Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradečáky trápí krádeže, žebráci i party Rumunů, které hrají na city

  14:00aktualizováno  14:00
Někteří obyvatelé Hradce Králové se přestávají cítit bezpečně. Vadí jim zejména lidé, kteří žebrají v okolí obchodních domů, zastávek či nádraží. Roste i počet krádeží v zahrádkářských koloniích.

Žebrání vadí i některým představitelům města, kteří se s ním osobně setkali. Zastupitel Jiří Kocourek by rád mezi kolegy prosadil posílení řad městské policie. Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Podivné existence žebrající drobné či cigaretu na kolemjdoucích či vykrádání zahrádkářských kolonií. Lidé v Hradci Králové se s tím setkávají čím dál častěji.

Byť Hradec nikdy nebyl městem, kde by gangy vedly pouliční války a obyvatelé se báli po setmění vycházet, lidé si v poslední době čím dál častěji stěžují na snižující se pocit bezpečnosti ve městě.

„Pracuji kousek od hlavního nádraží a neustále mě zastavuje někdo, kdo údajně potřebuje půjčit peníze na vlak. Jsou to pořád ti samí lidé,“ stěžuje si osmadvacetiletá pedagožka Pavla Gebouská, kterou podivná individua obtěžují při cestě do práce téměř denně.

Žebrání ale v Hradci Králové není zakázané vyhláškou, a tak strážníci mohou takové lidi pouze vykázat z místa. „Pokud při tom budí veřejné pohoršení nebo narušují veřejný pořádek, může je hlídka na místě pokutovat za přestupek do výše tisíce korun,“ říká mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková.

Obyvatelé Hradce za první pololetí zavolali k takovým případům strážníky dvanáctkrát. Většina ale žebrání přechází pouze zavrtěním hlavy a rychlým odchodem. „Volat na tyto lidi policii mě nikdy nenapadlo, ani by to podle mě nemělo cenu,“ míní Gebouská.

Lidé mají problémy s partou Rumunů

V tomto týdnu rozezlení Hradečáci zavolali strážníky na skupinu Rumunů, která mámila peníze v centru města. „Papíry s žádostí o finanční příspěvek ale stačili zahodit ještě před příjezdem hlídky a tvrdili, že jsou turisté,“ krčí rameny mluvčí Čížková.

Podobný případ strážníci řešili loni, kdy jiná parta Rumunů vybírala peníze s nedůvěryhodným vysvětlením, že je získávají pro organizaci UNICEF na pomoc dětem. V lednu zase po městě pořádali sbírku falešní tři králové.

Žebrání vadí i některým představitelům města, kteří se s ním osobně setkali. Zastupitel Jiří Kocourek by rád mezi kolegy prosadil posílení řad městské policie. „Jen za cestu ze Slezského Předměstí k nádraží mě obtěžovali třikrát lidé, kteří chtěli peníze na jídlo,“ sděluje Kocourek.

Počet strážníků by se měl zvýšit už v září. „V současné době u nás slouží 116 uniformovaných strážníků, v září ve výběrovém řízení přijmeme čtyři nové,“ říká Čížková.

Vyšší počet přestupků dokazuje i statistika, kterou si strážníci vedou. Jen za první pololetí letošního roku řešili téměř 14 tisíc přestupků, za celý loňský rok jich přitom bylo něco málo přes 22 tisíc.

Podezřelí jsou bezdomovci a závislí

V poslední době se rozmáhají i vloupání do objektů a drobné krádeže v hradeckých zahrádkářských koloniích.

Majitelům zahradních domků často mizí nářadí, ale někdy se stane, že zloděj, který se do chatky vloupá, udělá jen nepořádek a odnese si jídlo. Podezřelí jsou hlavně bezdomovci nebo drogově závislí.

Zvýšený počet krádeží potvrzuje i předseda zahrádkářské kolonie Rozkvět míru František Štěpán: „Krádeže jsou častější než bývaly. Většinou ale naštěstí nedochází k velkým majetkovým škodám.“

Více takových událostí zaznamenali ve svých záznamech i hradečtí státní policisté.

„Kolegové z obvodního oddělení zaznamenali mírný nárůst trestné činnosti v zahrádkářských koloniích. Letos řešili již sedm takových případů,“ říká mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.

Začátkem letošního roku si obyvatelé Hradce často stěžovali na obtěžování u obchodního centra Atrium (více o kauze čtěte zde). Sepsali proti tomu dokonce petici. Na její podnět pak město zažádalo o dotaci z ministerstva vnitra.

Za ni v červenci pořídilo novou mobilní služebnu pro strážníky a také zaměstnalo dva romské asistenty kriminality, kteří pomáhají strážníkům.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Najdete na iDNES.cz