Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec staví nové digitální planetárium, posadí vás do kosmické lodi

  10:09aktualizováno  10:09
Za necelé tři roky se návštěvníci královéhradecké hvězdárny usadí do křesla a vyrazí na virtuální cestu kosmickou lodí. Začíná se totiž začíná budovat nové digitální planetárium za sto milionů, které nabídne i bez speciálních brýlí zážitek podobný 3D kinu a prohlídku planet zblízka.

Vizualizace budovy nového hradeckého planetária | foto: Královéhradecký kraj

"Říkáme tomu 2,5D. Budeme promítat obraz na polokouli, která diváka obklopí, a on si tak pomocí periferního vidění vytvoří téměř třírozměrný obraz," vysvětluje ředitel hradecké hvězdárny František Hovorka.

Hvězdárna a planetárium shlíží na krajské město z hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové už od poloviny 50. let minulého století.

Nákres budovy nového hradeckého planetária

"Dosud bylo promítání černobílé, ale v novém planetáriu do toho vstoupí barva. Hlavní ale bude pohyb, objekty se budou zvětšovat a přibližovat, třídimenzionální obraz ještě umocní nakloněné hlediště a hudební doprovod," dodává ředitel.

Nyní se do planetária vejde asi 40 lidí, nový sál pojme stovku diváků. Zatímco starý přístroj dovoluje zobrazit hvězdnou oblohu a vesmírné objekty pouze tak, jak je vidíme ze Země, digitální planetárium umožní se k nim přiblížit.

Zážitek jako z kosmické lodi

"Divák bude mít dojem, že cestuje v prostoru. Uvidí planetu nebo její měsíce tak, jako by je viděl z meziplanetární sondy nebo z kosmické lodi," líčí Hovorka.

Návštěvníci se ale nemusí prohánět jen vesmírem, uvidí třeba i podmořský svět nebo nitro planety: "Předpokládáme, že nezůstane jen u astronomie a příbuzných oborů, jako je kosmonautika, ale bude možno zobrazovat i události z jiných přírodovědných i dalších oborů, třeba architektury, historie, lékařství."

O novou technologii hvězdárna usiluje deset let. Už v roce 2002 koupila pozemek, na kterém se letos v létě začnou hloubit základy pro novou stavbu, jež bude zvenčí připomínat létající talíř.

"Bude to stavba specifická svojí funkcí a té jsme přizpůsobili i architekturu. Bude kosmická a z moderního materiálu. Vnější povrch bude z čistého laminátu, který se nebude špinit," líčí autor projektu Karel Schmied z ateliéru AKIA.

Vizualizace budovy nového hradeckého planetária

"Stavbu jsme samozřejmě chtěli přiblížit staré hvězdárně, což je kvalitní funkcionalistická architektura. Betonová podnož proto bude statická a dramatičnost jí dodá talíř, který bude působit dojmem, že právě přistál," dodává Schmied.

Cestu vesmírem v digitálním planetáriu by měli první návštěvníci zažít ve druhé polovině roku 2014.

Historické planetárium nezavřou

Současné hradecké planetárium, které je nejstarší v Česku, ale nezanikne. "Pochází z roku 1957 a nejprve bylo krátce umístěno v Praze na Vinohradech," říká ředitel.

Po otevření hradecké hvězdárny se přestěhovalo do tehdy ještě nedostavěné hlavní kopule a až na přelomu 50. a 60. let vznikla rotunda, v níž je přístroj dodnes. A sloužit bude i nadále: "Chceme ho ještě udržet v provozu, minimálně několik let bude i nadále součástí hvězdárny. Je to úplně tmavý prostor, takže počítáme, že bude také sloužit i k některým fyzikálním experimentům, které vyžadují tmu."

Digitální planetárium už mají v Praze, ale je kombinované, protože kromě digitální projekce používá i původní opticko-mechanický přístroj pro zobrazení noční oblohy. Další dvě planetária se budou digitalizovat v Brně a v Ostravě, nová digitální planetária vzniknou pravděpodobně i v Plzni a Liberci jako součásti tamních vědeckých výukových center.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Nový terminál v Hostinném je nebezpečný pro chodce, město ho upraví

Nové autobusové nádraží v Hostinném na Trutnovsku.

Přestože nový autobusový terminál v podkrkonošském Hostinném je už několik týdnů hotový, ještě z něj neodjel jediný...

Zdokonalíme podzemí a otevřeme další úkryt, říká správce tvrze Stachelberg

Předseda spolku Stachelberg Pavel Holzknecht

Dělostřeleckou tvrz mezi Trutnovem a Žacléřem každý rok navštíví přes 20 tisíc zájemců. V letošním roce začne u hlavní...

Hořickou akademii povede Neuman, kraj pochybnosti o konkurzu odmítl

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

Zemědělskou akademii v Hořicích na Jičínsku povede Stanislav Neuman. Napotřetí o tom rozhodl zřizovatel střední školy,...

Najdete na iDNES.cz