Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec opravuje hned několik sportovišť, Slavie se prodraží

  9:58aktualizováno  9:58
Téměř čtvrt roku zpoždění bude mít rekonstrukce sportovního areálu královéhradecké Slavie a práce se navíc prodraží zhruba o 20 procent. Ještě letos však město dokončí opravy někdejšího hřiště Rudé hvězdy, začne se budovat multifunkční sportovní areál v Třebši.

Rekonstrukce škvárového hřiště Rudé hvězdy ve Farářství v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když redakce MF DNES v nedávném hradeckopardubickém týdnu zjišťovala, která radnice více investuje do vrcholového sportu, jasnou převahu měl Hradec, který je hlavním sponzorem nebo majitelem hokejového i fotbalového klubu.

Kdyby pomocným měřítkem srovnání měla být výstavba nových sportovišť či velkorysé opravy těch dosluhujících, hradecké vítězství by bylo ještě daleko výraznější.

Fotogalerie

Loňské otevření multifunkčního sportovního areálu Bavlna za 110 milionů korun bylo jen předvojem. Ještě letos přibudou další dvě sportoviště, která ještě nedávno zarůstala plevelem, to však zdaleka není vše.

Opravy Slavie se prodraží

Nečekaně podstatný zádrhel se však objevil v případě rekonstrukce areálu Slavie v Orlické Kotlině. Už nyní je jasné, že stavební firma nemůže dodržet ani termín otevření, ani cenu kolem 53 milionů korun.

"Objevily se velké problémy s tlakovými zkouškami únosnosti podloží. Problémy dělala hlavně jílovitá půda," vysvětluje náměstek primátora Jindřich Vedlich, proč pětihektarový areál pro fotbalisty, volejbalisty či házenkáře nebude hotov už 30. června, jak bylo v plánu, ale až na konci září.

To však není jediná nepříjemnost: kvůli podloží se opravy mohou výrazně prodražit. "Určitě to ale nepřesáhne 20 procent z celkové částky," pokračuje náměstek.

Rudá hvězda chátrala od roku 1955

Na rozdíl od Slavie zatím podle plánu šlape rekonstrukce škvárového hřiště Rudé hvězdy ve Farářství. Někdejší fotbalové hřiště, které chátralo od roku 1955, se změní na sportoviště pro tolik úspěšné hradecké pozemní hokejisty a vznikne tady i plac na malou kopanou.

Radnice ještě před rokem počítala s tím, že opravy ji budou stát nejméně 40 milionů korun, avšak soutěžení firem přineslo zajímavou úsporu: nakonec bude stačit jen polovina.

Změny čekají i areál Sokola Třebeš

Podstatnou proměnou projde rovněž areál Sokola Třebeš. První etapou byla přístavba sportovní haly za 13 milionů, jež už je hotová. Ve druhé etapě se jen přesune stávající fotbalové hřiště, na jehož místě se nejspíš už letos začne stavět dětské dopravní hřiště, a dokonce se nejspíš dostane i na učebnu.

Rovněž zbývající dva hektary zelené louky s náletovými stromy nezůstanou v Třebši dlouho ležet ladem. Má o ně zájem firma TPbest, která zde chce ještě letos na podzim začít budovat areál s názvem Sportcentrum HIT.

"Budou tady hřiště pro tenis, badminton, plážový volejbal a další sporty. Naší cílovou skupinou budou rodiny s dětmi, pro které v místě bude hřiště, ale i dětská sportoviště se školičkami," uvádí Petra Benešová z TPbestu, podle které okolo areálu povede také bruslařská dráha. "Tento investor dostane pozemky do dlouhodobého pronájmu," říká Vedlich.

Svobodné Dvory, Pouchov a Kukleny jsou na řadě

Další sportovní hala už v dohledné době vznikne ve Svobodných Dvorech.

"Po 15 letech se nám konečně podařilo odkoupit pozemky. Také tady bude mít sportoviště v režii soukromý subjekt," potvrzuje náměstek primátora.

Blíží se také stavba tělocvičny Sokola Pouchov a hradecká radnice tento týden zveřejnila další velmi ambiciózní plán. Během několika let se chce pustit do rekonstrukce hřiště Olympie v Kuklenách. U Malého labského náhonu mají být dvě regulérní fotbalové plochy, další pak bude umělá.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Najdete na iDNES.cz