Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklistům zkrátila cestu lávka přes Orlici, první po 32 letech

  11:54aktualizováno  11:54
Historicky první lávka se po 32 letech otevřela v Hradci Králové mezi Jiráskovými sady a univerzitním kampusem. Radnice a architekti už uvažují i o dalších mostcích pro cyklisty.

Nová lávka přes Orlici u Jiráskových sadů v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Nová lávka přes Orlici se otevřela ve čtvrtek ve 22 hodin. Pro hradecké cyklisty má strategický význam, protože se vyhnou kličkování mezi auty na Moravském mostě.

"Je to skvělá spojnice mezi Jiráskovými sady a Moravským Předměstím, kterou však zatím kazí přetížená a pro cyklisty velmi nebezpečná křižovatka Mileta," říká Zdeněk Vlačiha, jenž po této trase jezdí téměř denně.

Pětasedmdesát metrů dlouhá a 4,5 metru široká lávka stála 26 milionů korun. "Do stavby samozřejmě patří úprava cyklostezek a chodníků, pilíře nebo zeleň. Samotná ocelová konstrukce přišla asi na 9,5 milionu," vysvětluje vedoucí investičního odboru Valentin Avramov.

Fotogalerie

Klenutá konstrukce pochází z dílny uznávaného architekta a univerzitního profesora v Cáchách Mirko Bauma a sklízela obdiv ještě před otevřením.

 "Je to naprosto fantastická a unikátní stavba," nešetří superlativy architektka Vladimíra Šilhánková.

"Konstrukce se mi opravdu hodně moc líbí. Také jsem se byl na lávku podívat ještě před otevřením," přidává se Pavel Zadrobílek, jenž se podílel na nerealizovaném projektu lávky u Aldisu.

Možná přibudou lávky u Aldisu a na slepých ramenech

Autor dokončené lávky Mirko Baum teď nejspíš dostane od radnice nabídku, aby se ujal i projektu u Aldisu. Tam stavba narážela od roku 2007 na vzácný dub červený. Odložený projekt by mohl dostat novou šanci, aniž by strom padl.

"Ta lávka je klíčová. Vždyť Aldis zvažuje další rozvoj a navíc budeme rekonstruovat sousední Šimkovy sady. Pokud by se profesoru Baumovi podařilo obejít vzácný dub, celý materiál předložím vedení města ke schválení," říká náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Kromě lávky u Aldisu se uvažovalo rovněž o přechodu přes Orlici mezi fotbalovým stadionem a areálem Slavie v Malšovicích, ale kvůli nedostatku peněz se zatím neprojektoval.

Další nejméně dvě nové lávky mají vyrůst přes slepá ramena Labe jako součást uvažované "cyklostezky mechu a perníku" do Pardubic. Ta se snad začne stavět už příští rok. Naposledy otvírali stavaři Orlický most na Gočárově okruhu v roce 1980.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Náchodě: Tepna, obchvat města a Malé lázně

Tepna Náchod

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry čtyř nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Náchodě....

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Najdete na iDNES.cz