Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecký babybox bude u záchranky, v nemocnici přes ulici ho nechtějí

  14:59aktualizováno  14:59
Hradec Králové je předposlední krajské město v Česku, které ještě nemá babybox. Změní se to 19. září, ve čtvrtek schránku pro bezpečné odložení novorozenců i starších dětí nainstalovali na budovu Krajské záchranné služby. Ve fakultní nemocnici, jejíž areál leží na druhé straně silnice, box nechtějí.

Instalace babyboxu na budovu záchranné služby v Hradci Králové. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

O instalaci 46. babyboxu v republice se vedle propagátora schránek Ludvíka Hesse zasadil také ředitel zdravotnické záchranné služby, kterou zřizuje Královéhradecký kraj. Také radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková instalaci schránky podpořila.

"Už několik let bojuji o to, aby babybox byl i v Hradci. Dokonce nedávné spuštění babyboxu v Trutnově bylo trošku trucpodnikem vůči Hradci," řekl Hess.

Babyboxy

Babyboxy jsou zařízení, do nichž mohou matky anonymně odložit své čerstvě narozené děti, o něž nechtějí nebo nemohou pečovat, ale nechtějí je ani ohrozit na zdraví.
"V okamžiku, kdy matka vloží dítě do babyboxu, spustí se signalizace. Zároveň se teplota v babyboxu začne zahřívat z osmadvaceti na sedmatřicet stupňů, což je průměrná teplota lidského těla. V některých nemocnicích dávají ještě pro jistotu do babyboxů deku nebo plenku. Ale lékaři by měli ihned na signál reagovat a dítě z babyboxu vyndat," říká Petra Zahrádková, které zastupuje firmu Teletech plus servis, jež babyboxy vyrábí.

Hradec byl totiž předposledním krajským městem, kde babybox chyběl. Jak minulý, tak současný ředitel hradecké fakultní nemocnice podle Hesse nejsou velkými příznivci babyboxů.

Prvně zmíněný Leoš Heger, dnes ministr zdravotnictví, míní, že matky, které si přejí nechtěné dítě nějakým způsobem zaopatřit, mají víc možností, než jen babybox.

"Navíc naše údaje, byť neoficiální, vypovídají o tom, že ve východních Čechách se v posledních třech letech žádný mrtvý novorozenec neobjevil. Investice a nezbytná péče o babybox se proto nejeví jako opodstatněné a ušetřené peníze lze využít i ve prospěch dětí podstatně líp," míní Heger.

Padesáté šesté dítě zachránili v Ostravě

Po 19. září tak budou posledním krajským městem bez babyboxu České Budějovice. Také tam prý jeho zřízení naráží na nezájem nemocnice.

Tento týden už se v českých babyboxech objevily dvě děti.

Nejprve v pondělí odložila své dítě neznámá žena v Teplicích. Byla to premiéra pro tuto schránku. Chlapec vážil tři a půl kila a měřil 52 centimetrů. V nemocnici mu dali jméno Michal Pondělíček.

Ve středu pak lékaři Městské nemocnice v Ostravě otevřeli dvířka boxu krátce po deváté hodině večerní. Objevili zdravou, čerstvě narozenou holčičku a dali jí jméno Milena po zasahující zdravotní sestře. Bylo to už 56. takto zachráněné dítě.

V Královéhradeckém kraji je babybox vedle Trutnova ještě v Náchodě. Má umožnit odložení dítěte i ženám z Polska, kde jsou přísnější zákony o potratech.

Hradecký babybox bude v budově záchranky, nemocnice je přes ulici

Hradecký babybox bude v budově záchranky, nemocnice je přes ulici

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz