Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec zakázal krmení nutrií a divokých koček. Lidé protestují peticí

  7:56aktualizováno  7:56
Hradecká radnice před týdnem zakázala na území města krmit některá zvířata. Odborníci to považují za hloupost, lidé proti vyhlášce sepisují petici.

Kromě toulavých koček nesmí obyvatelé Hradce krmit ani nutrie, které žijí na soutoku Labe s Orlicí. (Ilustrační snímek) | foto: Yvetta Chmelová, 5plus2.cz

Nutrie, které se staly oblíbenou atrakcí návštěvníků soutoku Labe s Orlicí v Hradci Králové, nejspíš čekají hubené roky. Hlodavce chodí do Jiráskových sadů krmit především rodiče s malými dětmi, od minulého týdne se tím ale vystavují postihu.

Milovníky zvířat si proti sobě popudili zastupitelé v Hradci Králové, když odsouhlasili úpravu vyhlášky o udržování čistoty veřejných prostranství.

Lidé sepisují proti vyhlášce petici

Útulek pro kočky se zdá městu příliš nákladný

Novela vyhlášky otevřela i další téma, kterým je vybudování útulku pro kočky. Jeho stavbu ale zastupitelé odmítli proto, že je příliš nákladný, stál by kolem 6 milionů.

„V útulku by se toulavé kočky mohly ochočit a hledat nového majitele. Když ale není útulek, musíme se o ně postarat, protože na ulici je dostali lidé. Snažíme se jim alespoň za vlastní prostředky kupovat léky a krmení či je vozit na kastrace. Takováto vyhláška nám jen zkomplikuje život,“ protestovala na zastupitelstvu proti vyhlášce Štěpánka Rejchrtová, která se péči o toulavé kočky v Hradci Králové věnuje.

Vpasovali do ní totiž odstavec o zákazu krmení zvířat na ulici. Výjimku mají jen ti, kteří sypou ptákům do krmítka nebo házejí suché housky kachnám a labutím. Pokud ale někdo nechá u popelnice krmení pro toulavou kočku nebo nabídne rohlík nutrii, už poruší vyhlášku.

Některým Hradečákům se nařízení nelíbí a shánějí podpisy pod petici, kterou chtějí zaslat na radnici. Za první týden její existence petici podepsalo přes 1 500 lidí.

„Je nám z toho velmi smutno, toto není rozhodnutí hodné civilizovaných lidí, hraničí s týráním, vždyť především kočky nejsou na ulici dobrovolně. Dostal je tam opět jenom člověk, který se rozhodl starat se jen sám o sebe,“ míní autorka petice Petra Neubauerová z Hradce. Petici podporují nejen obyvatelé Hradce, ale také lidé z celé České republiky i Slovenska.

Obyvatelé města si na zvířata stěžovali

Podnět zastupitelstvu ale dali sami obyvatelé Hradce. „Evidujeme poměrně dost stížností ze Slezského Předměstí, kde na jednom místě dochází k velké koncentraci koček, které znečišťují okolí, toulají se a znepříjemňují lidem život. Tam situace podle popisu stěžovatelů hraničí až s ohrožením. Stížnosti na zvýšený výskyt toulavých koček jsou i z jiných míst města, například z Moravského Předměstí,“ vysvětluje mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.

Odložené krmení pro kočky podle stěžovatelů v mnohých případech láká i krysy a potkany. Zastupitelé vyhlášku schválili koncem letošního června po bouřlivé diskusi.

„Když budeme vyhlášku dodržovat a nebudeme zvířata krmit, změní svá teritoria a půjdou z Hradce pryč,“ argumentoval tehdy náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.

Toulavá zvířata z města stejně neodejdou, říká odborník

Představu, že by po zákazu krmení nutrie a toulavé kočky začaly houfně opouštět Hradec, ale odmítá David Číp, šéf záchranné stanice pro zvířata Jaro Jaroměř.

„To je opravdu kardinální hloupost. Tím, že se nutrie přestanou krmit, se jejich problém nevyřeší. Stejné je to s toulavými kočkami, u těch by pomohly spíš odchyty a kastrace,“ míní Číp.

Zastavení krmení nutrií by podle něj mohlo pomoci jen k částečné redukci jejich stavů, protože bez přikrmování lidmi by nevyváděly tolik mladých.

„To, že jsou zvyklé na lidi, by mohlo usnadnit jejich odchyt. Ideální by totiž bylo nutrie odchytit a dát chovatelům, kteří o ně mají zájem,“ nabízí řešení Číp.

Nutrie v Hradci Králové škodí zejména tím, že se přemnožují, rozšiřují se dál do přírody a tam podrývají břehy.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

„Máničky“ chtěly zapálit tank, okupanti je ostříhali, líčí historička

Protestní nápisy v Hradci Králové v srpnu 1968.

Obyvatelé Hradce Králové reagovali na okupaci v srpnu 1968 lidovým humorem, peticí, letáky a výzvami. Jinak se...

Kraj schválil převzetí Škroupova domu, opravy ruiny začnou do dvou let

Chátrající Škroupův dům v Osicích na Královéhradecku.

Po desítkách let chátrání existuje konečně jasný plán na záchranu oprýskaného a vybydleného Škroupova domu v Osicích na...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠANCE PRO ABSOLVENTY V OBORU AUTOMATIZACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz