Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecký exprimátor se odstěhoval do USA i s mandátem v zastupitelstvu

  7:03aktualizováno  7:03
Někdejší hradecký primátor Martin Dvořák zasadil ránu vlastní koalici. Odstěhoval se do Spojených států, kde je generálním konzulem, ale zatím se i přes nátlak nehodlá vzdát svého mandátu v zastupitelstvu krajského města.

Bývalý primátor Hradce Králové a současný zastupitel Martin Dvořák (foto: Jan Strouhal, MF DNES).

Když hradecké zastupitelstvo 26. června o jediný hlas zadupalo do země návrh na přejmenování náměstí Svobody na Havlovo, Martin Dvořák to s neskrývaným rozčarováním glosoval jako poslední absurdní drama bývalého prezidenta. A pak demonstrativně opustil sál.

Ještě ten samý den plný emocí připustil, že v zastupitelstvu zřejmě končí. Svou hrozbu splnil, nezúčastnil se úterního hlasování, určitě bude chybět i v říjnu.

Čtyři roky teď bude žít v New Yorku jako nový konzul, a proto s největší pravděpodobností nebude schopen do Hradce létat ani na důležitá rozhodnutí. Zastupitelem ale stále je, tuto práci však nebude z Ameriky vykonávat vůbec, nebo jen velmi omezeně.

Mezi ostatními zastupiteli se začalo mluvit o jeho uražené ješitnosti, klukovině nebo škodolibém oslabení koalice, do které Dvořákova Volba pro město (VPM) patří.

"Byl bych potěšen, kdyby se svého mandátu chlapsky vzdal, ale nemám zprávy, že by se k něčemu podobnému chystal. Je to klukovina a poněkud dětinský přístup. Myslím, že v sobě stále těžko nese, že neuspěl ve volbách a nestal se primátorem," přemýšlí náměstek primátora Josef Krofta, který byl stejně jako Dvořák zvolen za VPM.

"Zatím neumím odhadnout, jak často se dostanu domů a kolikrát se budu muset ze zasedání omluvit," přiznává konzul z USA a připouští, že o svůj mandát zatím opravdu nechce přijít: "Zvládají to jiní, zvládnu to třeba taky. Uvidím sám, jak to bude možné koordinovat v mém případě, a podle toho se rozhodnu."

Údiv neskrývá ani předseda zastupitelského klubu TOP 09 Richard Nádvorník. "Snad je to zlá vůle a uražená ješitnost, která se projevovala od volebního výsledku a teď jen vybředla naplno. Na jeho krocích nenacházím nic pozitivního, ale nechci být jeho kritikem."

Přestože opozice by se mohla potichu radovat z koaličních potíží, téma Dvořák ji rovněž zasáhlo. "Překvapilo mne, že za něj už nenastoupil někdo nový. Oslabil koalici, ale to je jeho věc," upozorňuje zastupitel Změny pro Hradec a krajský lídr Změny pro Královéhradecký kraj Adam Záruba.

"Nikdo z nás mu nemůže nařídit, aby se mandátu vzdal. Ale kdybych byla v jeho kůži já, samozřejmě bych to již udělala," říká hradecká zastupitelka a poslankyně Hana Orgoníková (ČSSD).

Lidé z Volby pro město neskrývají, že chtějí co nejdříve znát Dvořákovo stanovisko k jeho rezignaci a už mají připraveného i případného náhradníka - děkana hradecké farmaceutické fakulty Alexandra Hrabálka.

"Jsem okamžitě připraven do zastupitelstva naskočit, ostatně i proto jsem kandidoval," potvrzuje Hrabálek. K postoji někdejšího primátora z let 1990 -1998 se nechce vyjadřovat.

"Sám Martin Dvořák pana profesora upozorňoval, ať se připravuje, že na něj brzy přijde řada. Jenže pak udělá takovou klukovinu. Troufám si tvrdit, že pan Hrabálek na takové jednání asi není z akademické půdy příliš zvyklý," dodává Krofta.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Ignorují nás, tvrdí opozice. V Opočně odstoupilo už sedmnáct zastupitelů

Zámek Opočno

Současné volební období v Opočně se vyznačuje velkými turbulencemi. Za necelé čtyři roky opustilo svá křesla už 17 lidí...

Nové radnice se v Hronově vzdali, za 65 milionů se zdála drahá

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Město Hronov couvlo od stavby nového městského úřadu, kterou připravovalo čtyři roky. I když proti přestavbě zchátralé...

Najdete na iDNES.cz