Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec zakázal krmení nutrií a divokých koček. Lidé protestují peticí

  7:56aktualizováno  7:56
Hradecká radnice před týdnem zakázala na území města krmit některá zvířata. Odborníci to považují za hloupost, lidé proti vyhlášce sepisují petici.

Kromě toulavých koček nesmí obyvatelé Hradce krmit ani nutrie, které žijí na soutoku Labe s Orlicí. (Ilustrační snímek) | foto: Yvetta Chmelová, 5plus2.cz

Nutrie, které se staly oblíbenou atrakcí návštěvníků soutoku Labe s Orlicí v Hradci Králové, nejspíš čekají hubené roky. Hlodavce chodí do Jiráskových sadů krmit především rodiče s malými dětmi, od minulého týdne se tím ale vystavují postihu.

Milovníky zvířat si proti sobě popudili zastupitelé v Hradci Králové, když odsouhlasili úpravu vyhlášky o udržování čistoty veřejných prostranství.

Lidé sepisují proti vyhlášce petici

Útulek pro kočky se zdá městu příliš nákladný

Novela vyhlášky otevřela i další téma, kterým je vybudování útulku pro kočky. Jeho stavbu ale zastupitelé odmítli proto, že je příliš nákladný, stál by kolem 6 milionů.

„V útulku by se toulavé kočky mohly ochočit a hledat nového majitele. Když ale není útulek, musíme se o ně postarat, protože na ulici je dostali lidé. Snažíme se jim alespoň za vlastní prostředky kupovat léky a krmení či je vozit na kastrace. Takováto vyhláška nám jen zkomplikuje život,“ protestovala na zastupitelstvu proti vyhlášce Štěpánka Rejchrtová, která se péči o toulavé kočky v Hradci Králové věnuje.

Vpasovali do ní totiž odstavec o zákazu krmení zvířat na ulici. Výjimku mají jen ti, kteří sypou ptákům do krmítka nebo házejí suché housky kachnám a labutím. Pokud ale někdo nechá u popelnice krmení pro toulavou kočku nebo nabídne rohlík nutrii, už poruší vyhlášku.

Některým Hradečákům se nařízení nelíbí a shánějí podpisy pod petici, kterou chtějí zaslat na radnici. Za první týden její existence petici podepsalo přes 1 500 lidí.

„Je nám z toho velmi smutno, toto není rozhodnutí hodné civilizovaných lidí, hraničí s týráním, vždyť především kočky nejsou na ulici dobrovolně. Dostal je tam opět jenom člověk, který se rozhodl starat se jen sám o sebe,“ míní autorka petice Petra Neubauerová z Hradce. Petici podporují nejen obyvatelé Hradce, ale také lidé z celé České republiky i Slovenska.

Obyvatelé města si na zvířata stěžovali

Podnět zastupitelstvu ale dali sami obyvatelé Hradce. „Evidujeme poměrně dost stížností ze Slezského Předměstí, kde na jednom místě dochází k velké koncentraci koček, které znečišťují okolí, toulají se a znepříjemňují lidem život. Tam situace podle popisu stěžovatelů hraničí až s ohrožením. Stížnosti na zvýšený výskyt toulavých koček jsou i z jiných míst města, například z Moravského Předměstí,“ vysvětluje mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.

Odložené krmení pro kočky podle stěžovatelů v mnohých případech láká i krysy a potkany. Zastupitelé vyhlášku schválili koncem letošního června po bouřlivé diskusi.

„Když budeme vyhlášku dodržovat a nebudeme zvířata krmit, změní svá teritoria a půjdou z Hradce pryč,“ argumentoval tehdy náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.

Toulavá zvířata z města stejně neodejdou, říká odborník

Představu, že by po zákazu krmení nutrie a toulavé kočky začaly houfně opouštět Hradec, ale odmítá David Číp, šéf záchranné stanice pro zvířata Jaro Jaroměř.

„To je opravdu kardinální hloupost. Tím, že se nutrie přestanou krmit, se jejich problém nevyřeší. Stejné je to s toulavými kočkami, u těch by pomohly spíš odchyty a kastrace,“ míní Číp.

Zastavení krmení nutrií by podle něj mohlo pomoci jen k částečné redukci jejich stavů, protože bez přikrmování lidmi by nevyváděly tolik mladých.

„To, že jsou zvyklé na lidi, by mohlo usnadnit jejich odchyt. Ideální by totiž bylo nutrie odchytit a dát chovatelům, kteří o ně mají zájem,“ nabízí řešení Číp.

Nutrie v Hradci Králové škodí zejména tím, že se přemnožují, rozšiřují se dál do přírody a tam podrývají břehy.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Najdete na iDNES.cz