Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec už nechce platit pronájem techniky v Centrálu, nakoupí vlastní

  10:32aktualizováno  10:32
Technika, na níž promítá oblíbené hradecké Bio Central, pomalu dosluhuje. Město chce proto za necelé čtyři miliony korun nakoupit novou. Díky tomu radnice ušetří na pronájmu zařízení, které před lety samo zaplatilo. Po krachu minulého provozovatele kina si totiž projekční zařízení musí pronajímat od insolvenčního správce.

Předsálí kina Centrál v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Od konce roku 2012 platí hradecká radnice každý měsíc necelých 33 tisíc korun insolvenčnímu správci za pronájem promítací techniky nutné pro provoz artového kina Bio Central. Do konce letošního roku se účet za pronájem zařízení vyšplhá na 1,6 milionu korun. Zařízení je přitom zastaralé a velmi poruchové.

Rada města proto rozhodla, že vypíše zakázku na pořízení nové techniky. Ušetří tím nejen vlastní peníze na pronájmu, ale především nervy nového provozovatele biografu, pro nějž je kvůli zvláštním vlastnickým vztahům velmi komplikované řešení oprav techniky, které s rostoucím věkem přibývají.

„Každá oprava je velmi komplikovaná, protože musíme nejprve kontaktovat město, to pak musí kontaktovat insolvenčního správce a vše je velmi zdlouhavé. Nějaké opravy přitom musíme dělat už tak jednou za dva měsíce,“ říká provozovatel Bia Central Petr Vítek, který rozhodnutí radnice velmi vítá.

Pokud by totiž město odkládalo nákup nového zařízení, mohlo by to oblíbenému kinu do budoucna zkomplikovat život.

„Když by technika definitivně odešla, město by muselo vypsat veřejnou zakázku, což určitou dobu trvá, a kino by mohlo být i čtvrt roku zavřené,“ upozorňuje provozovatel Centralu. Kromě těchto problémů mu současný vlastnický stav komplikuje například i pojištění.

Technika je podle něj už na hranici životnosti. Hradec Králové se pustil do modernizace a digitalizace svého kina v letech 2007 a 2009, Central tehdy patřil k prvním kamenným sálům v republice, která měla moderní techniku.

„Životnost u ní byla uváděna tak na pět až sedm let a my ji používáme každý den. U nových technologií se už životnost počítá zhruba na deset až třináct let,“ vysvětluje Vítek.

Dluhy a vleklý soud

Nová technika by radnici měla vyjít na odhadem 3,9 milionu korun, město již v květnu požádalo o dotaci od Státního fondu kinematografie. „Pokud uspějeme, nájemní smlouvu s insolvenčním správcem zrušíme,“ říká náměstkyně hradeckého primátora Anna Maclová (KpH). Město by mohlo získat státní dotaci až 50 procent.

„Výsledky dotačního řízení budeme znát letos v srpnu,“ upřesňuje mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. Vyčíslená částka je odhad podle současných cen techniky a zahrnuje i potřebné úpravy interiéru.

Radnice moderní promítací a ozvučovací techniku pořizovala už v letech 2007 a 2009, její hodnota tehdy byla 3,5 milionu korun. Technika však po úpadku původního provozovatele, společnosti Pro-Centrál, která se špatným hospodařením dostala do milionových dluhů, připadla pod správu insolvenčního správce. Město se tehdy nedomohlo vrácení zařízení, které vlastně samo zaplatilo. Aby mohlo kino dál sloužit, přistoupila radnice na třicetitisícový pronájem (podrobnosti jsme psali tady).

Insolvenční správce radnici zároveň popřel tuto pohledávku, kvůli čemuž se s ním město soudilo. V květnu 2015 soud rozhodl, že technika patří městu a po pravomocném rozsudku měl Hradec přestat platit za pronájem. K tomu však nedošlo (více čtěte zde).

„Nyní je situace taková, že Krajský soud v Hradci Králové z procesních důvodů žalobu letos v květnu zamítl. Proti tomuto rozhodnutí jsme podali odvolání, o kterém bude teprve rozhodovat Vrchní soud v Praze. Věc tedy ještě není pravomocně ukončena,“ popisuje Vlčková.

Město však zároveň došlo k závěru, že se již nevyplatí si zastaralou techniku pronajímat a souběžně vypsalo veřejnou zakázku, a to v režimu zjednodušeného podlimitního řízení.

K celému sporu by tehdy nedošlo, kdyby zadlužená firma Pro-Centrál techniku podle smlouvy převedla na radnici.

„Ve smlouvě s městem bylo, že po ukončení nájemní smlouvy na něj máme převést techniku. Právníci mě ale upozornili, že pokud bychom to později udělali, soudy by to mohly brát jako vyvádění majetku,“ argumentoval už dříve šéf zadlužené společnosti Leoš Kučera.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz