Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předražená cyklostezka? Hradec koupil pozemky za 2 700 korun za metr

  10:02aktualizováno  10:02
Hradec Králové koupil od soukromníka pozemky za 15 milionů, aby na nich vybudoval silnici a cyklostezku, jež by sloužila obchodnímu centru. Radnice tvrdí, že to dělá pro lidi. Opozice však záměr kritizuje jako předražený.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Když se před 16 lety prali dva developeři o pozemky na výpadovce na Pardubice, tehdejší představitelé Hradce Králové si mnuli ruce, protože se jim tak podařilo vyšroubovat jejich tehdejší cenu o téměř 100 procent.

Nyní však část pozemků potřebují rychle zpátky, aby na nich mohli dokončit cyklostezku, která vznikla před pěti lety, jenže načerno. Radnice ji musí do konce roku zlegalizovat. Na dalších pozemcích chce město postavit obslužnou komunikaci pro obchodní zónu na Hradubické. To se nelíbí opozici, která představitele města kritizuje nejen za to, že za pozemky zaplatí přemrštěnou cenu, ale i za to, že bude stavět obslužné komunikace pro komerční zónu.

„Stanovená cena 2 700 korun za metr čtvereční možná překonává republikový rekord platby za takovýto pozemek. Naposled se tak velká částka dávala paní Štrosové za pozemky pod dálnicí D 11,“ říká zastupitel Martin Hanousek (SZ).

Radní Romana Lišková (HDK), která má na starost městský majetek a organizace, však tvrdí, že město se snaží jen chovat slušně. „Pozemky jsme společnosti Lettenmayer & Partner v roce 2000 za tuto cenu prodali. Nyní je potřebujeme k realizaci našich staveb. Z hlediska vyššího principu mravního bych očekávala, že za co jsme to prodali, za to si to vezmeme zpátky,“ uvedla Lišková.

Zastupitelé prodej pozemků firmě Korner, jejímž stoprocentním akcionářem byla společnost Tesco stores, která později na Hradubické postavila obchodní dům, odsouhlasili v únoru 2000. Již tehdy jménem firmy jednala Lucia Lettenmayerová, jejíž firmě Lettenmayer & Partners pozemky patří. Radnice firmě prodala parcely o rozloze 13,5 tisíce metrů čtverečních za 36,5 milionu korun. Nyní od nich kupuje zpět 5,7 tisíce metrů za 15,5 milionů.

„Prodávající požadují prodej pozemků ve svém vlastnictví v celých svých výměrách,“ dodává mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Podle primátora Zdeňka Finka (HDK) je cena v pořádku. „Připadal bych si jako podvodník, kdybych někomu prodal svůj pozemek za tři tisíce a pak ho od něj kupoval za tři stovky,“ míní.

Město se o získání pozemků pokoušelo už v minulosti. V roce 2001 rada odsouhlasila výkup dvou parcel od firmy Lettenmayer, v roce 2005 pak dle dohledatelných materiálů rada souhlasila s výměnou daných pozemků za 26 tisíc metrů čtverečních parcel na Pouchově. Ani v jednom případě se však bod nedostal do zastupitelstva.

Opozici vadí i to, že radnice pozemky za více než 15 milionů kupuje, aby na nich vybudovala cesty k soukromým objektům.

„Cyklostezka i silnice vedou k obchodním centrům, které budovala právě tato společnost. Raději bych tyto peníze investoval do jiných věcí ve městě, než do přístupových komunikací pro obchodní centrum,“ myslí si Adam Záruba (ZpH), podle nějž existovala i jiná možnost než výkup těchto pozemků. Podle náměstkyně Liškové by však byla dražší.

„Pravděpodobně by tyto možnosti nebyly za nižší cenu, než za kolik vykupujeme tyto pozemky. Náklady by byly vyšší. Jde o výstavbu cyklostezky, která je v současné době v režimu černé stavby a je potřeba ji do konce roku dostavět nebo odstranit. Musíme proto rychle jednat,“ upozorňuje náměstkyně.

Čas podle ní tlačí i uvažovanou silnici směrem k Makru. „Stavební povolení k ní končí už tento měsíc,“ podotýká.

Podle představitelů města je v pořádku, že město na vlastní náklady vybuduje cesty, které budou sloužit soukromníkům i jejich zásobování. „Obslužnost obchodů neděláme jen kvůli obchodníkům, ale také kvůli lidem, kteří do tam jezdí nakupovat,“ upozorňuje.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz