Na besedě v husitském kostele v Chlumci nad Cidlinou, kterou uspořádal kněz Rostislav Kotrč kandidující za komunisty, vystoupil poslanec KSČM z Trutnova Zdeněk Ondráček. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nemám se za co stydět, řekl komunista Ondráček na besedě v kostele

  • 255
Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM), kterého Miroslav Kalousek (TOP 09) nazval ve sněmovně „komunistickou mlátičkou,“ přijel na diskuzi do kostela v Chlumci na Cidlinou. Pozval ho místní husitský kněz, který za komunisty kandiduje v komunálních volbách. Jeden z návštěvníků ho přivítal v uniformě esenbáka s obuškem. Přesně tak Ondráček zasahoval proti demonstrantům v roce 1989.

„Chtěl jsem ho uvítat, protože pan farář se někde vyjádřil, že chlumeckým občanům jeho přítomnost nevadí, tak jsme chtěli dát najevo, že nám ta jejich agitka vadí,“ vysvětlil pětadvacetiletý Filip Marek, který si uniformu oblékl. Původně se recesistické akce mělo zúčastnit více lidí.

„Měli jsme být v uniformách asi čtyři a měli jsme skákat přes švihadlo nebo si hrát s míčem, abychom ukázali, že se pana Ondráčka nebojíme a že on se nemusí bát nás. Bohužel někteří nemohli dorazit, protože byli v práci nebo ve škole,“ dodal Chlumečák.

Farář Rostislav Kotrč besedu pořádal pod záštitou Českého svazu bojovníků za svobodu. O rozruch se tento chlumecký duchovní Církve československé husitské a bývalý elitní policista postaral, už když se rozhodl coby nestraník kandidovat z druhého místa za KSČM. Týden před volbami rozhýbal poklidné pětitisícové město na Hradecku znovu.

Rostislav Kotrč

Chlumecký husitský farář se zná se Zdeňkem Ondráčkem nejen z KSČM, se kterou sympatizuje, ale také v minulosti pracovali u stejné policejní složky. Kotrč se před dvěma lety stal hlavním vyšetřovatelem kauzy Ředitelství silnic a dálnic, ale z elitního útvaru protikorupční policie musel po neshodách s vedením i tehdejší vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou odejít (více čtěte zde). Už přes rok ho vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (více najdete zde).

A to právě pozváním Ondráčka, kterému se nedávno odmítl omluvit šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek za to, že ho označil za „komunistického fízla“. Podle sněmovny nemusí ani platit pokutu (více najdete zde).

Ondráček přijel do Chlumce se zraněnou ovázanou rukou a nejdříve vyprávěl o zákonech, na kterých se podílí. Na ironické pobavení některých přítomných reagoval podrážděně sedmaosmdesátiletý důchodce: „Co se směješ, ty buliku!“

Nesouhlasné reakce církve

To, že je duchovní Rostislav Kotrč dvojkou kandidátky KSČM v komunálních volbách, se příliš nelíbí představitelům Církve československé husitské.

„Upřímně, je to velmi nestandardní a ošemetná záležitost. Máme doporučení, že když už se chceme komunální politikou zabývat, měli bychom kandidovat spíše za nezávislá uskupení. Naše církev je ale velmi liberální, dbáme na vnitřní svobodu všech našich členů, takže to respektujeme,“ uvedl biskup královéhradecké diecéze husitské církve Pavel Pechanec.

Kotrčovu kandidaturu ostře odsoudil například brněnský biskup Juraj Dovala nebo plzeňský biskup Filip Štojdl. Dalším vadí, že chlumecký kněz pořádá politické besedy přímo v kostele, i když v místnosti v prvním patře a pod záštitou Českého svazu bojovníků za svobodu.

Otevřený dopis mu například napsal Daniel Kvasnička, kazatel z Říčan u Prahy: „Pokud někoho zveš, tak jako pana Ondráčka, pozvi jej do hospody a netahej do toho sbor. To je moje bratrská rada.“

Lidé pak s poslancem diskutovali o dění na Ukrajině, ale beseda o současném politickém a mezinárodním dění se brzy stočila na události v listopadu 1989.

Nemám se za co stydět, řekl Ondráček

„Ten čin podle vás nebyl problematický? Nestydíte se nyní působit ve vrcholné politice? Co na to říká vaše svědomí?“ ptala se především mladší generace Ondráčka, za kterým stála socha Mistra Jana Husa a kolem obrazu Ježíše Krista svítil na zdi citát: Já jsem cesta, pravda i život. Prosím vás abyste se milovali vespolek.

„Jenom jsem plnil rozkaz, já jsem tehdy nerozhodoval. Na policejní školu jsem šel, protože jsem chtěl být psovodem na hranicích, bavila mě kynologie,“ vysvětloval zprvu trpělivě Ondráček. 

„Vždyť o mně nic nevíte,“ argumentoval a vyprávěl, že po revoluci pracoval 17 let jako policejní vyšetřovatel, do KSČM vstoupil až v roce 2012. V roce 1989 byl veden jako kandidát.

Po dalších nepříjemných otázkách ale prohlásil, že na tohle téma odmítá dál diskutovat. Vzápětí se asi 10 lidí zvedlo a opustilo kostel.

Na druhou hodinu tak zůstala jen starší generace, která poslanci a krajskému zastupiteli nadšeně přikyvovala.

„Stojím si za tím, že jsem nikdy neporušil vědomě zákony. Nemám se za co stydět, alespoň před sebou. Voliči mi dali důvěru a jim se budu svou prací zpovídat,“ zakončil besedu Ondráček. Od chlumeckého faráře dostal na závěr čestné členství Českého svazu bojovníků za svobodu.

Podívejte se, jak Zdeněk Ondráček před lety obhajoval zásah SNB coby agitátor čety Sboru národní bezpečnosti v pohotovostním pluku:

zdroj: www.youtube.com