Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecké studenty čeká stěhování, Gočárova budova potřebuje opravu

  15:15aktualizováno  15:15
Středoškolské studenty v Hradci Králové čeká na podzim velká rošáda. Po rekonstrukci začne znovu sloužit budova bývalé obchodní akademie, do níž se přestěhuje soukromá hotelová škola z Třebechovic. V listopadu se do provizoria přesune Tylovo gymnázium.

Gymnázium J. K. Tyla postavená podle návrhu architekta Josefa Gočára se bude rekonstruovat. | foto: Wikipedie/Tomáš Srb

Hradecké Gymnázium J. K. Tyla zas najde dočasné útočiště v bývalém ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě. Učitelé a další zaměstnanci Tylova gymnázia hodlají stěhování pojmout jako akci Kulový blesk.

"Film Kulový blesk máme nastudovaný a hodláme si z něj vzít příklad," směje se ředitel gymnázia Robert Novák. Škola se hodlá do provizorního sídla stěhovat až bezprostředně před zahájením stavebních prací na budově gymnázia.

Studenti by se ve staré budově měli normálně učit až do 16. listopadu, pokud se dodrží harmonogram a nikdo se neodvolá při zadávání zakázky na stavbu. "V ústavu hluchoněmých bychom měli poprvé učit 23. listopadu," říká Novák.

V Tylově gymnáziu, postaveném podle návrhu slavného architekta Josefa Gočára, opravy začnou nejspíš 1. prosince. Na přestavbu dočasného sídla ředitel pravidelně dohlíží. Stavbaři dávají budovu do pořádku od počátku července a první etapa přestavby by měla být hotova do konce října.

Novák spolupracoval i s architektonickou kanceláří, která má přestavbu ústavu na starosti. Projednával i uspořádání tříd. Poté, co se gymnázium vrátí do své zrekonstruované budovy, bude někdejší ústav sloužit dalším hradeckým školám.

Budova bude přizpůsobena pro střední školu se čtyřmi třídami v každém ročníku. "Bez problému se tam může učit šestnáct tříd. My jich máme dvacet, takže budeme mít trochu omezené podmínky, ale zvládneme to," věří Novák.

Další dvě školy půjčí gymnáziu učebny

Pro výuku některých předmětů si škola půjčí prostory od nedalekého Gymnázia Boženy Němcové a Střední průmyslové školy stavební. Studenti tam budou docházet například do chemické laboratoře.

"Těch hodin, kdy je třeba pracovat v laboratoři zase není tolik, takže koordinace rozvrhů nebude složitá. Třeba fyzikální pokusy běžně zvládneme v učebně, protože se dělají hlavně pomocí počítačů," vysvětluje Novák.

Mimo budovu budou studenti docházet ještě na tělocvik. Specializované učebny a tělocvičnu budova na Pospíšilově třídě dostane až při další fázi rekonstrukce. Ta začne až poté, co se gymnázium vrátí do své budovy. Nové školské zařízení pak bude využívat například hradecká obchodní akademie, která je momentálně v nepříliš vyhovujících prostorách.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz