Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec hledá, kam by umístil lesní UFO. U hájenky to asi nebude

  9:01aktualizováno  9:01
Kauzou hradecké hájovny U Dvou šraňků a její demolice se v úterý bude opět zabývat zastupitelstvo. Město našlo dvě jiné nadějné lokality pro stavbu výukového centra, podmínkou pro jeho vznik je však zisk dotace.

Vizualizace připravovaného výukového centra v hradeckých lesích (13.1.2016). | foto: Magistrát města Hradce Králové

Jestliže Hradec Králové nepostaví lesní environmetální centrum na místě hájovny U Dvou šraňků, což si po velké vlně protestů lze představit jen velmi obtížně (více čtěte zde), v úvahu s největší pravděpodobností připadají už jen dvě vhodné lokality. I kdyby ale s výběrem vhodného místa nebyl žádný problém, nezbytnou podmínkou vzniku kontroverzního díla je zisk dotace.

Fotogalerie

Je rovněž pravděpodobné, že s dalšími návrhy na umístění výukového střediska, kterému se podle kruhového tvaru začalo přezdívat UFO, přijdou i aktivisté. Odpůrci demolice hájovny totiž dostali grant 30 tisíc korun od Nadace VIA na alternativní studii a nyní hledají vhodný pozemek i architekta.

S prvními návrhy si ale pospíšila radnice, respektive náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09), kterého zaúkoloval Výbor pro územní plánování. Výsledek nejspíš oznámí na úterní schůzi zastupitelstva.

Může být u hřbitova, útulku i na střelnici

Nejvíce nadějí údajně vzbuzuje lokalita ve vlastnictví města v sousedství parkoviště u Lesního hřbitova, centrum by ale prý bylo možné vybudovat rovněž u nedalekého psího útulku.

Jako reálný se ale ukázal i návrh ředitele městských lesů Milana Zerzána, který zmínil někdejší mysliveckou střelnici. Naopak myšlenka opozičního zastupitele Adama Záruby (Změna pro Hradec), kterému by se zamlouvalo policejní výcvikové centrum Na Plachtě, nejspíš nevyjde.

„Podle našich předběžných poznatků nemá policie zájem své cvičiště prodat. Domnívám se, že nejlepší alternativou je lokalita v bezprostřední blízkosti parkoviště u Lesního hřbitova, přestože není v souladu s nově připravovaným územním plánem. V jeho návrhu by se tato varianta musela promítnout, ale neměl by to být problém,“ řekl Vedlich, podle kterého by naopak verze centra na místě bývalé myslivecké střelnice s územním plánem města ladila.

Město ale údajně prověří i další dvě lokality, které zazněly při jednání Výboru pro územní plánování: novohradecký lesopark a pak i umístění u Stříbrného rybníka.

„Přijde mi, že si s tím město nedalo moc práce. Myslím, že je řada dalších míst, která se mohla prověřit,“ konstatoval Záruba, kterého napadla například možnost centra coby součásti nového sídla společnosti Lesy ČR, jež chce na Novém Hradci vybudovat největší českou administrativní dřevostavbu.

Bez dotace žádné lesní centrum nevznikne

Veškerá snaha města o vyřešení choulostivé situace s environmentálním centrem však může přijít vniveč, jestliže se nenajde možnost zisku dotace. „Platí, že dotační tituly se hledají, ale zatím bez výsledku. Zároveň je jisté, že bez dotace město centrum stavět nebude. Z vlastních zdrojů to určitě nebude,“ upozornil náměstek Vedlich.

I když se zdá, že město od bourání hájovny U Dvou šraňků zařadilo zpátečku, aktivisté novou snahu najít jinou lokalitu dál kritizují.

„Radnice se nejprve odmítla o alternativách vůbec bavit. O měsíc později svolili, že prozkoumají i jiné varianty, a až o další měsíc a půl později zodpovědný náměstek začal vyvíjet v této věci nějakou činnost. V situaci, kdy během pár týdnů bude mít město demoliční výměr na hájenku a územní povolení pro UFO, to vnímám jako předstírání snahy najít jiné řešení. Přitom je potřeba skutečně konstruktivní přístup,“ zdůraznil Aleš Dohnal z Kruhu pro občanskou společnost (KOS).

Vedlich se však brání, že řízení o demolici ještě neznamená, že hájovna se bude muset zbourat.

„My se každopádně pokusíme navrhnout usnesení, aby se hledalo jiné řešení než bourání současné hájovny. Ale je otázka, zda zastupitelé projeví vyšší sociální inteligenci,“ dodal Záruba.

Aktivisté představí plány v červnu

Ať už snaha města dopadne jakkoli, jisté je, že iniciativa Pro hájovnu! bude lokalitu pro stavbu centra hledat sama. Není sice přesvědčená o jeho užitečnosti, avšak chce hlavně zabránit demolici staré hájovny.

Nadace VIA, která již desítkami tisíc korun přispěla například Polánkám nad Dědinou na zmapování historie obce nebo Mžanům na obnovu ovocné aleje, aktivistům slíbila grant 30 tisíc korun na alternativní studii.

„Ukáže, že pedagogické centrum lze postavit výhodněji a s lepší dopravní obslužností na kraji lesa. Zároveň představíme jednoduché skici ukazující budoucnost hájovny. Polovina by nadále sloužila jako služební byt a druhá by byla částečně určena i pro veřejnost. Například jako zázemí lesní zoo podle původních plánů radnice,“ dodal Dohnal, podle kterého iniciativa vybere architekta, kromě spolků zabývajících se environmentální výchovou osloví i kritizované město a výsledky zveřejní v červnu.

Záměr Hradce Králové zbořit hájovnu U Dvou šraňků a místo ní postavit výukové centrum je známý od letošního ledna. Petici za záchranu objektu z 19. století podepsalo více než 6 800 lidí a tlak na město se vystupňoval v únoru, kdy na náhlé selhání srdce zemřel nájemník hájenky Miroslav Vojtěch (psali jsme zde). Mezi hlasité odpůrce hradeckého plánu patří i dva držitelé Českého lva - herec Ondřej Malý a režisérka Silvie Dymáková.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Najdete na iDNES.cz