Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti bojují transparenty za větší soukromou školu, kraj je proti

  11:10aktualizováno  11:10
Hradecká soukromá střední škola Sion High School už podruhé žádá kraj o umožnění zvýšení počtu studentů. Kraj je dlouhodobě proti. Studenti s vedením školy proto v pondělí přišli protestovat přímo na zasedání zastupitelstva. Zvýšení tento týden projedná školská komise.

Studenti přišli na zastupitelstvo kraje podpořit snahu hradecké soukromé školy Sion High School navýšit kapacitu studentů (22.6.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pískotem, dupáním, skandováním a s transparenty v rukou přišlo několik desítek studentů hradecké soukromé školy Sion High School přesvědčit dosud pevně rozhodnuté zastupitele Královéhradeckého kraje, aby zvážili předchozí rozhodnutí, kdy nedoporučili zvýšení počtu míst v této škole. 

Fotogalerie

O navýšení kapacity z 200 na 480 škola, jíž provozuje křesťanské sdružení Sion, žádá už od podzimu 2013. Kraj se však už dvakrát vyjádřil nesouhlasně a ministerstvo školství, které o kapacitách středních škol rozhoduje, jeho doporučení respektovalo. 

„Vzhledem k demografickému vývoji v Královéhradeckém kraji nedáváme souhlasné stanovisko žádné střední škole, která by chtěla zvyšovat svoji kapacitu,“ upozorňoval už loni, kdy si křesťanské sdružení na ministerstvo podalo rozklad, vedoucí oddělení středních škol na kraji Miloš Kosin.

„Pro učitelky to bude mít důsledky“

Druhou žádost o zvýšení počtu míst si organizace podala letos v květnu. Na pondělní zastupitelstvo pak přišli vedení kraje popostrčit. 

Nedostatek dětí

  • Královéhradecký kraj se s nedostatkem dětí vycházejících z 9. tříd základních škol potýká již dlouhodobě. Jejich počet by měl podle odhadů klesat ještě nejméně dva následující roky. 
  • Například v roce 2013 dokončilo devátou třídu něco málo přes čtyři tisíce dětí, jimž střední školy nabízely kolem 9 tisíc míst.

Šéf Sionu Denis Doksanský argumentoval především tím, že případný nesouhlas kraje bude mít vliv na osud zhruba šedesátky stávajících učitelek mateřských škol, které si potřebují dodělat vzdělání.

„Zatím je škola nesmí přijmout, což má pro ně závažné důsledky, neboť pokud nenastoupí v září ke studiu, reálně hrozí, že přijdou o svá zaměstnání,“ apeloval na zastupitele Doksanský, který se na místě snažil přesvědčit zastupitele, aby o zvýšení kapacity hlasovali rovnou.

To popudilo hejtmana Lubomíra France (ČSSD). „Pan Doksanský tady na nás vytváří tlak, a dokonce si osvojuje vyvolání hlasování, což není možné. Tlak je na nás vytvářen i proto, že škola slíbila přijmout studenty, aniž by měla souhlas ministerstva či kraje s navýšením kapacity. Pan Doksanský nyní splnění svého slibu přehazuje na nás. Takto to nebude, nebudeme za vás plnit vaše sliby,“ hřímal hejtman sálem zastupitelstva, čímž si vysloužil nesouhlasné pískání studentů.

Zástupci kraje slíbili rychlé rozhodnutí

Kraj se zvýšení kapacity soukromé střední školy o více než sto procent brání především proto, že kvůli demografickému vývoji zejí třídy řady krajských škol prázdnotou, což musí politici regulovat velmi nepopulárním slučováním škol či rušením tříd či některých oborů.

Slučování škol v kraji

  • S větším slučováním středních škol začal kraj v roce 2007, kdy se do jednoho subjektu spojily střední školy a učiliště v Rychnově nad Kněžnou či v Novém Bydžově. 
  • V Hořicích se spojily gymnázium, obchodní akademie a střední zemědělská škola. 
  • V Novém Městě nad Metují kraj sloučil průmyslovku se střední odbornou školou a učilištěm. Slučování se mělo dotknout i gymnázia v Úpici, které mělo přejít pod větší gymnázium v Trutnově. 
  • Letos v březnu pak kraj dočasně stopnul další slučování, které se mělo týkat 16 škol, z nichž mělo vzniknout osm nástupnických. Šlo například o školy v Novém Bydžově, Náchodě, Trutnově.

Zastupitelé si nakonec hlasováním uložili, že se budou případem urychleně zabývat. Ještě tento týden ho probere krajský školský výbor a následně materiál půjde do rady. 

„Ubývání studentů zhruba až do roku 2017 je problém celé České republiky a jsou i soukromé střední školy, které to chápou. O navýšení kapacity Sion High School jsme nerozhodli i proto, že v Hradci Králové už existuje škola, která nabízí stejný dálkový obor, a to soukromá škola na SNP,“ uvedla krajská radní pro školství Táňa Šormová (KSČM).

Šéf školského výboru Jiří Franc (ČSSD) Doksanského ujistil, že jde o standardní postup, a zároveň ho osobně pozval na zasedání výboru, kde dostane šanci jeho členům svůj záměr dokonale přednést.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz