Historické Kotěrovy kiosky u Pražského mostu v Hradci Králové (23. 3. 2017) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kiosky u mostu v Hradci jsou jako zakleté. Firma je otloukla a utekla

  • 2
Trápení s opravou historických kiosků na Pražském mostě v Hradci Králové pokračuje. Firma, která je měla opravit, opustila staveniště, nekomunikuje a město se s ní chce soudit. Společnost je však v insolvenci, staveniště totiž není první, které opustila.

Radnice se už dva roky marně pokouší o rekonstrukci kiosků architekta Jana Kotěry v centru města. Nejdřív o jejich opravu nebyl mezi firmami zájem, a když už se městu konečně podařilo najít zhotovitele stavby, firma od rozdělané práce utekla.

Nechala dva kiosky s omlácenou omítkou a od té doby s městem nekomunikuje. Radnice tak připravuje nejen čtvrté výběrové řízení na zhotovitele stavby, ale také žalobu.

Jestli však magistrát od původního nějaké peníze dostane, není úplně jisté. Společnost Toget, která měla kiosky opravovat, je totiž od loňského léta v insolvenčním řízení a letos v únoru vyhlásila úpadek. Podle insolvenčního rejstříku se s pohledávkou přihlásilo zatím 26 věřitelů.

Dva kiosky se podařilo opravit v loňském roce. Na rekonstrukci dvou zbývajících vyhrála výběrové řízení loni na jaře společnost Toget.

„Stavební práce pouze zahájili, ale už v nich nepokračovali. Pak už nekomunikovali,“ říká náměstek primátora pro investice Jindřich Vedlich (TOP 09).

„Jenom otloukli omítky a víc nic neudělali,“ dodává druhá primátorova náměstkyně Romana Lišková (HDK). Zástupce firmy Lubomír Matal se k problému nevyjádřil, jeden z jeho dostupných mobilních telefonů byl vypnutý, druhé číslo prý již neexistuje.

Opravy začnou možná v červnu

Radnice tak kvůli přístupu pražské firmy musí vypsat nové, už čtvrté výběrové řízení na stavební firmu, která památkově chráněné objekty zrekonstruuje. Pod dohledem památkářů bude opravovat stěny, okna a kamenné části kiosků, kterým je už 104 let.

„Obnova kiosků bude prováděna na základě originální dokumentace úpravy obou předmostí podepsané architektem Janem Kotěrou v květnu 1910, která je uložena ve sbírce architektury Národního technického muzea,“ uvedl šéf hradeckých památkářů Jan Falta.

Právě náročné podmínky a dohled památkářů byly před dvěma lety nejspíš důvodem, proč se firmy do rekonstrukce kiosků příliš nehrnuly.

Radnici tedy výběrové řízení nyní čeká znovu. „Na úterní radě města jsme schválili zadávací podmínky a stanovili hodnoticí komisi. Předpokládám, že stavební práce by měly začít v červnu a trvat zhruba tři až čtyři měsíce,“ odhaduje Vedlich.

Podle zákona o zadávání veřejných zakázek radnice nové výběrové řízení provést musí. „Musíme to vysoutěžit znovu, abychom zakázku zadali firmě, která v minulém výběrovém řízení skončila na druhém místě, není možné,“ vysvětluje náměstek.

Firma podobně utekla od práce v Havlíčkově Brodě

Zakázka by měla stát 1,9 milionu korun a polovinu chce magistrát uhradit z dotace od operačního programu městských památkových zón a rezervací. „O dotaci kvůli problémům s dodavatelem určitě nepřijdeme,“ dodává Vedlich.

Částka 1,9 milionu korun je stejná jako ta, kterou v loňském výběrovém řízení nabídla firma Toget. Další tři zájemci o zakázku se pohybovali v nabídkových cenách od 2,2 do 2,6 milionu korun.

Škodu, která Hradci Králové nedokončením rekonstrukce vznikla, město ještě nevyčíslilo. Jestli však z firmy nějaké peníze vymůže, není jisté, neboť firma má zatím 26 věřitelů, kterým dluží většinou statisícové, ale i milionové částky.

Největším věřitelem je radnice v Havlíčkově Brodě, která má se společností stejnou zkušenost jako magistrát v Hradci. Firma tam před rokem utekla od rekonstrukce budovy tamní staré radnice, do níž Brod investoval 50 milionů korun. Scénář tam byl úplně stejný jako v Hradci: dělníci firmy Toget najednou rozestavěnou stavbu opustili a už se nevrátili.

Radnice po společnosti začala vymáhat smluvené penále 50 tisíc korun za každý započatý den. Nyní uplatňuje u insolvenčního správce pohledávku ve výši 4,3 milionu.