Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradečáky trápí krádeže, žebráci i party Rumunů, které hrají na city

  14:00aktualizováno  14:00
Někteří obyvatelé Hradce Králové se přestávají cítit bezpečně. Vadí jim zejména lidé, kteří žebrají v okolí obchodních domů, zastávek či nádraží. Roste i počet krádeží v zahrádkářských koloniích.

Žebrání vadí i některým představitelům města, kteří se s ním osobně setkali. Zastupitel Jiří Kocourek by rád mezi kolegy prosadil posílení řad městské policie. Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Podivné existence žebrající drobné či cigaretu na kolemjdoucích či vykrádání zahrádkářských kolonií. Lidé v Hradci Králové se s tím setkávají čím dál častěji.

Byť Hradec nikdy nebyl městem, kde by gangy vedly pouliční války a obyvatelé se báli po setmění vycházet, lidé si v poslední době čím dál častěji stěžují na snižující se pocit bezpečnosti ve městě.

„Pracuji kousek od hlavního nádraží a neustále mě zastavuje někdo, kdo údajně potřebuje půjčit peníze na vlak. Jsou to pořád ti samí lidé,“ stěžuje si osmadvacetiletá pedagožka Pavla Gebouská, kterou podivná individua obtěžují při cestě do práce téměř denně.

Žebrání ale v Hradci Králové není zakázané vyhláškou, a tak strážníci mohou takové lidi pouze vykázat z místa. „Pokud při tom budí veřejné pohoršení nebo narušují veřejný pořádek, může je hlídka na místě pokutovat za přestupek do výše tisíce korun,“ říká mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková.

Obyvatelé Hradce za první pololetí zavolali k takovým případům strážníky dvanáctkrát. Většina ale žebrání přechází pouze zavrtěním hlavy a rychlým odchodem. „Volat na tyto lidi policii mě nikdy nenapadlo, ani by to podle mě nemělo cenu,“ míní Gebouská.

Lidé mají problémy s partou Rumunů

V tomto týdnu rozezlení Hradečáci zavolali strážníky na skupinu Rumunů, která mámila peníze v centru města. „Papíry s žádostí o finanční příspěvek ale stačili zahodit ještě před příjezdem hlídky a tvrdili, že jsou turisté,“ krčí rameny mluvčí Čížková.

Podobný případ strážníci řešili loni, kdy jiná parta Rumunů vybírala peníze s nedůvěryhodným vysvětlením, že je získávají pro organizaci UNICEF na pomoc dětem. V lednu zase po městě pořádali sbírku falešní tři králové.

Žebrání vadí i některým představitelům města, kteří se s ním osobně setkali. Zastupitel Jiří Kocourek by rád mezi kolegy prosadil posílení řad městské policie. „Jen za cestu ze Slezského Předměstí k nádraží mě obtěžovali třikrát lidé, kteří chtěli peníze na jídlo,“ sděluje Kocourek.

Počet strážníků by se měl zvýšit už v září. „V současné době u nás slouží 116 uniformovaných strážníků, v září ve výběrovém řízení přijmeme čtyři nové,“ říká Čížková.

Vyšší počet přestupků dokazuje i statistika, kterou si strážníci vedou. Jen za první pololetí letošního roku řešili téměř 14 tisíc přestupků, za celý loňský rok jich přitom bylo něco málo přes 22 tisíc.

Podezřelí jsou bezdomovci a závislí

V poslední době se rozmáhají i vloupání do objektů a drobné krádeže v hradeckých zahrádkářských koloniích.

Majitelům zahradních domků často mizí nářadí, ale někdy se stane, že zloděj, který se do chatky vloupá, udělá jen nepořádek a odnese si jídlo. Podezřelí jsou hlavně bezdomovci nebo drogově závislí.

Zvýšený počet krádeží potvrzuje i předseda zahrádkářské kolonie Rozkvět míru František Štěpán: „Krádeže jsou častější než bývaly. Většinou ale naštěstí nedochází k velkým majetkovým škodám.“

Více takových událostí zaznamenali ve svých záznamech i hradečtí státní policisté.

„Kolegové z obvodního oddělení zaznamenali mírný nárůst trestné činnosti v zahrádkářských koloniích. Letos řešili již sedm takových případů,“ říká mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.

Začátkem letošního roku si obyvatelé Hradce často stěžovali na obtěžování u obchodního centra Atrium (více o kauze čtěte zde). Sepsali proti tomu dokonce petici. Na její podnět pak město zažádalo o dotaci z ministerstva vnitra.

Za ni v červenci pořídilo novou mobilní služebnu pro strážníky a také zaměstnalo dva romské asistenty kriminality, kteří pomáhají strážníkům.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz