Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecký rozpočet zchudne o půl miliardy, město snad živořit nebude

  7:00aktualizováno  7:00
Návrh rozpočtu pro příští rok, který mají hradečtí zastupitelé na stole, je chudší o půl miliardy, plánovanou výstavbu to ale ohrozit nemá. Rozpočet má dopumpovat finanční vyrovnání z letoška.

Radnice chce rovněž rozjet velkou opravu Bílé věže, která by měla vyjít na 80 milionů korun. | foto: Hradecká kulturní a vzdělávací společnost

Zatímco Pardubice budou mít příští rok v rozpočtu o sto milionů korun méně než loni, úplně jinou kávu "vaří" Hradec Králové. Zdejší rozpočet v roce 2013 dokonce zchudne o několik stovek milionů korun.

"Na nějaké vyskakování to není, ale Hradec nebude ani živořit," tvrdí primátor Zdeněk Fink.

V návrhu, který mají momentálně na stole zastupitelské kluby, je výhled příjmů v roce 2013 ve výši zhruba 1,85 miliardy korun. V rozpočtu schváleném na letošek měl přitom Hradec příjmy přes 2,3 miliardy.

"Příjmy jsou nižší například proto, že skončil prodej bytů. Loni jsme zároveň počítali s tím, že prodáme pozemky kolem malšovického stadionu," upozorňuje primátor. Rozpočet bude nižší i proto, že radnice nemá pro příští rok naplánováno tolik velkých investičních akcí, jako tomu bylo v uplynulých letech.

Ekonom a kvestor hradecké univerzity Stanislav Klik upozorňuje, že stagnování nebo snižování veřejných rozpočtů je celoevropský trend. "Doby hojnosti jsou pryč, ale nevnímal bych to negativně. Hospodaření města se dá srovnat třeba s domácností. Hradec je teď v takové situaci jako domácnost, která se rozhoduje, jestli si půjčí peníze na čtvrté auto do rodiny, nebo ne," přirovnává Klik.

Opozici se návrh rozpočtu nelíbí

Z návrhu, který zastupitelé budou v prosinci schvalovat, není příliš nadšená opozice. "Moc se mi nelíbí, jak je to nastavené. S některými věcmi mám problém. Nelíbí se mi například to, že se počítá s malou mírou inflace. I v letošním roce se vybralo méně daní, které se nahradily příjmem z loterií, jenž měl být původně určen na sport," říká Lubomír Štěpán z KSČM, který zasedá i ve finančním výboru zastupitelstva. Město podle něj nemůže šetřit na jedné konkrétní věci, ale mělo by vytvořit celý soubor možných opatření, díky nimž ušetří.

"Dotkl by se různých resortů a šlo by v podstatě o hledání skrytých rezerv. Ale říct, že třeba dáme méně do dopravního podniku, bytového fondu nebo do něčeho jiného, by bylo krátkozraké," tvrdí Štěpán.

Investic bude v příštím roce méně a budou i menší. Těch, které jsou už naplánované, by se ale šetření dotknout nemělo. "Největší investiční akcí, kterou chceme příští rok rozjet, má být rekonstrukce Benešovy třídy," říká primátorův náměstek pro investice Jindřich Vedlich. Revitalizace sídliště na Moravském Předměstí má být rozdělena do tří etap. První, která bude stát zhruba 200 milionů korun, by měla trvat do roku 2014.

Rekonstrukcí projde i Bílá věž

Z rozpočtu na příští rok by Hradec chtěl dokončit i další letos rozjeté akce. "Jde například o rekonstrukci Šimkových sadů nebo náměstí 28. října, které jsou už rozpracovány," říká Vedlich.

Radnice chce rovněž rozjet velkou opravu Bílé věže, která by měla vyjít na 80 milionů korun (více čtěte zde).

Vedoucí ekonomického odboru hradeckého magistrátu Jindřich Frydrych ale upozorňuje, že finanční poměry na radnici se stejně jako v letech minulých v průběhu roku ještě změní. "Až se k 30. červnu roku 2013 promítne finanční vypořádání letošního roku, zjistíme, že na 2,5 miliardy a možná i víc se dostaneme taky. Takový pokles v rozpočtu, jaký se nyní zdá, proto není," uklidňuje Frydrych.

Do rozpočtu na příští rok by se podle něj měly přesunout i prostředky ve výši zhruba 300 milionů korun, které by město mělo inkasovat za pozemky u stadionu. Několik desítek milionů by mělo zbýt i z úvěru, který si magistrát letos vzal, ale vyčerpal z něj jen minimální částku. Jeho slova potvrzuje i ekonom Klik: "Rozpočet Hradce Králové každoročně ve finále končil přebytkem, i když byl původně schválen s deficitem. Peníze se pak převáděly do dalších let."

Šetřit musí i Pardubice

O rovnou stovku milionů chudší budou v příštím roce i Pardubice. Desítky milionů z něj navíc odčerpá splácení a provoz nedávno otevřeného akvaparku. "Rozpočet v roce 2013 bude bezmála 1,7 miliardy korun. Zdá se to hodně, ale pravdou je, že finanční kondice města není dobrá," říká náměstek pardubické primátorky pro ekonomiku Jiří Rozinek.

Pardubická radnice bude chtít ušetřit třeba na provozu vlastního úřadu. "Bez redukce úřednického aparátu se neobejdeme," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Najdete na iDNES.cz