Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj chce od soukromníka vykoupit podíl v Královéhradecké lékárně

  10:35aktualizováno  10:35
Královéhradecký kraj jedná se soukromníkem o odkupu třetinového podílu ve výnosné Královéhradecké lékárně. V ní nyní drží hejtmanství zhruba dvě třetiny. Firma vzkvétá a zvyšuje počet poboček.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

V loňském roce měla Královéhradecká lékárna (KHL) obrat 330 milionů korun, 5 milionů korun poslala jako příspěvek krajským nemocnicím a jednorázovou dividendu 13,8 milionu vyplatila Zdravotnickému holdingu Královéhradeckého kraje. Už osm let ji provozuje kraj se soukromým podílníkem.

Představitelé kraje by však v budoucnu soukromníka, kterým je předseda představenstva lékárny Jaroslav Nádvorník, rádi vyplatili a společnost převzali skrze zdravotnický holding do krajských rukou. Nádvorníkův 35procentní podíl odborníci ocenili na 51 milionů korun, které by kraj chtěl uhradit formou tří ročních splátek. Na přesné ceně se však ještě obě strany budou muset dohodnout.

„O všem už delší dobu jednáme. Chceme podniknout kroky tak, abychom proces rozjeli, ale aby ho případně nové, v listopadu zvolené zastupitelstvo, bylo schopné zastavit, pokud by chtělo,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD).

Podle něj by rada s holdingem mohly kroky podniknout bez nutnosti schválení zastupitelstvem. „Takový scénář však nechci,“ prohlásil hejtman.

Z centrálního zásobování lékárenskou sítí

Zdravotnický holding s Jaroslavem Nádvorníkem založili Královéhradeckou lékárnu před osmi lety, její hlavní náplní mělo být zajištění dodávek léků a zdravotnického materiálu do krajem vlastněných nemocnic formou velkých výhodných nákupů. Postupně v areálech nemocnic otevřela pobočky pro veřejnost. Začala expandovat i mimo nemocniční zdi.

„Máme plán expanze, ale především dostáváme nabídky od současných provozovatelů malých lékáren, kteří mají kvůli konkurenci velkých řetězců existenční problémy. Nově jsme převzali třeba dvě lékárny v Červeném Kostelci,“ uvedl Nádvorník.

KHL měla provozování veřejných lékáren původně jen jako „vedlejšák“ vedle centrálních nákupů. Díky velkému objemu nakupovaných medikamentů může nabídnout nižší ceny i ve svých pobočkách, čímž je u pacientů velmi konkurenceschopná.

„Daří se ceny snižovat tak, aby řada léků byla bez doplatku,“ potvrdila v minulosti krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

Debata kolem KHL se rozhořela loni na podzim, když krajská firma avizovala vstup na trh v Hořicích. Vyhlédla si provozovnu nedaleko již zaběhnuté lékárny, jejíž majitel protestoval. Na své straně měl i řadu svých klientů, kteří se báli, že velký konkurent by jejich lékárníka mohl zlikvidovat. Myšlenky otevření pobočky v Hořicích se proto KHL vzdala a zaměřila se jinam (více čtěte zde).

„Co se stalo v Hořicích, nechceme už opakovat, i když nakonec tam nová lékárna stejně vznikla. My jsme se z Hořic stáhli, ale inspirovali jsme lékárenský řetězec, který v tom místě otevřel svoji pobočku,“ řekl šéf představenstva a spoluvlastník KHL.

Nové lékárny mají vykrýt díry na mapě

Byť je akciová společnost zejména firmou na tvoření zisku, kraj by rád posílil i její funkci služby obyvatelům regionu. Proto firma zvažuje, že otevře své pobočky v obcích, kde je lékárenská péče v současnosti nedostupná. Mělo by jít zejména o některá horská střediska a obce.

„Zvažujeme například otevření pobočky v Horním Maršově, kde jediná lékárna zkrachovala a lidé si pro léky musí jezdit do Trutnova. Nyní řešíme, zdali bychom tam mohli být s hospodařením alespoň na nule,“ dodal Nádvorník.

Nová pobočka by mohla vzniknout i v Janských Lázních. V současné době má lékárna po kraji 10 veřejných poboček a zaměstnává více než 80 osob.

Hospodářský zisk krajské lékárny byl v loňském roce před zdaněním 13 milionů korun, v následujících dvou letech má plánován zisk 14 a 16 milionů. Obratový bonus ze společných nákupů lékárna loni vyčíslila na 14,5 milionu korun.

Odkupu soukromého podílu jsou nakloněni i někteří členové opozice. „Uvítám možnost vyjasnění vlastnických vztahů v takovéto společnosti. Toto je v České republice obecný problém,“ uvedl Vladimír Derner z Koalice pro Královéhradecký kraj, který způsob provozování KHL již v minulosti kritizoval. Tento způsob podnikání kraje se soukromým subjektem přirovnal k Jižní Americe.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Najdete na iDNES.cz