Předsálí kina Centrál v Hradci Králové

Předsálí kina Centrál v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hradec už nechce platit pronájem techniky v Centrálu, nakoupí vlastní

  • 0
Technika, na níž promítá oblíbené hradecké Bio Central, pomalu dosluhuje. Město chce proto za necelé čtyři miliony korun nakoupit novou. Díky tomu radnice ušetří na pronájmu zařízení, které před lety samo zaplatilo. Po krachu minulého provozovatele kina si totiž projekční zařízení musí pronajímat od insolvenčního správce.

Od konce roku 2012 platí hradecká radnice každý měsíc necelých 33 tisíc korun insolvenčnímu správci za pronájem promítací techniky nutné pro provoz artového kina Bio Central. Do konce letošního roku se účet za pronájem zařízení vyšplhá na 1,6 milionu korun. Zařízení je přitom zastaralé a velmi poruchové.

Rada města proto rozhodla, že vypíše zakázku na pořízení nové techniky. Ušetří tím nejen vlastní peníze na pronájmu, ale především nervy nového provozovatele biografu, pro nějž je kvůli zvláštním vlastnickým vztahům velmi komplikované řešení oprav techniky, které s rostoucím věkem přibývají.

„Každá oprava je velmi komplikovaná, protože musíme nejprve kontaktovat město, to pak musí kontaktovat insolvenčního správce a vše je velmi zdlouhavé. Nějaké opravy přitom musíme dělat už tak jednou za dva měsíce,“ říká provozovatel Bia Central Petr Vítek, který rozhodnutí radnice velmi vítá.

Pokud by totiž město odkládalo nákup nového zařízení, mohlo by to oblíbenému kinu do budoucna zkomplikovat život.

„Když by technika definitivně odešla, město by muselo vypsat veřejnou zakázku, což určitou dobu trvá, a kino by mohlo být i čtvrt roku zavřené,“ upozorňuje provozovatel Centralu. Kromě těchto problémů mu současný vlastnický stav komplikuje například i pojištění.

Technika je podle něj už na hranici životnosti. Hradec Králové se pustil do modernizace a digitalizace svého kina v letech 2007 a 2009, Central tehdy patřil k prvním kamenným sálům v republice, která měla moderní techniku.

„Životnost u ní byla uváděna tak na pět až sedm let a my ji používáme každý den. U nových technologií se už životnost počítá zhruba na deset až třináct let,“ vysvětluje Vítek.

Dluhy a vleklý soud

Nová technika by radnici měla vyjít na odhadem 3,9 milionu korun, město již v květnu požádalo o dotaci od Státního fondu kinematografie. „Pokud uspějeme, nájemní smlouvu s insolvenčním správcem zrušíme,“ říká náměstkyně hradeckého primátora Anna Maclová (KpH). Město by mohlo získat státní dotaci až 50 procent.

„Výsledky dotačního řízení budeme znát letos v srpnu,“ upřesňuje mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. Vyčíslená částka je odhad podle současných cen techniky a zahrnuje i potřebné úpravy interiéru.

Radnice moderní promítací a ozvučovací techniku pořizovala už v letech 2007 a 2009, její hodnota tehdy byla 3,5 milionu korun. Technika však po úpadku původního provozovatele, společnosti Pro-Centrál, která se špatným hospodařením dostala do milionových dluhů, připadla pod správu insolvenčního správce. Město se tehdy nedomohlo vrácení zařízení, které vlastně samo zaplatilo. Aby mohlo kino dál sloužit, přistoupila radnice na třicetitisícový pronájem (podrobnosti jsme psali tady).

Insolvenční správce radnici zároveň popřel tuto pohledávku, kvůli čemuž se s ním město soudilo. V květnu 2015 soud rozhodl, že technika patří městu a po pravomocném rozsudku měl Hradec přestat platit za pronájem. K tomu však nedošlo (více čtěte zde).

„Nyní je situace taková, že Krajský soud v Hradci Králové z procesních důvodů žalobu letos v květnu zamítl. Proti tomuto rozhodnutí jsme podali odvolání, o kterém bude teprve rozhodovat Vrchní soud v Praze. Věc tedy ještě není pravomocně ukončena,“ popisuje Vlčková.

Město však zároveň došlo k závěru, že se již nevyplatí si zastaralou techniku pronajímat a souběžně vypsalo veřejnou zakázku, a to v režimu zjednodušeného podlimitního řízení.

K celému sporu by tehdy nedošlo, kdyby zadlužená firma Pro-Centrál techniku podle smlouvy převedla na radnici.

„Ve smlouvě s městem bylo, že po ukončení nájemní smlouvy na něj máme převést techniku. Právníci mě ale upozornili, že pokud bychom to později udělali, soudy by to mohly brát jako vyvádění majetku,“ argumentoval už dříve šéf zadlužené společnosti Leoš Kučera.