Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti bojují transparenty za větší soukromou školu, kraj je proti

  11:10aktualizováno  11:10
Hradecká soukromá střední škola Sion High School už podruhé žádá kraj o umožnění zvýšení počtu studentů. Kraj je dlouhodobě proti. Studenti s vedením školy proto v pondělí přišli protestovat přímo na zasedání zastupitelstva. Zvýšení tento týden projedná školská komise.

Studenti přišli na zastupitelstvo kraje podpořit snahu hradecké soukromé školy Sion High School navýšit kapacitu studentů (22.6.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pískotem, dupáním, skandováním a s transparenty v rukou přišlo několik desítek studentů hradecké soukromé školy Sion High School přesvědčit dosud pevně rozhodnuté zastupitele Královéhradeckého kraje, aby zvážili předchozí rozhodnutí, kdy nedoporučili zvýšení počtu míst v této škole. 

Fotogalerie

O navýšení kapacity z 200 na 480 škola, jíž provozuje křesťanské sdružení Sion, žádá už od podzimu 2013. Kraj se však už dvakrát vyjádřil nesouhlasně a ministerstvo školství, které o kapacitách středních škol rozhoduje, jeho doporučení respektovalo. 

„Vzhledem k demografickému vývoji v Královéhradeckém kraji nedáváme souhlasné stanovisko žádné střední škole, která by chtěla zvyšovat svoji kapacitu,“ upozorňoval už loni, kdy si křesťanské sdružení na ministerstvo podalo rozklad, vedoucí oddělení středních škol na kraji Miloš Kosin.

„Pro učitelky to bude mít důsledky“

Druhou žádost o zvýšení počtu míst si organizace podala letos v květnu. Na pondělní zastupitelstvo pak přišli vedení kraje popostrčit. 

Nedostatek dětí

  • Královéhradecký kraj se s nedostatkem dětí vycházejících z 9. tříd základních škol potýká již dlouhodobě. Jejich počet by měl podle odhadů klesat ještě nejméně dva následující roky. 
  • Například v roce 2013 dokončilo devátou třídu něco málo přes čtyři tisíce dětí, jimž střední školy nabízely kolem 9 tisíc míst.

Šéf Sionu Denis Doksanský argumentoval především tím, že případný nesouhlas kraje bude mít vliv na osud zhruba šedesátky stávajících učitelek mateřských škol, které si potřebují dodělat vzdělání.

„Zatím je škola nesmí přijmout, což má pro ně závažné důsledky, neboť pokud nenastoupí v září ke studiu, reálně hrozí, že přijdou o svá zaměstnání,“ apeloval na zastupitele Doksanský, který se na místě snažil přesvědčit zastupitele, aby o zvýšení kapacity hlasovali rovnou.

To popudilo hejtmana Lubomíra France (ČSSD). „Pan Doksanský tady na nás vytváří tlak, a dokonce si osvojuje vyvolání hlasování, což není možné. Tlak je na nás vytvářen i proto, že škola slíbila přijmout studenty, aniž by měla souhlas ministerstva či kraje s navýšením kapacity. Pan Doksanský nyní splnění svého slibu přehazuje na nás. Takto to nebude, nebudeme za vás plnit vaše sliby,“ hřímal hejtman sálem zastupitelstva, čímž si vysloužil nesouhlasné pískání studentů.

Zástupci kraje slíbili rychlé rozhodnutí

Kraj se zvýšení kapacity soukromé střední školy o více než sto procent brání především proto, že kvůli demografickému vývoji zejí třídy řady krajských škol prázdnotou, což musí politici regulovat velmi nepopulárním slučováním škol či rušením tříd či některých oborů.

Slučování škol v kraji

  • S větším slučováním středních škol začal kraj v roce 2007, kdy se do jednoho subjektu spojily střední školy a učiliště v Rychnově nad Kněžnou či v Novém Bydžově. 
  • V Hořicích se spojily gymnázium, obchodní akademie a střední zemědělská škola. 
  • V Novém Městě nad Metují kraj sloučil průmyslovku se střední odbornou školou a učilištěm. Slučování se mělo dotknout i gymnázia v Úpici, které mělo přejít pod větší gymnázium v Trutnově. 
  • Letos v březnu pak kraj dočasně stopnul další slučování, které se mělo týkat 16 škol, z nichž mělo vzniknout osm nástupnických. Šlo například o školy v Novém Bydžově, Náchodě, Trutnově.

Zastupitelé si nakonec hlasováním uložili, že se budou případem urychleně zabývat. Ještě tento týden ho probere krajský školský výbor a následně materiál půjde do rady. 

„Ubývání studentů zhruba až do roku 2017 je problém celé České republiky a jsou i soukromé střední školy, které to chápou. O navýšení kapacity Sion High School jsme nerozhodli i proto, že v Hradci Králové už existuje škola, která nabízí stejný dálkový obor, a to soukromá škola na SNP,“ uvedla krajská radní pro školství Táňa Šormová (KSČM).

Šéf školského výboru Jiří Franc (ČSSD) Doksanského ujistil, že jde o standardní postup, a zároveň ho osobně pozval na zasedání výboru, kde dostane šanci jeho členům svůj záměr dokonale přednést.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR NA HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz