Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecké kino Centrál končí s promítáním a nikdo neví, na jak dlouho

  14:51aktualizováno  14:51
Hradecké kino Centrál zatím stále neví, zda skončí definitivně, nebo promítání jen přeruší. Už nyní je ale jisté, že zadlužené sdružení Pro-Centrál, které zařízení provozovalo, opustí kino 30. června. Jeho podivné hospodaření vyšetřuje policie. Nový provozovatel přiznává, že zavřeno bude minimálně dva měsíce.

Předsálí kina Centrál v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

K poslednímu červnu v biografu končí sdružení Pro-Centrál. A protože starému provozovateli se nepodařilo splatit dluhy, už nyní je jisté, že třetí nejoblíbenější české klasické kino čeká několik měsíců dlouhá vynucená přestávka. To však jen v tom nejlepším případě. V tom horším hrozí i konec.

"Nepředpokládám, že se nám to podaří rozjet v červenci, a velmi nahnuté je to i se srpnem. Jsem pesimista a měl bych strašně velkou radost, kdybychom kino mohli provozovat od 1. září," říká Petr Vítek, jehož coby nového pronajímatele už před měsícem vybrala městská rada.

Radnice původně měla plán, že sdružení Pro-Centrál dá 2,58 milionu korun na vyrovnání s věřiteli. Jenže dluhy jsou tak veliké, že městské peníze na jejich úhradu stačit nebudou a sdružení bude muset jít do insolvence nebo likvidace.

"Se sdružením se zatím nic nepodepsalo. Budeme mu muset dát výpověď z prostor, nejlépe dohodou," říká hradecký primátor Zdeněk Fink, podle něhož sdružení odstupné s největší pravděpodobností nedostane.

Leoš Kučera, šéf kina Centrál v Hradci Králové

Leoš Kučera, dosavadní šéf kina Centrál v Hradci Králové

Největší problémy nyní mohou být s promítací technikou, která by při insolvenčním řízení mohla skončit v rukou správce.

Kučeru už vyslýchala kriminálka

"Vybereme likvidátora, který se bude dál snažit o případnou dohodu s městem. On přejímá jakoukoli zodpovědnost, je za to placený a je to jeho záležitost. Naše zodpovědnost padá, byť neseme určitá rizika," krčí rameny ředitel Pro-Centrálu Leoš Kučera, jehož tento měsíc vyslýchala kriminální policie.

Právě v den výslechu se prý rozhodl, že se záchranou kina končí. "Bohužel si myslím, že to skončí žlutými nálepkami a dlouho bude zavřeno. Kdybychom to kino chtěli zavřít sami, uděláme to už v říjnu," zmiňuje loňský měsíc, kdy se vzdal postu náměstka hradeckého primátora.

Nejhorší variantou by ale bylo, pokud by z Centrálu "zmizela" promítací technika. "Nákup nového projektoru je dlouhodobou záležitostí. Ve výběrovém řízení se o to popere pět firem, šestá celou věc napadne a bude to trvat několik měsíců. Může se stát, že nový provozovatel couvne," upozorňuje Kučera.

Kdy a jestli vůbec se podaří biograf udržet při životě, ale nezáleží jen na tom, zda uvnitř zůstane technické zařízení. O své peníze se totiž hlásí i poskytovatelé filmů. "Do doby, než to bude vyřešeno, nám jen dost těžko někdo poskytne nějaké filmy," vysvětluje Vítek.

Poslední film promítne Centrál posledního června

Podle Kučery je už nyní naprosto jisté, že kino 30. června promítání minimálně "pouze" přeruší. Nový restart bude mimořádně složitý a dobře to ví i Vítek.

"Do výběrového řízení jsem šel s tím, že kino chceme zachránit, a naše mise trvá. Mrzí nás jen to, že Centrál bude najednou stát. Ani trochu nemám dobrý pocit z toho, že přijdeme o diváky, ale nadšení mne stále neopouští," uklidňuje fanoušky biografu.

"Po 30. červnu už Centrál s jistotou nebudeme provozovat. Nechystám žádný program a končit budou i lidé. Problém je ale s technikou, kterou máme v majetku a bohužel ji nemůžeme darovat nebo převést, protože by se jednalo o vyvedení majetku a tím o trestný čin," vysvětluje Kučera. "Efekt insolvence nebo likvidace je stejný. Prostě se musí uspokojit všichni věřitelé," dodává.

Že si v tuto chvíli neví rady, přiznává i nový pronajímatel kina Vítek, který však upozorňuje, že jednat teď musí sdružení. "Situace je strašně nepřehledná a já vůbec nevím, jak to může dopadnout. Pro mě je důležité, že město jednoznačně prohlašuje, že kino chce zachovat a pokud tam nebude technologie, bude ji muset i pořídit," uklidňuje také sebe.

Podle Kučery dluží Pro-Centrál asi 3,6 milionu korun a vše musí řešit s krajní opatrností. "Stačí málo a hrozí kriminál," dodává Kučera.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Konkurzy na ředitele jsou zmanipulované, tvrdí šéfové škol i člen komise

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

V průměru až osm z deseti aktuálních konkurzů na místa ředitelů škol v Královéhradeckém kraji je údajně zmanipulováno....

Další z rubriky

Zdokonalíme podzemí a otevřeme další úkryt, říká správce tvrze Stachelberg

Předseda spolku Stachelberg Pavel Holzknecht

Dělostřeleckou tvrz mezi Trutnovem a Žacléřem každý rok navštíví přes 20 tisíc zájemců. V letošním roce začne u hlavní...

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Hostinné i Trutnov budou lákat cyklisty na pumptrack, trať s vlnami

Místostarosta Petr Kesner představuje plány radnice v Hostinném na výstavbu...

Podkrkonošská města chtějí přilákat více cyklistů. V Hostinném mezi vlakovou zastávkou a bývalým továrním komínem pro...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz