Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec staví nové digitální planetárium, posadí vás do kosmické lodi

  10:09aktualizováno  10:09
Za necelé tři roky se návštěvníci královéhradecké hvězdárny usadí do křesla a vyrazí na virtuální cestu kosmickou lodí. Začíná se totiž začíná budovat nové digitální planetárium za sto milionů, které nabídne i bez speciálních brýlí zážitek podobný 3D kinu a prohlídku planet zblízka.

Vizualizace budovy nového hradeckého planetária | foto: Královéhradecký kraj

"Říkáme tomu 2,5D. Budeme promítat obraz na polokouli, která diváka obklopí, a on si tak pomocí periferního vidění vytvoří téměř třírozměrný obraz," vysvětluje ředitel hradecké hvězdárny František Hovorka.

Hvězdárna a planetárium shlíží na krajské město z hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové už od poloviny 50. let minulého století.

Nákres budovy nového hradeckého planetária

"Dosud bylo promítání černobílé, ale v novém planetáriu do toho vstoupí barva. Hlavní ale bude pohyb, objekty se budou zvětšovat a přibližovat, třídimenzionální obraz ještě umocní nakloněné hlediště a hudební doprovod," dodává ředitel.

Nyní se do planetária vejde asi 40 lidí, nový sál pojme stovku diváků. Zatímco starý přístroj dovoluje zobrazit hvězdnou oblohu a vesmírné objekty pouze tak, jak je vidíme ze Země, digitální planetárium umožní se k nim přiblížit.

Zážitek jako z kosmické lodi

"Divák bude mít dojem, že cestuje v prostoru. Uvidí planetu nebo její měsíce tak, jako by je viděl z meziplanetární sondy nebo z kosmické lodi," líčí Hovorka.

Návštěvníci se ale nemusí prohánět jen vesmírem, uvidí třeba i podmořský svět nebo nitro planety: "Předpokládáme, že nezůstane jen u astronomie a příbuzných oborů, jako je kosmonautika, ale bude možno zobrazovat i události z jiných přírodovědných i dalších oborů, třeba architektury, historie, lékařství."

O novou technologii hvězdárna usiluje deset let. Už v roce 2002 koupila pozemek, na kterém se letos v létě začnou hloubit základy pro novou stavbu, jež bude zvenčí připomínat létající talíř.

"Bude to stavba specifická svojí funkcí a té jsme přizpůsobili i architekturu. Bude kosmická a z moderního materiálu. Vnější povrch bude z čistého laminátu, který se nebude špinit," líčí autor projektu Karel Schmied z ateliéru AKIA.

Vizualizace budovy nového hradeckého planetária

"Stavbu jsme samozřejmě chtěli přiblížit staré hvězdárně, což je kvalitní funkcionalistická architektura. Betonová podnož proto bude statická a dramatičnost jí dodá talíř, který bude působit dojmem, že právě přistál," dodává Schmied.

Cestu vesmírem v digitálním planetáriu by měli první návštěvníci zažít ve druhé polovině roku 2014.

Historické planetárium nezavřou

Současné hradecké planetárium, které je nejstarší v Česku, ale nezanikne. "Pochází z roku 1957 a nejprve bylo krátce umístěno v Praze na Vinohradech," říká ředitel.

Po otevření hradecké hvězdárny se přestěhovalo do tehdy ještě nedostavěné hlavní kopule a až na přelomu 50. a 60. let vznikla rotunda, v níž je přístroj dodnes. A sloužit bude i nadále: "Chceme ho ještě udržet v provozu, minimálně několik let bude i nadále součástí hvězdárny. Je to úplně tmavý prostor, takže počítáme, že bude také sloužit i k některým fyzikálním experimentům, které vyžadují tmu."

Digitální planetárium už mají v Praze, ale je kombinované, protože kromě digitální projekce používá i původní opticko-mechanický přístroj pro zobrazení noční oblohy. Další dvě planetária se budou digitalizovat v Brně a v Ostravě, nová digitální planetária vzniknou pravděpodobně i v Plzni a Liberci jako součásti tamních vědeckých výukových center.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Najdete na iDNES.cz