Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecká neurologie se po 70 letech stěhuje do nového

  18:39aktualizováno  18:39
V královéhradecké nemocnici probíhá jedno z největších stěhování posledních let. Do nové budovy uprostřed areálu se přesouvá neurologie. Sloužit začne 14. března. Minulých 70. let sídlila ve staré nemocnici.

Budova akutního příjmu s heliportem v nemocnici Hradec Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Je to strašně hektické. Ze starého do nového musíme vzít část vybavení. Polovinu lůžkové kapacity už jsme uzavřeli a personál připravoval přestěhování lůžkového oddělení. Jde s námi i archiv, veškeré kartotéky, spousta materiálu," uvedl přednosta neurologické kliniky Radomír Taláb.

I přes stěhování je akutní péče o pacienty na jednotce intenzivní péče a na iktovém oddělení je stále zajištěna. Ve finále, až se provoz ve staré nemocnici úplně zastaví a bude nutno přemístit zbytek vybavení, pacienty umístí na jiné kliniky v nemocnici a neurologové za nimi budou docházet.

Neurologické ambulance budou v provozu až do neděle 13. března. Od 14. března začne naplno fungovat nová klinika.

Otevírá se už ve čtvrtek

Kliniku slavnostně otevřou už tento čtvrtek a v pátek od 10 do 17 hodin si ji lidé budou moci prohlédnout během dne otevřených dveří. Klinika zrekonstruovaná za zhruba 200 milionů korun přinese komfortnější prostředí a lepší péči o dětské i dospělé pacienty.

"Tím, že se přesuneme do hlavního areálu, nebudeme muset pacienty mnohdy v těžkém stavu náročným způsobem překládat do sanitky a převážet na vyšetření," vysvětlil Taláb.

Pro neurologickou kliniku bude důležité i spojení s dalšími lékařskými obory, protože lékaři budou moci výsledky vyšetření či postupy léčby rychleji konzultovat s ostatními kolegy.

Klinika je koridory propojena s ostatními odděleními

"Dosud, když jsme se potřebovali účastnit vyšetření pacienta, znamenalo to pro nás vzdálit se ze staré budovy na půl dne," uvedl Taláb.

Nová klinika je koridorem spojena s hlavními interními a chirurgickým pavilony i s centrálním příjmem nemocnice. Na klinice je celkem 60 lůžek. Dětské oddělení má 15 lůžek a jeho součástí je i tělocvična, herna, učebna či denní stacionář.

"Ten je důležitou součástí péče o neurologicky nemocné v regionu a počet lůžek tam vzroste z 8 na 16, což je počet, který potřebujeme," dodal přednosta.

Zlepší se i zázemí pacientů, protože nové pokoje jsou nejvýš třílůžkové s vlastním sociálním zařízením. Na klinice budou i ambulance, specializované poradny a centra.

Pracoviště má nejmodernější vybavení

Klinika jako špičkové specializované neurologické pracoviště pro Královéhradecký i Pardubický kraj má také nejmodernější přístrojové vybavení pro diagnostiku poruch nervového systému.

Na další dovybavení chce získat peníze z fondů Evropské unie. Další nové přístroje totiž mají ještě zdokonalit vyšetření i léčbu mozkových cévních příhod v časné fázi.

"Tím budeme moci poskytnout kvalitnější péči v kratším časovém intervalu, tedy včas," vysvětlil Radomír Taláb. Nemocnice už má připraven projekt, který má odevzdat k posouzení na ministerstvo zdravotnictví do poloviny března.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz