Stavby v Hradci stále váznou a závody ve zdražování pokračují

  9:20aktualizováno  9:20
Práce potrvají déle, zato budou dražší. Parafrázi této filmové hlášky slyší královéhradecká radnice čím dál častěji a zatím příliš nepomáhají ani desetitisícové sankce za nesplnění termínu.

Nejnovějším příkladem díla, jež mělo sloužit již před měsícem a půl, jsou Šimkovy sady a jejich opravy za zhruba 60 milionů korun. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Co mají společného základní školy Štefcova a Mandysova se Šimkovými sady, knihovnou Vertex, areálem sportoviště Slavie, Dukelskou ulicí a dalšími hradeckými stavebními rekonstrukcemi?

V případě staveb, které měly být dokončeny v uplynulém roce, je to několikaměsíční zpoždění a většinou významné prodražení.

Celý jeden rok odkládání termínů dokončení a otevření načala "šumná" knihovna Vertex podle návrhu architekta Davida Vávry. Od té doby jako by všechny velké stavby trpěly nakažlivou nemocí.

1.Šimkovy sady: odklad dva měsíce

Nejnovějším příkladem díla, jež mělo sloužit již před měsícem a půl, jsou Šimkovy sady a jejich opravy za zhruba 60 milionů korun.

Fotogalerie

Místo bruslařů se tady však stále ohánějí čety dlaždičů a nový termín otevření zní konec října. Avšak jen za předpokladu, že radnice neshledá žádné závady.

"Stavbu jsme už jednou odmítli převzít a pokud nebude kompletní ani tentokrát, uděláme to znovu," řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Se společností Pontevia Corp, která zakázku vyhrála, městu již došla trpělivost, a tak firmě uložilo penále 54 tisíc korun denně. Neuspěla ani obhajoba, že zdržení zavinily červnové lijáky, kvůli nimž se nemohl odbahnit rybník a odstranit betonové bloky z podloží.

"Nejvýznamnější odklady vznikly při pokládce živičných povrchů," uvedl náměstek primátora.

2.Sportovní areál Slavie: odklad tři měsíce

Vícepráce na stavbách v Hradci Králové

Sportoviště Slavie 10 milionů

  • viník: nestabilní podloží, arzen v původní vrstvě škváry

Ulice u Teska 9 milionů

  • viník: únosnost pláně a skryté betonové konstrukce

Rudá hvězda 4 miliony

  • viník: nestabilní podloží, náhlá změna směrnic pro pozemní hokej

Dělníci v Orlické Kotlině sice teď finišují a nelze jim upřít, že areál Slavie opravdu prokoukl, ale původně zde již dva měsíce měli místo stavařů hrát a trénovat fotbalisté, házenkáři či volejbalisté.

A aby toho nebylo málo, rekonstrukce se zhruba o deset milionů korun prodraží na celkovou sumu 66 milionů.

Viníci jsou dva: arzen v původní škváře a dodatečné zpevňování nestabilního podloží.

"Dobře nedopadly tlakové zkoušky podloží. Kdyby se vše udělalo narychlo a lajdácky, mohlo být hotovo, ale za dva tři roky bychom to museli opravovat," pokračoval Vedlich, který soudí, že se sportoviště otevře ještě v listopadu.

3.Areál Rudé hvězdy: odklad dva měsíce

Na Slavii jsou tři fotbalová hřiště, sedm kurtů pro volejbal, dvě hřiště pro nohejbal a jedno házenkářské.

Také další letité hradecké sportoviště stavaři nedokončí načas a rovněž jeho v případě to zavinilo nestabilní podloží. Přestavba kvůli tomu bude dražší o čtyři miliony, město zaplatí 36 milionů a radnice nyní zvažuje, zda bude nárokovat sankce.

"Smůla byla, že v průběhu rekonstrukce se změnily směrnice pozemního hokeje, kvůli kterým bychom nemohli pořádat mezinárodní zápasy, přitom už za dva roky bychom měli pořádat mistrovství Evropy juniorů," řekl Vedlich.

4.Rekonstrukce základních škol: odklad dva měsíce

Na hradeckých základních školách Štefcova a Mandysova se sice už od začátku září vyučuje, avšak výklad kantorů tu často ruší hluk staveniště. "Je nepřijatelné, že byl narušen školní rok," neskrýval zlost náměstek primátora Martin Soukup. Ten má pro zateplování a výměnu školních oken připravené přirovnání, které míří hlavně na výběrová řízení: "Laciné = dvakrát placené."

Obě školy by stavaři měli definitivně opustit na konci října, avšak radnice přiznala, že zpoždění může být ještě větší, i když bude za každý den uplatňovat desetitisícová penále.

5.Knihovna Vertex: odklad šest měsíců

Půl roku trvalo, než se letos v březnu podařilo slavnostně otevřít knihovnu na místě bývalé fabriky Vertex, kterou přitom dělníci opustili už v létě minulého roku. Vinou toho bylo opakování výběrového řízení na zhotovitele nábytku a přepracování chybného požárního posouzení. Rekonstrukce někdejší textilky stála 197 milionů korun.

"Jiná dodávka vybavení interiérů by to oddálila maximálně o dva týdny. Půlroční zdržení je zaviněno přepracováním projektové dokumentace a požární zprávy," řekl vedoucí odboru kultury Aleš Mokren.

6.Ulice Dukelská a Neumanna: odklad čtyři měsíce

Autobusy se do ulic kolem obchodního domu Tesco vrátily "už" v květnu, ale to už bylo po čtyřměsíčním zpoždění a práce přitom stále pokračují - teď na sousedním náměstí 28. října.

Takzvané vícepráce přijdou na více než devět milionů a celkové náklady vzrostou na 80 milionů korun plus DPH. "Opravy náměstí 28. října běží podle plánu, hotovo má být do konce listopadu a nyní nemám žádné informace o tom, že by termín neměl být dodržen," dodal Vedlich.Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Další z rubriky

Slon plný příběhů se vrátí, poutač u silnice bude mít vztyčený chobot

Slon v barvách mistrovské Slávie.

Příznivci oblíbeného poutače, který minulý týden po 48 letech zmizel od silnice mezi Trutnovem a Dvorem Králové, chtějí...

Nový šéfdirigent i varhany. Výročí státu oslaví filharmonici Smetanou

Hvězdou letošního Hudebního fóra bude varhanice Kateřina Chroboková.

Ani v 41. sezoně královéhradecké Filharmonie, do níž vstoupila s mistrovskými varhanami a novým šéfdirigentem Kasparem...

Ani včasná pomoc by ji nezachránila, řekl soudní znalec o ubodané ženě

Pavel Kohút, obviněný z pěti loupežných přepadení a vraždy přítelkyně ve Dvoře...

Krajský soud v Hradci Králové pokračuje v projednávání případu Pavla Kohúta, který je obžalovaný z ubodání přítelkyně a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz