Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecká rezervace Plachta se zvětší, radnice najde firmě jiné pozemky

  10:45aktualizováno  10:45
Hradecká radnice zřejmě našla řešení, jak zachovat a zvětšit území rezervace Na Plachtě. Město chce biologicky vzácné území získat zpět směnou pozemků s firmou Kelcom International, která na nich chtěla stavět administrativní budovu se skladem a parkovištěm.

Odpadky v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Další pozemky v místě zvažované rezervace Na Plachtě 3, které patřící firmě Orco, nejspíš převezme zpátky ministerstvo obrany. Radnice o tom informovala zástupce ekologů.

"Shodli jsme se na tom, že vyhlášení přírodní památky je jen otázkou času. Byli bychom ale rádi, kdyby u nás firma Kelcom International zůstala a centrum vybudovala. Jednáme s nimi o tom, do jaké míry bychom jim mohli pomoci hledat pozemky v jiné lokalitě," uvedl náměstek hradeckého primátora Leoš Kučera, který má na starost životní prostředí. Tipy na konkrétní pozemky ale ještě nepadly.

Spor o Plachtu

O vyhlášení přírodní památky Na Plachtě 3 letos rozhodl úřad Královéhradeckého kraje. Proti tomu se odvolali majitelé dotčených pozemků, minulý týden však ministerstvo životního prostřední jejich připomínky zamítlo. Původní rozhodnutí podpořené ministerstvem ještě bude muset posvětit krajská rada.

Vlastníka by měly změnit i pozemky developerské firmy Orco. Ty původně patřily ministerstvu obrany, jež je před pěti lety prodalo firmě Petrof a ta je několik dní po koupi prodala developerovi, jenž na nich chtěl stavět další bytové domy.

Podle úředníků ministerstva obrany ale kupní smlouva není platná. Kvůli tomu, že část pozemků leží v ochranném pásmu přírodní památky, totiž ministerstvo obrany k prodeji potřebovalo povolení ministerstva životního prostředí. Prodejem se teď zabývá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

"Ty pozemky městu nikdy nepatřily, město je nikdy neprodalo ani z nich nemělo žádný užitek, takže by bylo hloupé, kdyby mělo platit kompenzace," řekl Kučera. V případě, že by Hradec kompenzace platit musel, město by to stálo kolem 140 milionů korun.

Vedení města se s ekology sešlo poté, co primátor Zdeněk Fink před několika týdny kritizoval jejich způsoby péče o přírodní památku Na Plachtě. Nelíbilo se mu, že ochránci lokalitu rozjížděli vojenskou technikou.

Kozy v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové
Tanky v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové pomáhaly rozježděním podloží zdejším živočichům

"Až do roku 1991 území používala armáda, která ho pravidelně rozjížděla. Pomáhá to udržování písčitých ploch a kaluží, v nichž žije spousta živočichů," vysvětlil biolog Miroslav Mikát z Muzea východních Čech.

V dobách působení armády bylo časté i vypalování porostu, které svědčilo zejména vřesovištím. Vypalování podle něj ale už nepřipadá v úvahu, ochránci se o ně naposled pokoušeli vloni v listopadu pouze maloplošně.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Najdete na iDNES.cz