Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec chce lesní hřbitov oddělit od cyklostezky, postaví i obřadní síň

  16:20aktualizováno  16:20
Hradečtí radní schválili studii přestavby lesního hřbitova v Malšovicích. Chtějí pietní místo co nejvíce odstínit od nedaleké stezky pro cyklisty a bruslaře. První etapa za 60 milionů korun počítá i se stavbou nové obřadní síně. Krajské město má totiž jen jedinou.

Lesní hřbitov v Hradci Králové. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Už před dvěma lety hradecká radnice poprvé připustila, že uvažuje o zdvojnásobení rozlohy lesního hřbitova v Malšovicích. Tehdy se hovořilo o předpokládané ceně okolo 130 milionů korun (o záměru jsme psali zde).

Studii rozvoje mají hradečtí radní k dispozici už několik let, v úterý však schválili její novou verzi, která by měla ještě lépe oddělit hřbitov od Hradečnice sloužící hlavně cyklistům, bruslařům či houbařům.

Právě dušičkové období, které vrcholí dnešní Památkou zesnulých, dává pořádně zabrat nejen hradeckým hřbitovům, ale i příjezdovým cestám. „Na Hradečnici je čilý sportovní ruch, a proto je nutné od sebe obě funkce oddělit,“ vysvětlil náměstek hradeckého primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich (TOP 09).

Stavební úpravy by proto měly zklidnit prostor před lesním hřbitovem, a to včetně modernizace čekárny MHD, která ke hřbitovu zajíždí. Součástí první etapy by měla být i rekonstrukce zelených ploch, cest a modernizace zázemí lesního hřbitova.

„Uvažujeme také o výstavbě obřadní síně,“ dodal Vedlich, podle nějž by nová obřadní síň měla být součástí první etapy. Na tu si město zatím vyčlenilo 60 milionů korun. „Přistoupili jsme už k pracem na dokumentaci potřebné pro územní rozhodnutí. Poté by měla následovat dokumentace pro stavební povolení,“ uvedl náměstek. Podobu dalších etap ještě radní neupřesnili.

Hradec má v současnosti pouze jedinou smuteční síň, nachází se v Kuklenách a stejně jako větší část tamního hřbitova patří církvi.

O rozvoji kuklenského hřbitova radnice uvažovala před osmi lety. Investovat do něj tehdy chtěla kolem 90 milionů korun, ale peníze se nakonec v rozpočtu nenašly a záměr padl.

Rozšíří se i Pouchov, ale jen o kolumbárium

Lesní hřbitov nyní zabírá 28 hektarů, postupně se však může rozrůst až na 55 hektarů. Do budoucna by tam město také rádo vybudovalo kolumbárium, které by pomohlo řešit nedostatek míst na pohřbívání v krajském městě.

Kolumbárium vznikne i na pouchovském hřbitově, kde bude k dispozici 72 schránek. Do každé z nich je přitom možné uložit čtyři urny. Radní v úterý schválili smlouvu s dodavatelem, který kolumbárium vybuduje za 701 tisíc korun včetně DPH.

„Místo pro nové kolumbárium vznikne na pouchovském hřbitově díky odstranění nevyužívaných hrobek, k tomu už odbor památkové péče na hradeckém magistrátu vydal souhlas. Předpokládáme, že jeho výstavba by měla být hotova do jara příštího roku,“ upřesnil Daniel Jeřábek z městských technických služeb.

Rozšíření plochy pouchovského hřbitova však nejspíš možné není.

„Možnosti, zejména budování urnových hrobů, jsou zde prakticky vyčerpány. Varianta rozšíření hřbitova na Pouchově v souladu s územním plánem je spíš teoretická, takže v současné době upřednostňujeme využití všech prostor uvnitř stávajícího hřbitova,“ vysvětlila důvod vybudování kolumbária náměstkyně primátora pro majetek Romana Lišková (HDK).

Pronájem urnového hrobu nebo kolumbární schránky na deset let stojí v Hradci Králové 800 až 950 korun, oproti tomu desetiletý pronájem jednohrobového či dvouhrobového místa podle polohy hřbitova je za tři až šest tisíc korun.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz