Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec opravuje hned několik sportovišť, Slavie se prodraží

  9:58aktualizováno  9:58
Téměř čtvrt roku zpoždění bude mít rekonstrukce sportovního areálu královéhradecké Slavie a práce se navíc prodraží zhruba o 20 procent. Ještě letos však město dokončí opravy někdejšího hřiště Rudé hvězdy, začne se budovat multifunkční sportovní areál v Třebši.

Rekonstrukce škvárového hřiště Rudé hvězdy ve Farářství v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když redakce MF DNES v nedávném hradeckopardubickém týdnu zjišťovala, která radnice více investuje do vrcholového sportu, jasnou převahu měl Hradec, který je hlavním sponzorem nebo majitelem hokejového i fotbalového klubu.

Kdyby pomocným měřítkem srovnání měla být výstavba nových sportovišť či velkorysé opravy těch dosluhujících, hradecké vítězství by bylo ještě daleko výraznější.

Fotogalerie

Loňské otevření multifunkčního sportovního areálu Bavlna za 110 milionů korun bylo jen předvojem. Ještě letos přibudou další dvě sportoviště, která ještě nedávno zarůstala plevelem, to však zdaleka není vše.

Opravy Slavie se prodraží

Nečekaně podstatný zádrhel se však objevil v případě rekonstrukce areálu Slavie v Orlické Kotlině. Už nyní je jasné, že stavební firma nemůže dodržet ani termín otevření, ani cenu kolem 53 milionů korun.

"Objevily se velké problémy s tlakovými zkouškami únosnosti podloží. Problémy dělala hlavně jílovitá půda," vysvětluje náměstek primátora Jindřich Vedlich, proč pětihektarový areál pro fotbalisty, volejbalisty či házenkáře nebude hotov už 30. června, jak bylo v plánu, ale až na konci září.

To však není jediná nepříjemnost: kvůli podloží se opravy mohou výrazně prodražit. "Určitě to ale nepřesáhne 20 procent z celkové částky," pokračuje náměstek.

Rudá hvězda chátrala od roku 1955

Na rozdíl od Slavie zatím podle plánu šlape rekonstrukce škvárového hřiště Rudé hvězdy ve Farářství. Někdejší fotbalové hřiště, které chátralo od roku 1955, se změní na sportoviště pro tolik úspěšné hradecké pozemní hokejisty a vznikne tady i plac na malou kopanou.

Radnice ještě před rokem počítala s tím, že opravy ji budou stát nejméně 40 milionů korun, avšak soutěžení firem přineslo zajímavou úsporu: nakonec bude stačit jen polovina.

Změny čekají i areál Sokola Třebeš

Podstatnou proměnou projde rovněž areál Sokola Třebeš. První etapou byla přístavba sportovní haly za 13 milionů, jež už je hotová. Ve druhé etapě se jen přesune stávající fotbalové hřiště, na jehož místě se nejspíš už letos začne stavět dětské dopravní hřiště, a dokonce se nejspíš dostane i na učebnu.

Rovněž zbývající dva hektary zelené louky s náletovými stromy nezůstanou v Třebši dlouho ležet ladem. Má o ně zájem firma TPbest, která zde chce ještě letos na podzim začít budovat areál s názvem Sportcentrum HIT.

"Budou tady hřiště pro tenis, badminton, plážový volejbal a další sporty. Naší cílovou skupinou budou rodiny s dětmi, pro které v místě bude hřiště, ale i dětská sportoviště se školičkami," uvádí Petra Benešová z TPbestu, podle které okolo areálu povede také bruslařská dráha. "Tento investor dostane pozemky do dlouhodobého pronájmu," říká Vedlich.

Svobodné Dvory, Pouchov a Kukleny jsou na řadě

Další sportovní hala už v dohledné době vznikne ve Svobodných Dvorech.

"Po 15 letech se nám konečně podařilo odkoupit pozemky. Také tady bude mít sportoviště v režii soukromý subjekt," potvrzuje náměstek primátora.

Blíží se také stavba tělocvičny Sokola Pouchov a hradecká radnice tento týden zveřejnila další velmi ambiciózní plán. Během několika let se chce pustit do rekonstrukce hřiště Olympie v Kuklenách. U Malého labského náhonu mají být dvě regulérní fotbalové plochy, další pak bude umělá.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Najdete na iDNES.cz