80. letech minulého století tam mělo stát sídliště pro téměř 20 tisíc lidí. Plachtě uškodila i výstavba budov firmy Petrof, jež zničila poslední pastviny v kraji, na nichž se vyskytoval sysel obecný. Ten definitivně vyhynul v roce 1993. Místu nepomohla ani výstavba supermarketu Lidl, který zabral velkou část louky obývané evropsky významným modráskem očkovaným. Dílo zkázy mají dokonat administrativní budova a sklady firmy Kelcom, které zbytek louky patří, a sídliště Plachta jih zasahující do ochranného pásma Plachty 1 a 2.

V nejbližší době se ale zastupitelé chtějí k návrhu vrátit. Výborům uložili projednat všechny možnosti. Hlavní architekt města musí do 20. května vypracovat ekonomickou analýzu území.

V diskusi k tématu dali někteří zastupitelé najevo svůj nesouhlas. Bývalá náměstkyně primátora Pavla Finfrlová, která v minulých letech čelila požadavkům ochranářů, dál pevně stojí za svým odmítavým názorem.

Podle Záruby ale město do konce roku stejně územní plán změnit nestihne. Jedním z podkladů, které žádá, je tedy vyčíslení náhrad, jež by v případě změny územního muselo developerům vyplatit.

"Nechceme to odkládat, ale zároveň se nechceme tvářit, že to Hradec nebude nic stát. Tuto situaci totiž před více než deseti lety zavinilo město, které už tehdy vědělo, že tyto prostory jsou biologicky velmi cenné, a navzdory protestům je zahrnulo do územního plánu," vysvětlil Záruba.

Ochranáři se rovněž budou snažit tlačit na zastupitele z koaličních stran, které měly záchranu Plachty ve volebním programu. Například pro současného náměstka primátora Leoše Kučeru prý byla záchrana Plachty jedním z důvodů, proč do komunální politiky šel.

Podobně tomu je i u koaliční TOP 09, jejíž členové dokazovali zájem o Plachtu i účastí na úklidových brigádách.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Najdete na iDNES.cz