Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec chce lesní hřbitov oddělit od cyklostezky, postaví i obřadní síň

  16:20aktualizováno  16:20
Hradečtí radní schválili studii přestavby lesního hřbitova v Malšovicích. Chtějí pietní místo co nejvíce odstínit od nedaleké stezky pro cyklisty a bruslaře. První etapa za 60 milionů korun počítá i se stavbou nové obřadní síně. Krajské město má totiž jen jedinou.

Lesní hřbitov v Hradci Králové. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Už před dvěma lety hradecká radnice poprvé připustila, že uvažuje o zdvojnásobení rozlohy lesního hřbitova v Malšovicích. Tehdy se hovořilo o předpokládané ceně okolo 130 milionů korun (o záměru jsme psali zde).

Studii rozvoje mají hradečtí radní k dispozici už několik let, v úterý však schválili její novou verzi, která by měla ještě lépe oddělit hřbitov od Hradečnice sloužící hlavně cyklistům, bruslařům či houbařům.

Právě dušičkové období, které vrcholí dnešní Památkou zesnulých, dává pořádně zabrat nejen hradeckým hřbitovům, ale i příjezdovým cestám. „Na Hradečnici je čilý sportovní ruch, a proto je nutné od sebe obě funkce oddělit,“ vysvětlil náměstek hradeckého primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich (TOP 09).

Stavební úpravy by proto měly zklidnit prostor před lesním hřbitovem, a to včetně modernizace čekárny MHD, která ke hřbitovu zajíždí. Součástí první etapy by měla být i rekonstrukce zelených ploch, cest a modernizace zázemí lesního hřbitova.

„Uvažujeme také o výstavbě obřadní síně,“ dodal Vedlich, podle nějž by nová obřadní síň měla být součástí první etapy. Na tu si město zatím vyčlenilo 60 milionů korun. „Přistoupili jsme už k pracem na dokumentaci potřebné pro územní rozhodnutí. Poté by měla následovat dokumentace pro stavební povolení,“ uvedl náměstek. Podobu dalších etap ještě radní neupřesnili.

Hradec má v současnosti pouze jedinou smuteční síň, nachází se v Kuklenách a stejně jako větší část tamního hřbitova patří církvi.

O rozvoji kuklenského hřbitova radnice uvažovala před osmi lety. Investovat do něj tehdy chtěla kolem 90 milionů korun, ale peníze se nakonec v rozpočtu nenašly a záměr padl.

Rozšíří se i Pouchov, ale jen o kolumbárium

Lesní hřbitov nyní zabírá 28 hektarů, postupně se však může rozrůst až na 55 hektarů. Do budoucna by tam město také rádo vybudovalo kolumbárium, které by pomohlo řešit nedostatek míst na pohřbívání v krajském městě.

Kolumbárium vznikne i na pouchovském hřbitově, kde bude k dispozici 72 schránek. Do každé z nich je přitom možné uložit čtyři urny. Radní v úterý schválili smlouvu s dodavatelem, který kolumbárium vybuduje za 701 tisíc korun včetně DPH.

„Místo pro nové kolumbárium vznikne na pouchovském hřbitově díky odstranění nevyužívaných hrobek, k tomu už odbor památkové péče na hradeckém magistrátu vydal souhlas. Předpokládáme, že jeho výstavba by měla být hotova do jara příštího roku,“ upřesnil Daniel Jeřábek z městských technických služeb.

Rozšíření plochy pouchovského hřbitova však nejspíš možné není.

„Možnosti, zejména budování urnových hrobů, jsou zde prakticky vyčerpány. Varianta rozšíření hřbitova na Pouchově v souladu s územním plánem je spíš teoretická, takže v současné době upřednostňujeme využití všech prostor uvnitř stávajícího hřbitova,“ vysvětlila důvod vybudování kolumbária náměstkyně primátora pro majetek Romana Lišková (HDK).

Pronájem urnového hrobu nebo kolumbární schránky na deset let stojí v Hradci Králové 800 až 950 korun, oproti tomu desetiletý pronájem jednohrobového či dvouhrobového místa podle polohy hřbitova je za tři až šest tisíc korun.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz