Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec vymohl pokutu od ECE. Běží příprava nového stadionu

  7:06aktualizováno  7:06
Radnici v Hradci Králové se po roce od odstoupení firmy ECE od projektu Parku Malšovice podařilo vymoci smluvní pokutu. Nyní město vybírá zpracovatele dokumentace pro nový stadion, který bude platit samo.

Vizualizace zachycuje aktuální možnou podobu nového fotbalového stadionu v Hradci Králové. Místo monstrózního projektu hypermoderní arény a obchodního centra to bude skromný stánek za zhruba 400 milionů korun. | foto: Tomáš Vymetálek Architects

V polovině července je tomu přesně rok, kdy developerská firma ECE oznámila definitivní odchod z projektu Park Malšovice, podle něhož měla na místě všesportovního stadionu vzniknout moderní fotbalová aréna spolu s velkým obchodním centrem.

Avšak teprve před několika dny se podařilo radnici vymoci na developerovi smluvní pokutu.

Fotogalerie

„Firma ECE zaplatila městu dne 8. července částku dle dohody, a to 4,828 milionů korun,“ uvedla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Magistrát začal s vymáháním pokuty už letos v březnu, kdy úředníci shromažďovali dokumenty a faktury potřebné pro vyčíslení škody, která měla Hradci zrušením smlouvy vzniknout. Původně se hovořilo až o 12 milionech korun, konečná částka je zhruba třetinová.

Radnice vybírá projektanty

V současné době běží výběrové řízení na všechny stupně projektové dokumentace ke stavbě nového stadionu. Zastupitelé letos v červnu schválili pětimilionový tendr a zároveň jmenovali hodnoticí komisi složenou ze šesti členů zastupitelstva z různých politických stran a z šéfa hradeckého fotbalu Richarda Jukla.

„Předmětem veřejné zakázky je zajištění podkladů, zpracování konceptu řešení stadionu, zpracování dokumentace pro územní řízení a pro stavební řízení včetně vyhotovení kompletní žádosti s kompletními podklady, zpracování dokumentace pro provedení stavby a také autorský dozor při realizaci stavby,“ vyjmenovala Vlčková.

Město by rádo využilo některé podklady a povolení, které získalo ještě společně s ECE v době přípravy projektu Parku Malšovice. Ten totiž ve chvíli, kdy skončil, měl již téměř kompletní sbírku rozličných povolení.

„Bude možné využít například platné demoliční rozhodnutí z minulého projektu s firmou ECE,“ uvedl náměstek primátora pro rozvoj a investice Jindřich Vedlich (TOP 09).

Firma ECE oznámila odchod již v roce 2013 a ihned se dohodla s konkurenční HB Reavis, která měla projekt převzít. To se však kvůli sporům obou společností nepodařilo a 16. července 2014 ECE ohlásila definitivní odchod (více čtěte zde).

Hradeckým zastupitelům tak začal kolotoč shánění nového a hlavně rychlého řešení výstavby stadionu, aby vyhovoval požadavkům fotbalové asociace. Nakonec se rozhodli pro návrh hradeckého architekta Tomáše Vymetálka, který z vlastní iniciativy navrhl stadion za 400 milionů korun (o podobě arény čtěte zde).

Projekt nevybírají podle kvality, tvrdí spolek

Tendr se však stal terčem spolku Kruh pro občanskou společnost, který kritizuje kritéria soutěže, v nichž pro město hlavními jsou cena a rychlost.

„Nevybírá se nejkvalitnější projekt, kritériem tendru nejsou ani náklady na výstavbu či údržbu stadionu. Cílem je získat co nejlevněji a nejrychleji projektovou dokumentaci. Tento postup povede k nekvalitnímu projektu a to investici jako celek zákonitě prodraží,“ uvedl člen spolku Aleš Dohnal.

Tomu se nelíbí ani to, že vítěz bude současně pracovat s dokumenty z roku 2007 i s novou studií proveditelnosti: „Jde o naprosto nesourodé podklady. Město plánuje stavbu za 400 milionů stylem pejsek a kočička vařili dort.“Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz