Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecké kino Centrál končí s promítáním a nikdo neví, na jak dlouho

  14:51aktualizováno  14:51
Hradecké kino Centrál zatím stále neví, zda skončí definitivně, nebo promítání jen přeruší. Už nyní je ale jisté, že zadlužené sdružení Pro-Centrál, které zařízení provozovalo, opustí kino 30. června. Jeho podivné hospodaření vyšetřuje policie. Nový provozovatel přiznává, že zavřeno bude minimálně dva měsíce.

Předsálí kina Centrál v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

K poslednímu červnu v biografu končí sdružení Pro-Centrál. A protože starému provozovateli se nepodařilo splatit dluhy, už nyní je jisté, že třetí nejoblíbenější české klasické kino čeká několik měsíců dlouhá vynucená přestávka. To však jen v tom nejlepším případě. V tom horším hrozí i konec.

"Nepředpokládám, že se nám to podaří rozjet v červenci, a velmi nahnuté je to i se srpnem. Jsem pesimista a měl bych strašně velkou radost, kdybychom kino mohli provozovat od 1. září," říká Petr Vítek, jehož coby nového pronajímatele už před měsícem vybrala městská rada.

Radnice původně měla plán, že sdružení Pro-Centrál dá 2,58 milionu korun na vyrovnání s věřiteli. Jenže dluhy jsou tak veliké, že městské peníze na jejich úhradu stačit nebudou a sdružení bude muset jít do insolvence nebo likvidace.

"Se sdružením se zatím nic nepodepsalo. Budeme mu muset dát výpověď z prostor, nejlépe dohodou," říká hradecký primátor Zdeněk Fink, podle něhož sdružení odstupné s největší pravděpodobností nedostane.

Leoš Kučera, šéf kina Centrál v Hradci Králové

Leoš Kučera, dosavadní šéf kina Centrál v Hradci Králové

Největší problémy nyní mohou být s promítací technikou, která by při insolvenčním řízení mohla skončit v rukou správce.

Kučeru už vyslýchala kriminálka

"Vybereme likvidátora, který se bude dál snažit o případnou dohodu s městem. On přejímá jakoukoli zodpovědnost, je za to placený a je to jeho záležitost. Naše zodpovědnost padá, byť neseme určitá rizika," krčí rameny ředitel Pro-Centrálu Leoš Kučera, jehož tento měsíc vyslýchala kriminální policie.

Právě v den výslechu se prý rozhodl, že se záchranou kina končí. "Bohužel si myslím, že to skončí žlutými nálepkami a dlouho bude zavřeno. Kdybychom to kino chtěli zavřít sami, uděláme to už v říjnu," zmiňuje loňský měsíc, kdy se vzdal postu náměstka hradeckého primátora.

Nejhorší variantou by ale bylo, pokud by z Centrálu "zmizela" promítací technika. "Nákup nového projektoru je dlouhodobou záležitostí. Ve výběrovém řízení se o to popere pět firem, šestá celou věc napadne a bude to trvat několik měsíců. Může se stát, že nový provozovatel couvne," upozorňuje Kučera.

Kdy a jestli vůbec se podaří biograf udržet při životě, ale nezáleží jen na tom, zda uvnitř zůstane technické zařízení. O své peníze se totiž hlásí i poskytovatelé filmů. "Do doby, než to bude vyřešeno, nám jen dost těžko někdo poskytne nějaké filmy," vysvětluje Vítek.

Poslední film promítne Centrál posledního června

Podle Kučery je už nyní naprosto jisté, že kino 30. června promítání minimálně "pouze" přeruší. Nový restart bude mimořádně složitý a dobře to ví i Vítek.

"Do výběrového řízení jsem šel s tím, že kino chceme zachránit, a naše mise trvá. Mrzí nás jen to, že Centrál bude najednou stát. Ani trochu nemám dobrý pocit z toho, že přijdeme o diváky, ale nadšení mne stále neopouští," uklidňuje fanoušky biografu.

"Po 30. červnu už Centrál s jistotou nebudeme provozovat. Nechystám žádný program a končit budou i lidé. Problém je ale s technikou, kterou máme v majetku a bohužel ji nemůžeme darovat nebo převést, protože by se jednalo o vyvedení majetku a tím o trestný čin," vysvětluje Kučera. "Efekt insolvence nebo likvidace je stejný. Prostě se musí uspokojit všichni věřitelé," dodává.

Že si v tuto chvíli neví rady, přiznává i nový pronajímatel kina Vítek, který však upozorňuje, že jednat teď musí sdružení. "Situace je strašně nepřehledná a já vůbec nevím, jak to může dopadnout. Pro mě je důležité, že město jednoznačně prohlašuje, že kino chce zachovat a pokud tam nebude technologie, bude ji muset i pořídit," uklidňuje také sebe.

Podle Kučery dluží Pro-Centrál asi 3,6 milionu korun a vše musí řešit s krajní opatrností. "Stačí málo a hrozí kriminál," dodává Kučera.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Najdete na iDNES.cz