Antoni Miquel ze Španělska bojuje u Okresního soudu v Hradci Králové za střídavou péči pro svou dceru. Na každý den tichého protestu si nechal vyrobit tričko v jiné barvě. (1. 7. 2014) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Cizinec slíbil soudu doplatit část alimentů, aby mohl bojovat o dceru

  • 25
Otec ze Španělska přestal platit osmadvacetitisícové výživné, protože mu česká matka údajně brání ve styku s dcerou. Nyní Antoni Miquel soudu slíbil, že část alimentů doplatí. Chystá se totiž na lednový soudní spor o opatrovnictví. Dvě soudkyně už se z něj kvůli podjatosti vyloučily.

V létě postával třiapadesátiletý Antoni Miquel ze španělské Tarragony před hradeckým okresním soudem a tichým protestem bojoval spolu s dalším cizincem za střídavou péči (více čtěte zde). Už od června svoji osmiletou dceru neviděl.

I k trestnímu soudu kvůli neplacení alimentů dorazil už podruhé v tričku s piktogramy rodičů a dětí a nápisem Střídavá péče. Až roční vězení mu hrozí za to, že matce své dcery přestal loni v červnu posílat výživné 28 tisíc korun měsíčně.

Rodiče se vzájemně obviňují

Španěl Antoni Miquel se hájí, že ho bývalá manželka podvedla a on přestal platit výživné dva roky po rozvodu pouze proto, že mu brání ve styku s dítětem.

Hradecká učitelka cizích jazyků Monika Catalá to u soudu odmítla. Stojí si za tím, že o žádném podvodu neví, výši výživného potvrdil soud a nezletilá dívka psychické problémy a sama otce nechce vídat (více najdete zde).

Cizinec ale poukazuje na znalecký posudek, ve kterém soudní psycholog naopak doporučuje maximální rozšíření kontaktu otce s dcerou, příznaky naznačují syndrom zavrženého rodiče.

„Po téměř dvou letech systematické manipulace ze strany matky není tak divné, že osmiletá dívka nechce být se svým otcem,“ kroutí hlavou Miquel.

Pokud ale zaplatí část, kterou mu stanovil soudce, trestu se nejspíše vyhne a dosáhne zproštění obžaloby. Soud spočítal jeho průměrný plat za roky 2010 až 2013 na zhruba 20 tisíc měsíčně a stanovil doplatek na výživném ve výši pět tisíc korun na měsíc.

„V žádném případě si nemyslím, že by bylo správné požadovat po obžalovaném 28 tisíc, ale mám za to, že pět tisíc stanovených soudem je zcela adekvátní v rámci České republiky,“ souhlasil státní zástupce. 

Obžaloba cizince viní, že neplatil od června 2013 do ledna 2014, doplatit má tedy 40 tisíc korun. 

Podnikatel ze Španělska, který už dva roky žije v Hradci Králové a bojuje o dceru, zatímco jeho firma v Katalánsku krachuje, to při minulém líčení odmítl. Argumentoval, že matce už od rozvodu zaplatil 1,3 milionu korun.

Nakonec ale svůj postoj přehodnotil a odpoledne souhlasil: „Můžu zaplatit do 31. prosince,“ slíbil soudu, a ten jednání odročil na leden. 

Soudkyně se kvůli podjatosti vyloučily

Raději zaplatí, aby měl čistý trestní rejstřík a mohl bojovat o střídavou péči. Už dříve poukazoval na podjatost hradeckého soudu, protože soudkyně se podle jeho informací přátelí s jeho bývalou ženou. Oficiální stížnost sice nepodal, ale dosáhl svého.

„Dvě soudkyně se pro podjatost vyloučily,“ potvrdila Jana Kliková z hradeckého okresního soudu, která dostala spis na stůl. Soudní spor o opatrovnictví měl začít už v srpnu, další termín byl stanoven na 20. listopad, soudkyně ho ale minulý týden odročila až na konec ledna.

„Setkal jsem se se lstivým úskokem advokáta matky, který dosáhl odročení soudu odvolávajíc se na údajnou čtrnáctidenní nemoc, která mu ale záhadně nebránila v práci ve své kanceláři. S velkou pomocí mého přítele a společníka v boji, Fernanda Burgos, se nám podařilo natočit video tohoto právníka přímo v jeho kanceláři, kde normálně přijímal návštěvy,“ stěžuje si otec.

Jeho právní zástupce podal na advokáta matky trestní oznámení pro
trestné činy podvodu a pohrdání soudem. 

„Jeho pracovní neschopenka byla účelově fingovaná, což oznámíme především zdravotní pojišťovně a ČSSZ, stejně jako lékařské komoře,“ dodal známý bojovník za práva otců Jiří Fiala.