Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec hodlá převzít Žižkova kasárna, zadarmo už je ale nedostane

  9:09aktualizováno  9:09
Armáda chce v příštím roce opustit Žižkova kasárna v centru Hradce Králové. Radnice je chce získat, aby tam zřídila parkoviště pro 500 aut. Vojsko ale uvažuje, zda areál s městem smění nebo mu ho prodá, či jej nechá zájemci, který nabídne nejvíc peněz. Zadarmo už se majetku zbavovat nechce.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Lukáš TáborskýMF DNES

Ještě před dvěma roky to přitom vypadalo, že vojsko nechce o opuštění hradeckých kasáren ani slyšet. Nákladem 13 milionů korun opravilo fasádu památkově chráněného objektu pod starým městem a tvrdilo, že objekt je perspektivní a s jeho opuštěním nepočítá.

Protože se však potýká se sníženým rozpočtem také resort obrany, svůj majetek postupně prodává. Jiří Štábl z tiskové služby ministerstva obrany potvrdil, že armáda plánuje v příštím roce Žižkova kasárna opustit: "Z hlediska našich kapacitních potřeb je objekt do budoucna nadbytečný."

Armádní nemovitosti v Hradci

Areál kasáren byl vybudován v roce 1889 jako prostory pro dělostřelce, k přejmenování na Žižkova kasárna došlo až v roce 1920. Objekt nyní nejčastěji coby sklady či garáže využívají provozní středisko Vojenské ubytovací a stavební správy a regionální finanční úřad.

V uplynulých letech ministerstvo obrany bezúplatně převedlo naměsto Hradec Králové nemovitý majetek v hodnotě přibližně jedné miliardy korun. Radnice získala letiště v hradeckých Věkoších, kde dnes působí menší letecké a jiné společnosti a postavit se tam má výcvikové centrum hasičského záchranného sboru. V roce 2003 dostala i areál Nálepkových kasáren nedaleko centra, která prodala soukromé společnosti, jež tam postavila hotel a byty. Před dvěma lety Hradec získal Vrbenského kasárna v Šimkově ulici a snaží se je prodat. První velký vojenský areál - Gayerova kasárna - město získalo už v osmdesátých letech. Armáda dál využívá Nová kasárna, kde sídlí polní nemocnice.

Hradecká radnice už s vojskem jedná a snaží se areál na lukrativním místě získat. "Je to naší prioritou. Kasárna by sloužila nejen pro parkování, prostory jsou velmi zajímavé a mohlo by je využít nejen město," uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Za hubičku? Na to zapomeňte

Město však objekt určitě nedostane bezúplatně, jako tomu bylo v minulosti u většiny dalších hradeckých kasáren. "Možnost bezúplatného převodu neexistuje, získání kasáren tak bude záležet na finančních podmínkách. Vím, že armáda by si ráda převod kasáren podle nové legislativy vyzkoušela u těch Žižkových jako jeden z prvních," dodal Vedlich.

Přestože spolu obě strany jednají, ve hře je i možnost prodeje tomu, kdo za objekt nabídne nejvíc. Minimální kupní cenu má stanovit znalecký posudek. "V tuto chvíli ještě není zpracován," uvedl Štábl.

Lidé, kteří bojují za změnu parkování v centru Hradce, letos v lednu před kasárnami dokonce demonstrovali. "Nemohl jsem si nevšimnout, že v budově má armáda jen hrstku svých lidí a zbytek je prázdný," uvedl tehdy iniciátor protestu a petice Róbert Nemeček.

Podle nespokojených lidí si město nechalo uniknout možnost bezúplatného převodu. Radnice teď podle Vedlicha zvažuje různé varianty, jak objekt získat. Vybírá třeba pozemky, které by město mohlo nabídnout jako náhradu. "Souvisí s tím i hledání náhradních prostor pro útvary, které jsou v kasárnách v tuto chvíli umístěny," dodal Vedlich.

Žižkova kasárna v Hradci Králové

Žižkova kasárna v Hradci KrálovéNejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz