Specialisté pracovali deset dní v třináctihodinových směnách. Pohybovali se ve čtyř až šestimetrové hloubce, kde byla viditelnost zhruba jeden metr. | foto: archiv Martina Kučery

Hradecký pyrotechnik a potápěč je zpět z Bosny, z řeky tam tahal miny

  • 2
Pyrotechnik, potápěč i policista v jednom se vrátil z mise v Bosně, kde z řeky Sávy vytahoval nebezpečnou munici. Našel v ní protitankové střely a miny, které mohly kdykoliv vybuchnout. Do horké oblasti plné min se vrátí.

Nejen agent 007, jehož kousky teď mohou lidé vidět v kině v novém filmu Skyfall, má speciální schopnosti. Konkurovat by mu mohl i člen zásahové jednotky Královéhradeckého kraje, pyrotechnik a potápěč v jednom, který v září odjel do Bosny na misi policejního prezidia, kde spolu s dalšími experty z celé republiky hledal a vytahoval desítky kusů minometných granátů z dob válečného konfliktu v bývalé Jugoslávii.

"U některé nalezené munice skutečně hrozilo, že by mohla vybouchnout, byla ve špatném stavu. Poté co jsem ji našel, jsme ji museli odpálit přímo ve vodě, nedalo se s ní manipulovat," říká dvaačtyřicetiletý pyrotechnik z Hradce Králové, který pracuje v utajení, ale jehož totožnost redakce MF DNES zná.

Miny byly v řece Sávě a hradecký policista tam odjel na žádost bosenské speciální jednotky SIPA, které měli specialisté v jejich hledání pomoci. Spojení pyrotechnika, potápěče a policisty je přitom téměř světovou raritou. "Obvykle má tuto specializaci na starost armáda. Bylo by však složité, aby armáda pracovala na území jiného státu, proto jsme pomáhali my," říká.

Řeka Sáva, kterou tým specialistů prohledával, tvoří přirozenou hranici mezi Bosnou a Chorvatskem. "Za války se jim z přívozu vysypala do vody munice, která tam leží do dneška. Nějaké informace jsme dostali, měly tam být stodvacetimilimetrové dělostřelecké miny. Jinak jsme příliš nevěděli, do čeho jdeme a co pod vodou nakonec nalezneme," popisuje.

Potápěči se pohybovali v kalné vodě, při špatné manipulaci hrozil výbuch

Nálezy v Sávě

Potápěči–pyrotechnici nakonec našli v Sávě přes sto padesát kusů munice. Kromě dělostřeleckých min se stabilizačními křidélky se setkali pod vodou s puškovými protitankovými granáty jugoslávské výroby i s jednou protitankovou střelou.

Tým specialistů rozbil na místě tábor s veškerým vybavením a začal pátrat. "Pracovali jsme deset dní v třináctihodinových směnách. Pohybovali jsme se v čtyř až šestimetrové hloubce, kde byla viditelnost zhruba jeden metr. Často se člověk musel orientovat především po hmatu. Mohli jsme však operovat jen v půlce řeky, druhá totiž patří Chorvatům. Nakonec jsme našli i spoustu jiné munice, která tam oficiálně ani být neměla," popisuje misi policista.

Kdyby s nalezenou municí špatně manipulovali, hrozil výbuch. "U malého výbuchu zahyne pyrotechnik, pokud by však vybuchla dělostřelecká mina, ohrozilo by to i posádku ve člunu na hladině. Úkolem potápěče je ponořit se pod vodu, objekt identifikovat a vyloučit nebo potvrdit nebezpečí výbuchu, pokud bychom chtěli s minou manipulovat," vysvětluje.

Pyrotechnik byl v Bosně už několikrát a znovu se tam chystá. "Je to země s obrovským množstvím minových polí, často tu umírají lidé i pyrotechnici. Turistika je tu velmi nebezpečná. O kus dál v řece Sávě se dodnes nachází potopená loď plná munice, kterou jsme si už prohlíželi, a pravděpodobně se k ní v nejbližší době také ponořím," těší se.

Mise v Bosně byla výjimečná, do nebezpečných situací se však dostává i v Česku. Povolání je mu zároveň koníčkem, jinak by ho ani nešlo vykonávat.

"Pyrotechnikovi vždycky jde o život, riziko se však snižuje s tím, kolik má zkušeností, jak svůj obor studuje a jak je opatrný. Nikdy se vám z toho nesmí stát rutina. Každý den v práci je jiný, každý případ je nový a něčím výjimečný. Na to nesmím přestat myslet. Člověk se nesmí bát, potom dělá chyby. Musíte však mít respekt, ani pod vodou, ani při práci s municí se nenacházíte v přirozeném prostředí. Jeden zkušený instruktor nám dokonce říkal, že lidé těchto profesí by neměli příliš lpět na životě," říká s nadsázkou jeden ze čtyř potápěčů–pyrotechniků, kteří byli k misi přizváni.

Aby mohl podobnou práci dělat, nestačí mu pouze odvaha. "Pokud se potápíte, měl byste znát základy fyziky, jako pyrotechnik zase musíte alespoň rámcově ovládat strojařinu. Je toho hodně, jde o to, aby vám docházely různé souvislosti," tvrdí specialista, který se už chystá na další misi.