Luboš Prokopec už tuší, že hradecké fotbalisty v první lize neudrží.

Luboš Prokopec už tuší, že hradecké fotbalisty v první lize neudrží. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Naděje na záchranu skomírá, hradecký fotbal plánuje život o patro níž

  • 1
Sport v Královéhradeckém kraji už za pár dnů velmi pravděpodobně přijde o nejsledovanější soutěž. Fotbalisté Hradce Králové totiž po remíze 0:0 s Příbramí míří k sestupu do 2. ligy.

Minimální matematická naděje na záchranu týmu v 1. lize stále existuje. Ale spíš než na její propočítání je v případě fotbalistů Hradce Králové aktuální následující výmluvné srovnání: místo Sparty, Slavie či Plzně v příští sezoně přijedou Varnsdorf, Vlašim či Táborsko.

"Bohužel už vidím pouze teoretickou naději na záchranu, nic jiného k tomu říct nelze," konstatoval po bezbrankové remíze s Příbramí předseda představenstva FC Hradec Králové Pavel Staněk.

Do konce prvoligového ročníku scházejí sice ještě dvě kola, ale postavení Hradce je téměř beznadějné. Musel by v nich totiž vyhrát v Praze nad Slavií a pak doma porazit Plzeň, která usiluje o titul.

A ještě spoléhat, že některý z týmů v tabulce nad ním bude tak ztrácet body, že jej Hradec v tabulce přeskočí. Na nejbližší Příbram to jsou ale tři body.

"Člověk musí stále věřit, říká generální ředitel klubu Richard Jukl, ale zároveň přiznává, že se už připravuje na případný druholigový scénář, "přemýšlím o tom už několik týdnů a po remíze s Příbramí je to ještě dál."

Pád z nejvyšší soutěže je v českých poměrech citelný zásah do života profesionálního fotbalového klubu, rozdíl mezi první a druhou ligou je totiž v Česku výrazný. A to nejen v nesrovnatelně méně atraktivních jménech soupeřů.

Jak by se sestup projevil na hradeckém klubu? "Zásadní bude, jaký cíl si představenstvo pro druholigovou sezonu dá," tvrdí Jukl a sám přidává odpověď, v níž se shoduje s předsedou představenstva: "Já budu pro snahu hned postoupit, k tomu ale přistupují tři zásadní věci, a to kádr, finance a stadion."

První dvě spolu výrazně souvisejí. "O naše partnery asi sestupem nepřijdeme, ale jejich podpora může být menší," přiznává hradecký ředitel. Kvůli tomu by se mohl snížit rozpočet, ten letošní se včetně mládeže pohyboval mezi 40 a 45 miliony korun, zatím poslední druholigový byl zhruba o 10 až 15 milionů nižší. "Sice se toho opravdu obávám, ale kdybychom se skutečně dokázali do roka vrátit, nemuselo by to být tak dramatické," doufá Staněk.

Video: podívejte se na sestřih zápasu

Utkání Hradec Králové versus Příbram ve videoreportáži

A záležitost stadionu, jehož výstavba se už několik let připravuje? "Sestup ji neohrozí," ujišťují představitelé klubu, ale přiznávají, že komplikace přijít mohou. Ne v druholigové sezoně, ale v případné další prvoligové. "Výjimku na 1. ligu máme pro příští rok. Když do ní ale postoupíme z 2. ligy, tak na tu další sezonu už ne," upozorňuje ředitel klubu.

Výjimku ale nyní potřebovat nebude, na druhou nejvyšší soutěž hradecký stadion podmínky lehce splňuje. "To je také asi jediné, s čím nebudou v případě sestupu problémy," poznamenal Jukl.

Hradec si zatím ve dvou posledních sestupech vyzkoušel obě varianty, jež po něm následovaly. Zatímco po pádu v roce 2000 mužstvo vedené Petrem Uličným v následující sezoně s přehledem 2. ligu vyhrálo a postoupilo, po následném sestupu o tři roky později se na návrat mezi elitu v Hradci čekalo dlouhých sedm let.

Během nich dokonce hrozilo, že klub kvůli dluhům úplně zanikne, nakonec se ho ale jako vlastník ujalo město a před třemi lety tým slavil postup. Kritickou se mu stala třetí prvoligová sezona.

"Je to obrovské zklamání, protože si myslím, že mužstvo máme dost kvalitní na to, abychom se v nejvyšší soutěži zachránili," je přesvědčený Jukl, "bohužel bodů jsme získali málo."