Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

  18:34aktualizováno  18:34
Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo talismany. Odpoledne jednoho s „pojízdným hračkářstvím“ zastavili na dálnici D11 směrem na Hradec Králové. Výzdobu musel sundat a ještě dostal pokutu 500 korun..

Okno zaplněné plyšáky policisté posuzují jako špatný technický stav vozidla a tento prohřešek se u řidičů kamionů objevuje často.

„Řidiči to brání ve výhledu, nemá patřičný rozhled. Pokud by to před námi neodstranil, dál by nejel,“ řekl vedoucí odboru dopravní policie Petr Dušek.

S kolegy vyrazil na mezinárodní akci Evort na hradeckou D11, kde se zaměřili právě na řidiče kamionů. „Někdy vidíme, jak mají nohy na přístrojové desce a jedou, mají zapnutý tempomat. Pak je ale problém, aby stihli nohy sundat, když potřebují zabrzdit,“ poukázal na mimořádně nebezpečný prohřešek Dušek.

Redaktorka iDNES.cz s policisty vyrazila na čtyřicetikilometrový úsek dálnice. Nejčastějším prohřeškem šoférů je telefonování nebo nezapnuté bezpečnostní pásy. 

„Většina řidičů novějších aut obchází i nepříjemné výstražné pípání, které upozorňuje na nezapnuté pásy. Oni si je prostě zapnou za zády a jedou. Kamioňáci mají pocit, že když sedí výš, jsou v bezpečí. Jenže, když vypadnou z auta, bývá to smrtelné,“ varoval Dušek.

Další příčinou nehod jsou mobilní telefony. „Řidiči za jízdy píšou SMS nebo jsou na Facebooku. Když řídí, nesmějí mít mobil u ucha, to samé platí pro vysílačky v kamionech,“ komentoval přešlapy policista.

Jenže většina přistižených hříšníků je schopna se s policisty hádat a tvrdit, že mobil ani vysílačku nepoužila. „Chtějí vidět fotku, když jim ji ukážeme, obrátí. Nakonec je z toho pokuta a tři body dolů,“ pokračuje Dušek.

Fotogalerie

I takový řidič se na hradecké D11 našel. Při jízdě si držel u úst handsfree. „On nesmí držet ani vysílačku nebo telefonovat,“ varoval Dušek.

Řidič, kterého policisté nachytali, se však bránil a tvrdil, že už si nepamatuje, jestli telefonoval. 

Strážci zákona mu osvěžili paměť, když mu ukázali snímky, které ho usvědčily. Šofér odjel s tříbodovou ztrátou a pokutou tisíc korun.

Častým jevem jsou i řidiči, kteří se věnují kouření cigarety. „Sám nekouřím, takže si nedokážu představit, jestli to člověka nějak ovlivňuje. Zakázané to není,“ zmínil Dušek.

Podotkl, že řidiči kamionů jsou profesionálové a měli by zákon znát stejně jako policisté. „Měli by se podle toho chovat. Jen za dnešní den máme dvacet hříšníků, kteří telefonovali nebo nebyli připoutaní. Takže je to srovnatelné s minulými roky. Určitě plánujeme i další podobné akce,“ uzavřel policista.

Nejčtenější

Tajemství vašich dětí: pětina dívek poslala intimní fotky cizímu člověku

Ilustrační snímek

Obří boom sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Skype způsobil, že kybernetických mravnostních deliktů...

S postiženou dcerou házela matka o pult, pak jí zlomila stehenní kost

Nikola N. u Krajského soudu v Hradci Králové (11. 12. 2018)

Nejméně několik měsíců týrala v prvním roce života svou dceru dvaadvacetiletá Nikola N. S tělesně postiženým dítětem...

Bylo to mrazivé peklo, říká redaktorka o nočním výstupu na Sněžku

Turisté v noci stoupají na Sněžku.

Asi pět stovek dobrodruhů vyrazilo v noci na sobotu na Sněžku. Sedmnáctikilometrový výstup jen za svitu čelovky a s...

Je to válka soudů, tvrdí právník Nečesaného. Podal ústavní stížnost

Lukáš Nečesaný hovoří s novináři poté, co ho hradecký soud zprostil obžaloby z...

Advokát Lukáše Nečesaného Zdeněk Koudelka podal novou ústavní stížnost v kauze pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na...

Mladá řidička nezvládla řízení, čelní střet s náklaďákem nepřežila

Tragická nehoda  v obci Holín u Jičína (18.12.2018).

Tragická nehoda se stala v úterý v podvečer v obci Holín u Jičína na silnici I/16 ve směru na Mladou Boleslav....

Další z rubriky

Bylo to mrazivé peklo, říká redaktorka o nočním výstupu na Sněžku

Turisté v noci stoupají na Sněžku.

Asi pět stovek dobrodruhů vyrazilo v noci na sobotu na Sněžku. Sedmnáctikilometrový výstup jen za svitu čelovky a s...

Oprava hradeckého náměstí se jen tak nehne, hořický úřad stále nestíhá

Velké náměstí v Hradci Králové.

Ještě letos v únoru hradecká radnice věřila, že hořický stavební úřad nejpozději v dubnu rozlouskne nepříjemnost, kvůli...

K výjezdu běží i v pantoflích, hasiči z Borohrádku mají chytrou zbrojnici

Hasičská zbrojnice v Borohrádku na Rychnovsku

Je nedělní ráno, krátce po půl deváté. Starší muž se jde projít do lesa, když kousek za Borohrádkem zahlédne doutnající...

Najdete na iDNES.cz