Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec hledá, kam by umístil lesní UFO. U hájenky to asi nebude

  9:01aktualizováno  9:01
Kauzou hradecké hájovny U Dvou šraňků a její demolice se v úterý bude opět zabývat zastupitelstvo. Město našlo dvě jiné nadějné lokality pro stavbu výukového centra, podmínkou pro jeho vznik je však zisk dotace.

Vizualizace připravovaného výukového centra v hradeckých lesích (13.1.2016). | foto: Magistrát města Hradce Králové

Jestliže Hradec Králové nepostaví lesní environmetální centrum na místě hájovny U Dvou šraňků, což si po velké vlně protestů lze představit jen velmi obtížně (více čtěte zde), v úvahu s největší pravděpodobností připadají už jen dvě vhodné lokality. I kdyby ale s výběrem vhodného místa nebyl žádný problém, nezbytnou podmínkou vzniku kontroverzního díla je zisk dotace.

Fotogalerie

Je rovněž pravděpodobné, že s dalšími návrhy na umístění výukového střediska, kterému se podle kruhového tvaru začalo přezdívat UFO, přijdou i aktivisté. Odpůrci demolice hájovny totiž dostali grant 30 tisíc korun od Nadace VIA na alternativní studii a nyní hledají vhodný pozemek i architekta.

S prvními návrhy si ale pospíšila radnice, respektive náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09), kterého zaúkoloval Výbor pro územní plánování. Výsledek nejspíš oznámí na úterní schůzi zastupitelstva.

Může být u hřbitova, útulku i na střelnici

Nejvíce nadějí údajně vzbuzuje lokalita ve vlastnictví města v sousedství parkoviště u Lesního hřbitova, centrum by ale prý bylo možné vybudovat rovněž u nedalekého psího útulku.

Jako reálný se ale ukázal i návrh ředitele městských lesů Milana Zerzána, který zmínil někdejší mysliveckou střelnici. Naopak myšlenka opozičního zastupitele Adama Záruby (Změna pro Hradec), kterému by se zamlouvalo policejní výcvikové centrum Na Plachtě, nejspíš nevyjde.

„Podle našich předběžných poznatků nemá policie zájem své cvičiště prodat. Domnívám se, že nejlepší alternativou je lokalita v bezprostřední blízkosti parkoviště u Lesního hřbitova, přestože není v souladu s nově připravovaným územním plánem. V jeho návrhu by se tato varianta musela promítnout, ale neměl by to být problém,“ řekl Vedlich, podle kterého by naopak verze centra na místě bývalé myslivecké střelnice s územním plánem města ladila.

Město ale údajně prověří i další dvě lokality, které zazněly při jednání Výboru pro územní plánování: novohradecký lesopark a pak i umístění u Stříbrného rybníka.

„Přijde mi, že si s tím město nedalo moc práce. Myslím, že je řada dalších míst, která se mohla prověřit,“ konstatoval Záruba, kterého napadla například možnost centra coby součásti nového sídla společnosti Lesy ČR, jež chce na Novém Hradci vybudovat největší českou administrativní dřevostavbu.

Bez dotace žádné lesní centrum nevznikne

Veškerá snaha města o vyřešení choulostivé situace s environmentálním centrem však může přijít vniveč, jestliže se nenajde možnost zisku dotace. „Platí, že dotační tituly se hledají, ale zatím bez výsledku. Zároveň je jisté, že bez dotace město centrum stavět nebude. Z vlastních zdrojů to určitě nebude,“ upozornil náměstek Vedlich.

I když se zdá, že město od bourání hájovny U Dvou šraňků zařadilo zpátečku, aktivisté novou snahu najít jinou lokalitu dál kritizují.

„Radnice se nejprve odmítla o alternativách vůbec bavit. O měsíc později svolili, že prozkoumají i jiné varianty, a až o další měsíc a půl později zodpovědný náměstek začal vyvíjet v této věci nějakou činnost. V situaci, kdy během pár týdnů bude mít město demoliční výměr na hájenku a územní povolení pro UFO, to vnímám jako předstírání snahy najít jiné řešení. Přitom je potřeba skutečně konstruktivní přístup,“ zdůraznil Aleš Dohnal z Kruhu pro občanskou společnost (KOS).

Vedlich se však brání, že řízení o demolici ještě neznamená, že hájovna se bude muset zbourat.

„My se každopádně pokusíme navrhnout usnesení, aby se hledalo jiné řešení než bourání současné hájovny. Ale je otázka, zda zastupitelé projeví vyšší sociální inteligenci,“ dodal Záruba.

Aktivisté představí plány v červnu

Ať už snaha města dopadne jakkoli, jisté je, že iniciativa Pro hájovnu! bude lokalitu pro stavbu centra hledat sama. Není sice přesvědčená o jeho užitečnosti, avšak chce hlavně zabránit demolici staré hájovny.

Nadace VIA, která již desítkami tisíc korun přispěla například Polánkám nad Dědinou na zmapování historie obce nebo Mžanům na obnovu ovocné aleje, aktivistům slíbila grant 30 tisíc korun na alternativní studii.

„Ukáže, že pedagogické centrum lze postavit výhodněji a s lepší dopravní obslužností na kraji lesa. Zároveň představíme jednoduché skici ukazující budoucnost hájovny. Polovina by nadále sloužila jako služební byt a druhá by byla částečně určena i pro veřejnost. Například jako zázemí lesní zoo podle původních plánů radnice,“ dodal Dohnal, podle kterého iniciativa vybere architekta, kromě spolků zabývajících se environmentální výchovou osloví i kritizované město a výsledky zveřejní v červnu.

Záměr Hradce Králové zbořit hájovnu U Dvou šraňků a místo ní postavit výukové centrum je známý od letošního ledna. Petici za záchranu objektu z 19. století podepsalo více než 6 800 lidí a tlak na město se vystupňoval v únoru, kdy na náhlé selhání srdce zemřel nájemník hájenky Miroslav Vojtěch (psali jsme zde). Mezi hlasité odpůrce hradeckého plánu patří i dva držitelé Českého lva - herec Ondřej Malý a režisérka Silvie Dymáková.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz