Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecká expedice na Špicberky objevila nejsevernější krasovou jeskyni

  21:41aktualizováno  21:41
Hradečtí speleologové mají za sebou čtrnáct výprav do nitra ledovců na Špicberkách. A loni si připsali významný objev. Díky tomu, že led ustoupil, našli pravděpodobně nejseverněji položenou krasovou jeskyni.

Hradečtí speleologové v jeskyni na Špicberkách | foto: Archiv Josefa Řeháka

"Chodby jsou zhruba osmdesát metrů dlouhé, uvnitř ale nejsou krápníky. Jeskyně vznikla působením jak termálních vod, tak i vod z tajícího ledovce. Nazvali jsme ji Pepa Cave na počest mého otce, který sérii výprav na Špicberky odstartoval," říká třiačtyřicetiletý Josef Řehák.

Pepa Cave ještě není na seznamu světových objevů, loňská expedice se ze Špicberků vrátila v říjnu a nestačila zpracovat veškerou dokumentaci.

"Abychom mohli objev registrovat, musíme ho zveřejnit v nějakém odborném časopise. Jeskyni máme už zaměřenou a dopracováváme podrobnou mapu. Ale objevování jeskyní nás neživí, takže to bude muset chvíli počkat," říká speleolog.

Hradečtí speleologové na ŠpicberkáchHradečtí speleologové v jeskyni na Špicberkách

Zkoumat ledovce začali čeští jeskyňáři v roce 1986 s polskou expedicí, ale už v od roku 1988 do polárních oblastí jezdí sami. Unikátní je právě dlouhá řada čtrnácti sledování. Posledního objevu už se Řehákův otec nedožil, jeho syn byl v pěti výpravách. Rodinná firma si na expedice vydělává průzkumem a sanací podzemí v Česku, třeba v centrech měst nebo pod kláštery.

Na průzkumech ledovců je nejcennější to, že se jeskyňáři odvážili vlézt přímo do trhlin v mase ledu a zkoumat vnitřní prostory, tedy chodby a jeskyně, které vznikají odtáváním ledu a působením vody.

"Do ledovce vstupujeme přirozenými otvory na jeho povrchu, říkáme jim studně, kam vtéká voda. V létě se totiž na povrchu ledovců vytvářejí potůčky i řeky, které najednou vtékají do masy ledu. Padají do hloubky desítek metrů," vysvětluje odborník.

Hradečtí speleologové v jeskyni na Špicberkách

"My sledujeme tok vody v chodbách a jeskyních. Vnitřní prostory připomínají bludiště, které známe z průzkumu krasových systémů. Mocnost ledovce je různá, nám se podařilo dostat se do hloubek kolem 140 metrů," dodává.

České expedice už na počátku 90. let znamenaly průlom do dosavadního poznávání ledovců. Do té doby se ledovce zkoumaly jen pomocí vrtů.

Poznatky mají i praktické využití. "Například správcům elektráren ve francouzských Alpách, které využívají vodu z ledovců, jsme pomáhali pochopit některé záludnosti ledu. Měli problémy s tím, že jim do otvorů, kudy jímali vodu, ´tekl´led. Má totiž takovou plasticitu, že se dokáže jako had dostat i za roh," uzavírá Řehák.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz