Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecký rozpočet zchudne o půl miliardy, město snad živořit nebude

  7:00aktualizováno  7:00
Návrh rozpočtu pro příští rok, který mají hradečtí zastupitelé na stole, je chudší o půl miliardy, plánovanou výstavbu to ale ohrozit nemá. Rozpočet má dopumpovat finanční vyrovnání z letoška.

Radnice chce rovněž rozjet velkou opravu Bílé věže, která by měla vyjít na 80 milionů korun. | foto: Hradecká kulturní a vzdělávací společnost

Zatímco Pardubice budou mít příští rok v rozpočtu o sto milionů korun méně než loni, úplně jinou kávu "vaří" Hradec Králové. Zdejší rozpočet v roce 2013 dokonce zchudne o několik stovek milionů korun.

"Na nějaké vyskakování to není, ale Hradec nebude ani živořit," tvrdí primátor Zdeněk Fink.

V návrhu, který mají momentálně na stole zastupitelské kluby, je výhled příjmů v roce 2013 ve výši zhruba 1,85 miliardy korun. V rozpočtu schváleném na letošek měl přitom Hradec příjmy přes 2,3 miliardy.

"Příjmy jsou nižší například proto, že skončil prodej bytů. Loni jsme zároveň počítali s tím, že prodáme pozemky kolem malšovického stadionu," upozorňuje primátor. Rozpočet bude nižší i proto, že radnice nemá pro příští rok naplánováno tolik velkých investičních akcí, jako tomu bylo v uplynulých letech.

Ekonom a kvestor hradecké univerzity Stanislav Klik upozorňuje, že stagnování nebo snižování veřejných rozpočtů je celoevropský trend. "Doby hojnosti jsou pryč, ale nevnímal bych to negativně. Hospodaření města se dá srovnat třeba s domácností. Hradec je teď v takové situaci jako domácnost, která se rozhoduje, jestli si půjčí peníze na čtvrté auto do rodiny, nebo ne," přirovnává Klik.

Opozici se návrh rozpočtu nelíbí

Z návrhu, který zastupitelé budou v prosinci schvalovat, není příliš nadšená opozice. "Moc se mi nelíbí, jak je to nastavené. S některými věcmi mám problém. Nelíbí se mi například to, že se počítá s malou mírou inflace. I v letošním roce se vybralo méně daní, které se nahradily příjmem z loterií, jenž měl být původně určen na sport," říká Lubomír Štěpán z KSČM, který zasedá i ve finančním výboru zastupitelstva. Město podle něj nemůže šetřit na jedné konkrétní věci, ale mělo by vytvořit celý soubor možných opatření, díky nimž ušetří.

"Dotkl by se různých resortů a šlo by v podstatě o hledání skrytých rezerv. Ale říct, že třeba dáme méně do dopravního podniku, bytového fondu nebo do něčeho jiného, by bylo krátkozraké," tvrdí Štěpán.

Investic bude v příštím roce méně a budou i menší. Těch, které jsou už naplánované, by se ale šetření dotknout nemělo. "Největší investiční akcí, kterou chceme příští rok rozjet, má být rekonstrukce Benešovy třídy," říká primátorův náměstek pro investice Jindřich Vedlich. Revitalizace sídliště na Moravském Předměstí má být rozdělena do tří etap. První, která bude stát zhruba 200 milionů korun, by měla trvat do roku 2014.

Rekonstrukcí projde i Bílá věž

Z rozpočtu na příští rok by Hradec chtěl dokončit i další letos rozjeté akce. "Jde například o rekonstrukci Šimkových sadů nebo náměstí 28. října, které jsou už rozpracovány," říká Vedlich.

Radnice chce rovněž rozjet velkou opravu Bílé věže, která by měla vyjít na 80 milionů korun (více čtěte zde).

Vedoucí ekonomického odboru hradeckého magistrátu Jindřich Frydrych ale upozorňuje, že finanční poměry na radnici se stejně jako v letech minulých v průběhu roku ještě změní. "Až se k 30. červnu roku 2013 promítne finanční vypořádání letošního roku, zjistíme, že na 2,5 miliardy a možná i víc se dostaneme taky. Takový pokles v rozpočtu, jaký se nyní zdá, proto není," uklidňuje Frydrych.

Do rozpočtu na příští rok by se podle něj měly přesunout i prostředky ve výši zhruba 300 milionů korun, které by město mělo inkasovat za pozemky u stadionu. Několik desítek milionů by mělo zbýt i z úvěru, který si magistrát letos vzal, ale vyčerpal z něj jen minimální částku. Jeho slova potvrzuje i ekonom Klik: "Rozpočet Hradce Králové každoročně ve finále končil přebytkem, i když byl původně schválen s deficitem. Peníze se pak převáděly do dalších let."

Šetřit musí i Pardubice

O rovnou stovku milionů chudší budou v příštím roce i Pardubice. Desítky milionů z něj navíc odčerpá splácení a provoz nedávno otevřeného akvaparku. "Rozpočet v roce 2013 bude bezmála 1,7 miliardy korun. Zdá se to hodně, ale pravdou je, že finanční kondice města není dobrá," říká náměstek pardubické primátorky pro ekonomiku Jiří Rozinek.

Pardubická radnice bude chtít ušetřit třeba na provozu vlastního úřadu. "Bez redukce úřednického aparátu se neobejdeme," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková.

Autoři: ,Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Rehabilitační ošetřovatel/ka - Praha, od 20 000 Kč výše

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 20 000 Kč

Najdete na iDNES.cz